Wpis z mikrobloga

#dzicyzapylacze
Pamiętacie, że w Polsce mamy ponad 450 gatunków dzikich pszczół?
Dzisiaj kolejny odcinek cyklu Dzikie pszczoły w Polsce. Gatunki 16/450 i 17/450.
Porobnica wiosenna (Anthophora plumipes) i jej kleptopasożyt - inna dzika pszczoła - brzęczka porobnicówka (Melecta albifrons). Poczytacie o nich tutaj (mnóstwo zdjęć): https://dzicyzapylacze.pl/porobnica-wiosenna-anthophora-plumipes/
A, jak zawsze, skrót poniżej :)

Porobnice to pszczoły, które potrafią skraść serce. Są bardzo podobne do trzmieli - grube i puchate.
Ich ruchliwość, aktywność oraz chęć do oblatywania roślin sadowniczych, powoduje, że są cenionym zapylaczem. Potrafią pracować już w temperaturze 10 st. C. Ja spotkałam kilka porobnic nawet wczoraj, gdy było przeraźliwie zimno a na głowie miałam czapkę a na szyi chustkę :)
To dość wszędobylska pszczoła, którą możecie spotkać w swoich ogrodach.

Do tej pory poznaliśmy takie dzikie pszczoły, jak:
1. Pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) - jedna z pierwszych wiosennych pszczół. Bardzo podobna z wyglądu do pszczoły miodnej
2. Koczownica lucernówka (Nomada fucata) – kleptopasożyt pszczolinki pospolitej. Dzika pszczoła, która nie buduje sama gniazd, tylko podrzuca swoje jajka innej pszczole
3. Lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius) - pszczoła wiosenna żyjąca w dużych skupiskach
4. Nęczyn lepiarkowiec (Sphecodes albilabris) - pszczoła-kukułka podrzucająca jaja lepiarce wiosennej
5. Samotka czerwonawa (Hylaeus variegatus) - łysa pszczoła z maską
6. Dasypoda hirtipes (obrostka letnia) - pszczoła z włochatymi portkami
7. Nożycówka świerzbnicówka (Chelostoma rapunculi) - pszczoła zamykająca gniazdo kamyczkami
8. Ścieska niedopaska (Coelioxys inermis) - pszczoła kukułka podrzucająca jajka miesierkom
9. Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) - pszczoła związana ze żmijowcami
10. Murarka makowa (Hoplitis papaveris) - pszczoła wykładająca gniazdo płatkami maku
11. Miesierka niedopaska (Megachile versicolor) - pszczoła wykładająca gniazdo kawałkami liści
12. Miesierka różówka (Megachile centuncularis) - pszczoła wykładająca gniazdo kawałkami liści
13. Murarka muszlówka (Osmia aurulenta) - pszczoła budująca gniazda w muszlach
14. Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa) - pszczoła zakładająca gniazda w złamanych łodygach
15. Mamrzyca północna (Epeolus variegatus) - pszczoła kukułka podrzucająca swoje jajka do gniazd innych pszczół (lepiarek)

#pszczoly #ciekawostki #zwierzeta #przyroda #ekologia
i zawsze mam wątpliwości czy dawać #gruparatowaniapoziomu :))

Na zdjęciu samica porobnicy wiosennej (Anthophora plumipes) (fot. własna)
M.....e - #dzicyzapylacze
Pamiętacie, że w Polsce mamy ponad 450 gatunków dzikich ps...

źródło: comment_1585219100mtiDbc06jDwcx9l7ap93JI.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
Kleptopasożytem porobnicy włochatki jest brzęczka porobnicówka (Melecta albifrons). Podczas nieobecności właścicielki gniazda, podrzuca jej swoje jajo. Larwa kukułki wykluwa się wcześniej niż larwa porobnicy, zabija ją i zjada zgromadzone zapasy pyłku.
Nie zrobiłam jej ładnego zdjęcia a to prześliczna pszczoła (fot. własna)
M.....e - Kleptopasożytem porobnicy włochatki jest brzęczka porobnicówka (Melecta alb...

źródło: comment_1585221782YQvEdKbWj9gG4KS9davZk9.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Przygotowałam pomoc gniazdowa z gliny i piasku. Zamieszkał w niej samiec. Historia opisana jest na stronie, bo tutaj nie ma na to juz miejsca.
Takie pytanie do Was.
Wielu z Was zajmuje się dziwnymi rzeczami, każdy robi coś innego. Czy wiecie może, czy gdzieś i gdzie można kupować glinę lessową w małych ilościach (10 kg) i w rozsądnej cenie?

A tu moja pomoc gniazdowa z moim ukochanym samcem (fot. własna)
M.....e - Przygotowałam pomoc gniazdowa z gliny i piasku. Zamieszkał w niej samiec. H...

źródło: comment_1585221846OMgU5xRG7MqJLnYHBUpuMQ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
W Polsce mamy 9 gatunków porobnic. Mnie udało się spotkać jedynie trzy z nich.

Jak możemy pomóc porobnicom?
Najważniejsza jest ochrona stanowisk, na których występują, tworzenie miejsc zastępczych umożliwiających gniazdowanie, o których piszę na stronie oraz sianie roślin przyjaznych pszczołom. Istotna jest też świadomość miejsc, w których gniazdują pszczoły. Po pierwsze, by tych miejsc przypadkowo nie zniszczyć, i po drugie, by móc tworzyć podobne struktury w swoim ogrodzie – do czego gorąco zachęcam.

Warto też na spacerze pochylić się nad dziurką w ziemi. Można odkryć tam fascynujący świat!
M.....e - W Polsce mamy 9 gatunków porobnic. Mnie udało się spotkać jedynie trzy z ni...

źródło: comment_15852218698JD1XSmchsHyDlvZ7ZOpmC.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz