Wpis z mikrobloga

Mamy w Polsce niezwykły przypadek #koronawirus; otóż zachorowań jest dość, by rekomendować ludziom pozostanie w domach, ale nie dość, by tę rekomendację przekuć w prawnie egzekwowany nakaz. Dość zachorowań by obciąć pensje i zatrzymać całe sektory gospodarki, ale nie dość by wstrzymać programy socjalne w poszukiwaniu oszczędności. Służbę zdrowia od miesięcy gotową na koronowirusa, ale nie dość gotową, by miała wystarczająco środków ochrony osobistej dla lekarzy. Oszczędności z okresu prosperity, ale plan pomocowy dla gospodarki jeden z biedniejszych w Europie. A, no i oczywiście dość zakażeń by wstrzymać kampanię wyborczą, ale nie dość by przełożyć wybory. Dziwnym trafem prezydent reklamuje się jak może, a może przewrotnie - to prezydenta się reklamuje... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Niektóre działania rządu uważam za słuszne, choć spóźnione. Zespół prokuraturoski do walki z nieuczciwością cenową. Zamknięcie placówek edukacyjnych. Zakaz zgromadzeń. To jednak nie zmienia faktu, że PiS to nadal partia zakłamanych tchórzy, plująca ludziom w twarz frazesami o wielomiesięcznych przygotowaniach. #polityka
  • 59
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dość zachorowań by obciąć pensje i zatrzymać całe sektory gospodarki, ale nie dość by wstrzymać programy socjalne w poszukiwaniu oszczędności.


@bowlman: weź mi twoją logikę wytłumacz. Ludzie będą mieli obcięte pensje i nad tym ubolewasz a jednocześnie chcesz jeszcze im odebrać choćby 500 plus. jaka tu logika.
  • Odpowiedz
@ediz4: Świadczenie 500+ nie służy wspomaganiu osób doświadczonych kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa, tylko - jeśli wierzyć rządzącym - stabilizacji finansowej rodzin i stymulacji dzietności. Dzietność się nie zwiększyła w wyniku 500+, zawodowo nikogo nie zaktywizowało (GUS 2016). Dobrym pomysłem byłoby wycofanie świadczenia 500+ i wykorzystanie tych środków (~40 mld za 2019) na pomoc osobom z branż dotkniętych kryzysem gospodarczym.
  • Odpowiedz
@bowlman: Twierdzisz że obywatele nie są doświadczeni pandemią koronowirusa? nie są na urlopach, często z uwagi na umowy na bezpłatnych. Likwidacja tego programu obecnie jest idiotyczna bo tylko pogłębi kryzys. A Ty chcesz te pieniądze zabrac i przekazać przedsiębiorcom - gratuluje pomysłu. Socjal dla ludzi - be, Socjal dla przedsiębiorców a więc ludzi co do biednych nie należą - super.
  • Odpowiedz
@ediz4: Nie, twierdzę, że kryterium podziału pieniędzy nie powinno być posiadanie lub nieposiadanie dzieci, tylko możliwe do wykazania wyraźne spadki miesięcznego przychodu spowodowane pandemią. Przypisujesz mi słowa, których nie napisałem - przestań.
  • Odpowiedz
@bowlman: Czyli według Ciebie posiadanie dzieci nie powoduje wyższych wydatków? A co z bezrobotnymi bo nie mają żadnych dochodów - pomagać czy nie? Bo przecież teraz pracy nie znajdą.

tylko możliwe do wykazania wyraźne spadki miesięcznego przychodu spowodowane pandemią....

I to samo oczywiście proponujesz w wypadku firm. Ile te wachnięcia powinny wynosić?
  • Odpowiedz
@ediz4:

Czyli według Ciebie posiadanie dzieci nie powoduje wyższych wydatków?

Powoduje. Można jednak skierować do rodzin dzietnych programy pozwalające kontrolować przepływ gotówki w konkretny sposób, na przykład pozwolić im na kupowanie artykułów dla dzieci po niższych cenach.

A co z bezrobotnymi bo nie mają żadnych dochodów - pomagać
  • Odpowiedz
Powoduje. Można jednak skierować do rodzin dzietnych programy pozwalające kontrolować przepływ gotówki w konkretny sposób, na przykład pozwolić im na kupowanie artykułów dla dzieci po niższych cenach.


@bowlman: I jaka jest różnica w efekcie? Bo to czy dasz 500 zł czy obniżysz vat na produkty które kupują to wyjdzie na to samo.

