Wpis z mikrobloga

W jakich sytuacjach najlepiej używać firebase-a? Wczoraj dowiedziałem się od Mirków, że mogę używać tej usługi do przesyłania komunikatów na telefon, ale widzę, że jest jeszcze tu dostępna baza danych i storage. Czy jest jakiś sens korzystania z takiej bazy danych w sytuacji gdy ma się gotowy serwer napisany załóżmy w Django web framework, który korzysta se swojej bazy danych?

#programowanie #firebase
  • 8
  • Odpowiedz
@maestrozo jeśli jest ryzyko problemów ze skalowalnością, to firebase za odpowiednią opłatą poradzi sobie niemalże z każdym ruchem, twój serwer na 99 procent w pewnym momencie dostanie czkawki
  • Odpowiedz
Firebase jest w sumie spoko do prototypowania rozwiązań można łatwym kosztem szybko wystawić sobie jakaś webapke która ma jakaś tam bazę danych plus proste funkcje. Do tego firebase daje ci autoryzacje z Google/Facebook za darmo wiec można bardzo szybko dostarczyć gotowy produkt. Ale tak naprawdę jak ktoś tego zacznie używać i pojawiają się klienci to najlepiej napisać własny backend na porządnie
  • Odpowiedz
@Solidly: moment w którym twój serwer przestaje sobie radzić z ruchem jest najpewniej momentem w którym masz na tyle dużo użytkowników ze powinieneś na nich zarabiać na tyle żeby zatrudnić kogoś kto ci to ogarnie infrastrukturę
  • Odpowiedz
Ale tak naprawdę jak ktoś tego zacznie używać i pojawiają się klienci to najlepiej napisać własny backend na porządnie


@automaat: dlaczego? Co w Firebase jest "nie porządne"? Pytam w pełni poważnie, bo przymierzam się do użycia Firabase we własnym projekcie
  • Odpowiedz
@11_01_010_1010_00_10: Jak piszesz większy projekt gdzie pojawia się trochę logiki biznesowej to wygodniej dużo jest napisać swój backend niż korzystać z firebaseowych funkcji. Przy bardziej rozbudowanej logice utrzymanie funkcji nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych zadań. Dodatkowo przez to ze piszesz w js to nie jest to wyjątkowo wydajne rozwiązanie. A i przy firebase trzeba uważać bardzo na limity bo przy darmowej wersji albo pierwszym płatnym poziomie łatwo bardzo jest wystukać
  • Odpowiedz
@automaat: kolejny raz czytam o tym problemie (ogromny rachunek za usługę) i trochę się tego boję. Ale z tego, co czytam, np. Google Cloud Datastore ma dokładnie taki sam cennik.

Dobrze rozumiem, że w tym przypadku aplikacja do wyświetlenia kwoty donacji pobierała dokumenty wszystkich dotacji i je sumowała, a wystarczyło zrobić osobny dokument zawierający sumę wszystkich dotacji, klient pobierałby tylko ten jeden dokument i rachunek za usługę nie byłby tak kosmiczny?
  • Odpowiedz
@11_01_010_1010_00_10: Co do naliczania kosztów to zgadza się to co opisałeś. Warto agregować dane w dokumentach, ale trzeba tez pilnować żeby te dokumenty nie zrobiły się za duże bo ucierpi na tym wydajność twojego czatu. Przy firebase warto sobie założyć dwa projekty jeden produkcyjny i jeden testowy na którym będziesz sobie klikał po apce. Dzięki temu łatwo wykryć co zjada limity.

Ja raz przez przypadek wrzuciłem sobie ciągła aktualizacje stanu w
  • Odpowiedz