Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Hej, z tematu #fotowoltaika
posiadam na dachu 12 szt paneli po 350 W (w sumie 4,2 kWp). Z racji, że inwerter który planowałem podpiąć pod tą instalację nie spełnia normy NC RfG i Tauron nie podłączy mi takiej instalacji, muszę znaleźć odpowiedni #falownik.

1. Jakich producentów, jakie modele polecacie?
2. W związku z tym, że na dachu mam jeszcze sporo miejsca, gdzieś na kolejne 12 paneli (około 4kW), lepiej wziąć większy falownik przy obecnej instalacji i za kilka lat dołożyć kolejne panele, czy wziąć teraz odpowiedni pod obecną moc, a jak instalacja się rozrośnie to go zmienić... Co wg Was jest bardziej ekonomiczne?
3. Inwerter 1 faza czy 3 fazy?

Pozdro i dzięki za rady :)
  • 27
@Kapitan_Ameryka: podaj dane techniczne paneli które masz.
12 paneli możesz podpiąć pod jedno fazowy s kiedyś dołożyć kolejne z kolejnym jednofazowym

Możesz złożyć od razu mocniejszy 3fazowy ale 12 paneli to będzie ledwo ledwo żeby ruszył z pełną mocą i będzie mocno obciążony.
Idealne napięcie z paneli dla inwertera 3 fazowego to 680V.
@Mateos2:

a czemu chcesz z polskiej dystrybucji? Z uk, z fv i transportem 3600mtl wychodzi 2200pln brutto.

Bo gdyby się zepsuł w okresie gwarancji to nie chcę się potem "kopać" z polskim serwisem growatta o to kto ma go naprawiać/wymienić...

Co ciekawe w uk 6kW 3f kosztuje 4k...kombinując z przesyłkami to i tak taniej niż 2x 3,6kW.

W przypadku autora tematu nie ma nawet co gdybać bo on już ma 4,2kWp
@zibizz1: to nie będzie idealne, ale to nie znaczy że nie będzie działać. To jest tak jak z samolotem, który ma podaną prędkość przelotową która jest optymalna. Wolniej też poleci , ale będzie to strata paliwa.
Im mocniej się oddalasz od 680V tym mniejsza sprawność falownika i wyższa temperatura.
Czasem warto rozważyć panele które są słabsze i dać ich więcej. Ew szukać paneli które mają wyższe napięcia a niższy prąd.