Nie odnosiłem się w żaden sposób do bezrobotnych, natomiast skoro już pytasz... przez krótki okres pomiędzy zatrudnieniami - tak. Jeśli ktoś pozostaje w bezrobociu pomimo możliwości podjęcia pracy lub skacze z pracy do pracy w celu wydłużenia czasu otrzymywania wspomnianego zasiłku, nie....

Jakiej możliwości obecnie? Dlaczego nie? On teraz nie znajdzie pracy bo jest kryzys a nie ma żadnych dochodów. Chcesz pomagać ludziom zarabiającym na codzień powyżej śreniej a nie ludziom co nie
  • Odpowiedz
@ediz4:

I jaka jest różnica w efekcie? Bo to czy dasz 500 zł czy obniżysz vat na produkty które kupują to wyjdzie na to samo.

Nie. W drugim przypadku jestem pewien, że przeznaczają środki zgodnie z założeniem - na doraźne potrzeby wynikające z posiadania dzieci.

Jakiej możliwości obecnie? Dlaczego nie? On teraz nie znajdzie pracy bo jest kryzys a nie ma
  • Odpowiedz
Nie. W drugim przypadku jestem pewien, że przeznaczają środki zgodnie z założeniem - na doraźne potrzeby wynikające z posiadania dzieci.


@bowlman: A w pierwszym nie tak? Poproszę dane ile osób wydaje niezgodnie z założeniem.

A, podczas kryzysu? To odpowiedziałem na to pytanie już wcześniej. Jeżeli ktoś stracił pracę w wyniku pandemii i nie jest w stanie znaleźć nowej - mimo bycia zarejestrowanym w urzędzie pracy - to należy mu dopomóc....

A jak nie stracił a nie mógł znaleźć powiedzmy od 2 miesięcy i teraz już nie znajdzie do końca epidemii to
  • Odpowiedz
@ediz4:

A w pierwszym nie tak? Poproszę dane ile osób wydaje niezgodnie z założeniem.

Absurdalne żądanie. Abstrahując od nieprzydatności takiego wskaźnika w ocenie pomysłów (niepewność zabezpieczenia przeznaczenia vs zabezpieczenie przeznaczenia niezależnie od liczby przypadków) to jak chciałbyś takie dane zebrać? Wypłacać oznaczone banknoty? :)

A jak nie stracił a nie mógł znaleźć powiedzmy od 2 miesięcy i teraz już nie znajdzie do końca epidemii to
  • Odpowiedz
@bowlman: jakie to typowe. Jestes przeciwko pisowi ale jednak duma nie pozwala Ci aby do konca pochwalic to co zrobili, ale jednak to robisz :D albo w lewo, albo w prawo stary, zdecyduj się xd
  • Odpowiedz
@pawel_je: Tam, gdzie jest warte chwalenia, chwalę. Tam, gdzie jest warte ganienia, ganię. Nie mam dysonansu w poglądach, w przeciwieństwie do tego poznawczego wynikającego ze śledzenia "oficjalnych" informacji i informacji płynących rzetelnymi kanałami komunikacji. :)
  • Odpowiedz
Absurdalne żądanie. Abstrahując od nieprzydatności takiego wskaźnika w ocenie pomysłów (niepewność zabezpieczenia przeznaczenia vs zabezpieczenie przeznaczenia niezależnie od liczby przypadków) to jak chciałbyś takie dane zebrać? Wypłacać oznaczone banknoty? :)


@bowlman: Pytam ponieważ takie przypadki zgłaszane są powodem odebrania świadczenia 500 plus. Takich przypadków w Polsce jest niewiele. Nie wiem więc dlaczego w ogóle poruszasz ten temat bo skala jest minimalna.

Czy trudno jest wywnioskować z poprzedniego zdania, że "stracił
  • Odpowiedz
@ediz4: Ponieważ 500+ miało funkcjonować jako program stymulujący dzietność, a tego nie robi; pomieszałeś ten podstawowy zarzut z sposobem funkcjonowania 500+ jako programu socjalnego "za dziecko". Moim zdaniem można takie programy - zarówno socjalne jak i stymulujące dzietność - zorganizować lepiej, jak poprzez wspominany przez ciebie niższy VAT na konkretne artykuły, zabezpieczając się tym samym nawet przed jednym przypadkiem wydania środków przeznaczonych na program niezgodnie z przeznaczeniem.

Wyraźnie napisałem że
  • Odpowiedz
@pawel_je: To zapytaj kogoś innego. Z zasady nie dyskutuję o poprzednim rządzie w dyskusjach na temat obecnego, chyba że w ścisłych związkach przyczynowo-skutkowych (VAT 23%...). ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz