Wpis z mikrobloga

@mayek: czy zwracanie uwagi na cenę i próba zaoszczędzenia na potężnym wydatku to coś złego ?
Czy sugerowanie żeby szukać ofert i je porównywać to coś złego?
Ceny sprzętu spadają cały czas a i konkurencja wśród firm wymusza lepszą cenę na usługę.
Ja jestem z tych co nie bardzo akceptuje zdanie "takie są ceny".
  • Odpowiedz
@danielson161: rozumiem że pracujesz w branży?
Ja pomagam hobbistycznie znajomym w zakupach i projektowaniu instalacji i stąd moja znajomość rynku i cen (i żeby nie było, wykształcenie też mam kierunkowe).
Pomagając ludziom przy naprawdę dużych zakupach po prostu znam ceny zarówno w hurtowniach jak i fabrykach.
  • Odpowiedz
@Mateos2 generalnie to pracuję w branży automatyki ale ostatnio w pięciu znajomych rzuciliśmy się na fotowoltaikę. Tak wyszło że każdy brał 10kW i biorąc na firmę wyszło po 25tys zł, a ja im wystawiłem papier to ich wyszło 27tys zł. Każdy robił we własnym zakresie
  • Odpowiedz
@dziczyzna: tego co kolega opisał to jest to dosyć sensownie podpięte i będzie działać.
Najwyżej przy bardzo niskim słońcu może mieć jakieś problemy, ale umówmy się - gro produkcji z paneli to słońce wysoko na niebie więc ...
  • Odpowiedz
  • 1
@minvt: @aliosza: ogrzewanie niskotemperaturowe, cały dom w gestokładzinej podłogówce. Pompa to mitsubishi zubadan 14kw. Mieszkam dopiero półtora roku. Za ostatni rok wyszło ok 10k kWh, wydaje się dużo, ale biorąc pod uwagę powierzchnie grzania, ok 300m to chyba wychodzi całkiem nieźle. Aczkolwiek nie wszystko jest jeszcze wyregulowane i dopiero w tym roku się okaże. Podejrzewam ze to zużycie będzie mniejsze. Z tych 10k kWh 2.5 poszło na grzanie
  • Odpowiedz
@Mateos2 jeżeli chodzi o falownik to z tego co się dowiadywałem to Frunius ma najlepszą jakość a jest chyba najbardziej newralgicznym punktem instalacji, a panele to przeważył stosunek jakość/cena
  • Odpowiedz
  • 0
@Mateos2: Właśnie wiem dlatego myśle ze będzie mniej. Dodatkowo przez cały ten rok regulowałem krzywa grzewcza na pompie ciepła bo to tak naprawdę wychodzi dopiero w praniu. Zobaczymy. Narazie jestem zadowolony
  • Odpowiedz
Ceny sprzętu spadają cały czas a i konkurencja wśród firm wymusza lepszą cenę na usługę.


@Mateos2: Jasne, że tak jest i ludzie na tym korzystają. Ale Ty podajesz ceny kilkadziesiąt procent niższe niż rynkowe, zapominając (jak ostatnio) policzyć taki "szczegół" jak profile do montażu.
  • Odpowiedz