Wpis z mikrobloga

Tytułem wstępu: sporo z Was może kojarzyć @SAVIO_MULTIMEDIA które cyklicznie wpada na mirko rozdać swoje elektroniczne gadżety na testy. Niedawno zorganizowali na mirko konkurs, w którym przypadkowo wygrałem powerbanka (chciałem tylko potrollować...). A skoro wygrałem, właściwie dlaczego by się nagrodzie dokładniej nie przyjrzeć?
Oto więc rezultaty mojego testu.

TL:DR


Do testu posłużyły:
-> powerbank Savio BA-03 20000mAh
-> przewód Aukey CB-D10 (USB-microUSB, 120cm, 20AWG)
-> ładowarka LG MCS-04ED (5V/1.8A)
-> smartfon LG G3 (5V/2A max)

Narzędzia pomiarowe:
-> aplikacja Ampere (Android)
-> prosty miernik USB (napięcie/natężenie prądu)
-> multimetr cyfrowy

Z jakimi powerbankami miałem dotąd do czynienia?
-> AData PV110 (10000mAh)
-> Asus ZenPower (10000 mAh)
-> Anker Powercore 10000 with QuickCharge 3.0

Zaczynamy od wyglądu, konstrukcji, spasowania i materiałów. Cytując klasyka, „not great, not terrible”. Dobrze spasowany, choć nie porywającej jakości plastik. Wrażliwość materiału na zarysowania jest na tyle spora że pierwsze z nich pojawiły się już… w transporcie. Poza powyższym, wizualnie prezentuje się nieźle: wzór włókna węglowego z pewnością wygląda lepiej niż „czysty/goły” plastik. Dołączony przewód… no cóż, dyplomatycznie przemilczę jego średnicę, jakość etc.

Ciekawostka: dystrybutor podaje wymiary 28x70x141 mm, tymczasem w rzeczywistości wynoszą one 27x69,5x136,49 mm. Wagi niestety nie mogłem zweryfikować bo dopiero co umarła mi waga kuchenna ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Testy techniczne zacząłem od kontrolnego podłączenia smartfona do fabrycznej ładowarki. Zaskoczenia nie ma: Ampere melduje 1.8A czyli tyle ile tylko można z tego modelu ładowarki wycisnąć.
Smartfon przepięty do powerbanka pobiera już 1.4A, na każdym ze złączy opisanych jako… 2.1A. Czy gdybym wpiął w oba złącza po jednym telefonie uzyskałbym 2x1.4A? Też wątpię ale aktualnie nie mam jak zweryfikować.

Ciekawostka: napięcie bez obciążenia to 5.25V dla każdego z gniazd USB.

Ładowanie powerbanka: specyfikacja podaje że przez microUSB ładowanie odbywa się przy natężeniu 2.1A, z kolei przez USB-C 3A. Akurat w to jestem skłonny uwierzyć więc nie zagłębiałem się w weryfikację – testy byłyby czasochłonne a niekoniecznie kogokolwiek na mirko by interesowały.

Pojemność powerbanka: czy faktycznie mamy tutaj 20000 mAh? Odpowiedź brzmi: nie wiem, choć się domyślam #pdk Żeby to zweryfikować, musiałbym zamówić dodatkowy miernik a testy byłby jeszcze bardziej czasochłonne niż te w/w, dotyczące natężenia ładowania powerbanka.

Jakość podzespołów: tutaj musiałbym już nagrodę rozebrać, niestety jej konstrukcja sugeruje nierozbieralność (czytaj: wincyj kleju!). A zwyczajnie szkoda tak nieużywany sprzęt rozwalać w imię udowodnienia tezy…

Reasumując: jak sami widzicie, testy nie były spektakularnie rozbudowane – spodziewam się niewielkiego nimi zainteresowania więc i nie poświęciłem im szczególnej ilości czasu czy pieniędzy. Mimo to pozwoliły one wskazać wiele słabych i mocnych stron powerbanka, co niektórym z Was ułatwi decyzję o zakupie/unikaniu tego produktu od Savio. A zatem podsumujmy,

Plusy:
-> ciekawy wygląd o fakturze włókna węglowego
-> możliwość ładowania powerbanka przez USB-C
-> duża deklarowana pojemność
-> możliwość ładowania 2 urządzeń jednocześnie
-> atrakcyjna cena (od 73zł z wysyłką)

Minusy:
-> wymiary niezgodne z deklarowanymi
-> plastik o niewielkiej odporności na zarysowania/uderzenia
-> nierozbieralna konstrukcja
-> prąd ładowania 1.4A zamiast deklarowanych 2.1A
-> brak wskarcia dla Quick Charge’a

Dla kogo jest to powerbank?
Dla kogoś potrzebującego sporej pojemności do ładowania urządzeń nie wyposażonych w technologię Quick Charge. Czytniki ebooków, głośniki/słuchawki bluetooth, inteligentne opaski, smartwatche, lampki USB, akumulatorowe kamery IP i wiele innych – te wszystkie urządzenia naładujemy nim bez problemu, w dodatku dwa równocześnie. Z kolei smartfony… Cóż, mamy rok 2020 i większość z nich wspiera Quick Charge’a 2.0/3.0. Warto więc szarpnąć się na coś lepszego (czyt. szybszego) a jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, zrezygnować z pojemności 20000mAh na rzecz np. 10000mAh. To wciąż 2-3 pełne (i szybkie!) naładowania smartfona.

Zapraszam do dyskusji ( ͡° ͜ʖ ͡°) A w komentarzach wrzucam 2 screeny z aplikacji Ampere.

#elektronika #powerbank
w.....4 - Tytułem wstępu: sporo z Was może kojarzyć @SAVIO_MULTIMEDIA które cykliczni...

źródło: comment_1581274385pvG4MrggdKA77cmwlXWhgb.jpg

Pobierz
  • 8
@wilku1984 zrób test bez miernika, zawsze coś. Zobacz ile pełnych ładowań zrobisz. A najlepiej skombinuj drugi i zobacz też jaki prąd daje na dwóch urządzeniach, możesz wtedy łatwiej zrobić test pojemności mając dwa do ładowania
po co zabierasz się za testowanie takich urządzeń bez posiadania odpowiedniego sprzętu..?


@jakala: halo, kolego, czytamy ze zrozumieniem! Nie prowadzę strony testujepowerbanki.pl, a po prostu wygrałem powerbanka a poproszony przez organizatora konkursu o test - publikuję test. Oczekując profesjonalnej recenzji należy sprzęt wysłać do profesjonalnego recenzenta a nie anona który zapostował śmieszkowy obrazek w konkursie xDD