Wpis z mikrobloga

Hakery kupiłem dysk ssd 500gb żeby troszkę podrasować #laptopy i takie pytanko mam.
W tych czasach robi się jeszcze coś takiego jak dzielenie dysku na partycje z systemem czy to dawno i nie prawda i nie ma już sensu tego robić? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Druga sprawa, to czy można sklonować/skopiować samą partycję recovery na nowy dysk i wszystko od nowa zainstalować na nowym dysku. Taki świeży start ()
Nie potrzebuję robić jakiejś wielkiej migracji wszystkiego, bo dość zabałaganiony i zaśmiecony jest ten win i wielki reset mu się przyda.
Słucham Państwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#komputery #informatyka
  • 20
@ruum: no właśnie o to mi chodziło, żeby samą partycję recovery sklonować i wszystko od zeraz zainstalować zamiast cały stary hdd kopiować

@Harmideron: @ruum: ile miejsca na system żeby później nie kisić się jak spuchnie za bardzo? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Harmideron: @ruum: panowie, a to narzędzie do tworzenia dysku startowego zrobi robotę tzn. skopiuje mi tą partycję czy muszę jakiś program zainstalować, za pomocą którego sklonuję tą partycję?
Ogólnie jak działa taki dysk startowy jeśli się go "zrobi" np na pendrive? To tak jakbym mniej wiecej miał płytę w windowsem i sterownikami tylko że na usb?
@non-serviam: nie przerzucaj żadnego recovery, bez sensu. Raz, że to będzie jakiś przestarzały obraz systemu i będzie musiał się aktualizować i zmuli na wstępie, a dwa że masz tam preinstalowane niepotrzebne pierdoły.
Jeśli potrzebujesz podzielić dysk (ja już rzadko dzielę, mało kto używa drugiej partycji, prędzej drugiego dysku i swój stary możesz wrzucić w odpowiedniej przelotce w miejsce napędu), to zostaw sobie tak ze 120-150GB na system, będziesz miał sporo zapasu.
@Odczuwam_Dysonans: laptop to ASUS Q301LA i5 win8 tyle, że to wersja na rynek USA
Z tym recovery i stertą gównoprogramów to prawda ale tak od zera bujać się z instalowaniem wszystkich sterowników to też kupa roboty i uj wie czy wszystko będzie hulać ( ͡° ʖ̯ ͡°) a z recovery to klik klik i samo się robi tylko trzeba usunąć na dzień dobry trochę super programów
Dysku
@Odczuwam_Dysonans: a jeszcze taka rozkminka mnie doszło, skąd wziąć klucz jak nie mam już dawno pudełka i całej reszty papierów? Naklejki też ani widu ani słychu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Chyba na recovery zostanę skazany, bo bez klucza nie ściągne czystego systemu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@non-serviam: więcej #!$%@? z klonowaniem partycji niż z instalacją sterowników ;) zaraz Ci wyślę instrukcję tylko popodmieniam linki.
Nie potrzebujesz mieć klucza, bo klucz masz zapisany w tablicy SLIC w BIOSie. Jeśli potrzebujesz wyciągnąć klucz, to możesz użyć np ProduKey. Ale bez problemu powinieneś móc zrobić tym narzędziem od MS pendrive, jeśli nie, to możesz zawsze ściągnąć obraz systemu z basewin.pl i wgrać na pena Rufusem.
@non-serviam:

No to patrz jak ja bym to zrobił, żeby było 100% git:
Najpierw ściągasz aktualny obraz dziesiątki. Najlepiej użyć Media Creation Tool od Microsoftu - powinien pobrać obraz systemu, potem zaproponować wgranie go na pena, pamiętaj że pendrive będzie sformatowany także dane na nim przepadną. Robisz pena, potem zbootujesz go wciskając przy odpalaniu lapka ESC, F2, F8 bądź F12 - powinno wyskoczyć boot menu. Jeśli nie będziesz mógł ściągnąć obrazu
@Odczuwam_Dysonans: Mireczkuuuuu!!! Ale żeś odwalił konkretną robotę ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
Miałem położyć na to lachę i zrobić easy mode z recovery ale jak włożyłeś w to tyle pracy i wszystko podałeś mi na tacy to byłoby nietaktem nie skorzystać ( ͡º ͜ʖ͡º)
Weekend mam pracujący ( ͡° ʖ̯ ͡°) więć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@non-serviam: no już mam taki wzór jak widzisz xD
Dziesiątkę normalnie instalujesz na starym kluczu wciąż, system się aktywuje i przydziela Ci cyfrową licencję. Oficjalnie darmowy upgrade był tylko przez określony czas, ale po cichu to działa dalej. Microsoft woli żebyś używał ich systemu za free, niż żebyś uciekł np na Linuxa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja bym nie dzielił SSD bo ważne dane i tak wypada
@Odczuwam_Dysonans: W sumie ma to sens. Mam gdzie na płytce Ubuntu na cykliczne awarie łindołsa, bo już kilka razy #!$%@?ł mi niebieską tapetą w twarz ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Kieszonka w miejsce napędu to dobry tip..


Zrobię normalnie bez dzielenia. Świeży start to coś pięknego, bez żadnych zanieczyszczeń i śmieci z dawnych czasów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@non-serviam: a no tak, bo tam już nie ma napędu :P. No to kieszonka na USB 3.0 za 25zł i będziesz miał dysk przenośny, w sam raz na dodatkowy backup.
Ja już nie dzielę, kiedyś jak dyski były niewielkie i system się przeinstalowywało co rok albo częściej to ludzie tego używali, teraz nawet jak komuś zrobię drugą partycję to i tak 90% rzeczy ludzie mają w dokumentach czy na pulpicie ;)