Wpis z mikrobloga

#koronawirus #turystyka #gospodarka
Trzeci wpis po rozmowie z koleżanką od bookingow czarterowych dla jednego z największych biur podróży w PL.
Sytuacja u nich straszna firma szacuje straty w sezonie 2020/2021 na 108mln PLN. Liczba anulacji wycieczek poza stricte luksusowymi kierunkami wynosi praktycznie 100% tam gdzie można stracić do 30% wkładu. Liczba sprzedanych wycieczek od 11 dni o 95% niższa względem początku marca w zeszłym roku. Firma stara się sprzedawać wycieczki z choćby minimalna marżą zapewniając sobie środki obrotowe nie mówiąc o zysku. Firma zostaje obciążona przez 3 firmy czarterowych lotnicze za zamówione maszyny które nie o lecą. Każdy się na każdego wypina

Z mojej branży tj. transport logistyka masakra.
Spadek zamówień do IT i z IT 35% i wciąż rośnie.
Spadek zamówień na intermodale (kontenery) 25% portów w UE. Spadły drastycznie ceny transportu kontenerów z portów Chińskich. W listopadzie cena kontenera 40" ChRL do Hamburg 1260usd obecnie dostaje oferty po 650 USD. Statki nie mają z czym pływać.
W ciągu najbliższych 2-3 tygodni porty opustoszeją.
Spodziewam się załamania branży transportowej.
  • 33
@Tonari_Totoro: zerknij na filmiki z portu LA.
Stocki puste, całe piersy gołe jak boiska.
mi teraz tez ostatnia partia puszek wyplywajacych przed CNY przychodzi - a potem swierszcze graja.
Kolejne pojedyncze przesyłki z yantian mi wyszły z ETA połowa kwietnia, ale to pojedyncze sztuki.
wiekszosc CN stoi nadal.
firmy przewozowe kierowców na urlopy przymusowe wysylaja od przyszłego tygodnia, bo roboty nie ma.
Branza podupada, i tak nisko marżowa - a co
@Tonari_Totoro: to ja dodam coś od siebie. Pracuje w dużej fabryce mebli tapicerowanych. Około 1200 pracownikow. Właśnie skończyły nam sie automaty do łóżek (elektroniczne, sterowane przyciskami ustawianie oparcia itd.) a w prognozie za tydzień maks dwa skończą nam się tkaniny tapicerskie. Krojownia już kto mial jakieś zaległe dni z zeszłego roku to jest na urlopie. Następna szwalnia i tapicernia. Na szczęście ja pracuję na stolarni to zanim zapełnimy magazyny to trochę
@dziadeq: Ciężko powiedzieć bo wtedy to było długotrwałe. Tutaj może wszystko stanąć a po 3 mc ruszyć pełną parą.
Kwestia kto wytrzyma a kto nie.
Luka na rynku zawsze się zapełni. Jest szansa dla Polskich firm że się wybiją po kryzysie jak zachodnie będą się przekręcać. Ale np. Lot który kupił niemieckiego Concorda jest teraz w czarnej dupie bo obłożenie samolotów leci na łeb na szyję i IATA szacuje straty branży
@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: Wrzuć jakieś źródło. Nie robię USA poza jakimiś strzałami do New Jersey i z chęcią poczytam. Wiem za to że ciuchcia z GD do Dębicy zaraz będzie woziła powietrze. W Sławkowie przygotowują plan składowania pustych puszek na Depo bo się spodziewają braku odbiorów przez pewien czas co może im całkowicie zawalić plac...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tonari_Totoro: statki nie mają z czym pływać? Na 20" jedynym problemem jest niska dostępność kontenerów ze względu na to co miało miejsce w Chinach. Co prawda zajmuje się ładunkami na konkretnej trasie ale u mnie jest problem z dostępnością miejsca na jednostkach. Armatorzy wolą brać lżejsze załadunki. Całe szczęście, że Chińczycy wracają do pracy w portach, bo ceny frachtu są abstrakcyjne. W chwili obecnej cieszę się jak głupi jak uda się