Wpis z mikrobloga

@blazek podejrzewam że przekładnia transformatora zdławi tą moc, zacznie transformować na wyższe napięcie ale albo wszystko pójdzie na straty w rdzeniu, albo ilość energii będzie marginalna

do tej pory najczęściej mam w pracy przypadki popsutych inwerterów podbijających napięcia na obwodzie ponad wartości normatywne
@blazek: Nie powinno być problemu. Transformator to urządzenie działające w obie strony równie dobrze ;-) Pytanie jak zachowa się automatyka sterująca. Czy nie zgłupieje bo zobaczy ujemny transfer energii i może wyłączyć awaryjnie transformator? Następne pytanie jak zachowają się falowniki instalacji PV w takiej sytuacji, czy coś im się nie "#!$%@?", zwłaszcza jeżeli będzie to kilkadziesiąt małych falowników, różnych (chińskich) firm pracujących w jednej małej gałęzi sieci - bo akurat cała
przekładnia transformatora zdławi tą moc


@100mph: Przekazywana moc nie zależy od przekładni transformatora.

kojarzy ktoś z Was co się stanie gdyby na poziomie stacji transformatorowej produkcja z instalacji PV przekroczyła lokalne zużycie?


@blazek: To samo co na poziomie falownika i zużycia w domu. Powoduje lokalny wzrost napięcia, który powoduje transfer energii do dalszej części sieci, na której wzrasta lekko napięcie i gdzieś na końcu albo lokalne zużycie to zbalansuje, albo
@abraca może źle się wyraziłem, chodziło mi o to, że moc na stronie wtórnej transformatora będzie na tyle mała, że większość pójdzie na straty w rdzeniu, a pozostały nadmiar będzie na tyle mały w sieci SN, że będzie niezauważalny z punktu widzenia rozpływu prądów
@kwanty transformatory nie mają żadnych zabezpieczeń elektronicznych żeby miało co głupieć, jedyna elektronika to układ bilansująco-rozliczeniowy ale on nie ma żadnego wpływu na pracę transformatora ;) co do falowników to masz rację - pracuje jako dyspozytor sieci SN i nn i obecnie mamy multum zgłoszeń z których wynika, że nawet nowo montowane inwertery vel. falowniki potrafią w dzień podbijać napięcia na obwodach powyżej wartości granicznych, wykonawcy montują najtańszą chińszczyznę a potem są
@blazek: jesli chodzi o "ta" strone energetyki to jestem laikiem, ale wydaje mi sie ze pierwszym efektem takiej sytuacji zacznie byc podnoszenie sie napiecia na sieci NN. jesli inwertery spelniaja norme nc rfg to zaczna obnizac moc oddawana albo wogole sie wylacza.
To widac zreszta jak napiecie rosnie w kierunku 250V jak przyswieci slonce i osiedle domkow zacznie produkowac duzo pradu.
jesli chodzi o "ta" strone energetyki to jestem laikiem, ale wydaje mi sie ze pierwszym efektem takiej sytuacji zacznie byc podnoszenie sie napiecia na sieci NN. jesli inwertery spelniaja norme nc rfg to zaczna obnizac moc oddawana albo wogole sie wylacza.

To widac zreszta jak napiecie rosnie w kierunku 250V jak przyswieci slonce i osiedle domkow zacznie produkowac duzo pradu.


@Mateos2: Tak, taki powinien być bezpośredni efekt - "próba" podniesienia napięcia
@ShortyLookMean nie wiem, nie zajmuje się i nie monitoruje odczytów z tak małych obiektów jak pojedynczy odbiorca nn ;) to nie ta skala działania mojego stanowiska, są od tego inne stanowiska pracy ale czy takie rzeczy analizują nie wiem, bardzo możliwe skoro rejestrują moc to odczyt napięcia i prądu nie wymaga dodatkowych urządzeń ;) najczęściej uszkodzenia inwerterów wynikają z reklamacji odbiorców dotyczących zawyżonego napięcia w sieci
@100mph: Myślałem, że odcinacie za zbyt duże THD% i się zastanawiam czy te liczniki są aż tak zaawansowane, że robią prostą analizę sieci. Bo przekroczenie napięcia nie jest wyzwaniem. Muszę w końcu się podłączyć do licznika i sprawdzić co z niego można wyciągnąć.
co to niesterowalnosc naszych elektrowni?


@mat9: Nasze elektrownie (węglowe) i generalnie cały system energetyczny były zaprojektowane za czasów komuny pod optymalizację zapotrzebowania w tamtym okresie. Czyli duże, przewidywalne i wolno zmienne zapotrzebowanie z przemysłu, małe od użytkowników prywatnych. Dodatkowo maksymalny pobór mocy zimą.

W związku z tym nie da się szybko sterować mocą elektrowni (dlatego niesterowalne) bo spada ich sprawność energetyczna. Wygaszenie elektrowni węglowej jest praktycznie równoznaczne z koniecznością remontu pieca
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kwanty: o dziękuję mądrego to miło posłuchać
A ta nowa elektrownia Jaworzno 910 też ma ten sam problem musi działać cały czas?
@mat9: Nie mam pojęcia. Mam nadzieję, że jak projektowali nową to z myślą o większej stabilności ale pewnych ograniczeń nie przeskoczysz. Żeby elektrownia na węgiel była sprawna to piec musi mieć odpowiednio wysoką temperaturę. Nie zrobisz dużego pieca w którym będzie gorąc jak palisz na 10% nominalnej mocy :-/ Nie zrobisz dużo małych pieców bo ekonomicznie to się nie opłaca.

Z chłodzeniem też jest coraz gorzej. Nasze rzeki (nawet te duże)
Mnie ciekawi co innego. Mieszkam na wiosce i u mnie w gniazdu potrafi być napięcie 230-265. Ciekawe jak będzie sobie z tym radził falownik PV...


@kwanty: wyłączy się. Przynajmniej powinien. O ile pamiętam to od 250V znacznie obniżać moc, a powyżej chyba 258V wyłączy się od razu.
to gazowe w tym aspekcie wygrywają i z atomowymi i z węglowym ?

Jak w nich wygląda chłodzenie?


@mat9: Są różne gazowe. Takie w których jest turbina jak w samolocie i spaliny lecą w powietrze, nie ma żadnego chłodzenia. Ten typ jest bardzo elastyczny ale nie tak wydajny jak te z generatorem pary.

Te duże robi się jednak jako generatory pary czyli gazem podgrzewa się wodę z niej wytwarza przegrzaną parę,
wyłączy się. Przynajmniej powinien. O ile pamiętam to od 250V znacznie obniżać moc, a powyżej chyba 258V wyłączy się od razu.


@Mateos2: No to ciekawe... w tym roku będą mi zakładać PV, falownik 3-fazowy a na każdej fazie mam inne napięcie i są paskudnie różne :-/

Czyli falownik nie będzie ograniczał mocy (będzie maksymalnie efektywny) jak napięcie w sieci będzie raczej niższe niż wyższe?

Może wiesz jak to monitorować? Falowniki podają
@kwanty: tak, kazdy falownik powinien miec dane dot zgodnosci z norma NC RfG ktora okresla zachowanie w przypadku zmiany napiecia lub czestotliwosci.
napiecie AC mozna monitorowac w wiekszosci falownikow