Wpis z mikrobloga

Czytałem ze aby uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomosci można kupić coś na cele mieszkaniowe. Czy kolejność ma tutaj znaczenie, czy wystarczy ze odbędzie sie to w tym samym roku kalendarzowym? Chce Kupic mieszkanieA a potem sprzedać obecne mieszkanieB(w kredycie), a w zasadzie zakladam, ze nie uda sie sprzedać mieszkanieB tak szybko ? #podatki #pit #mieszkanie
  • 4
@kololowy: kolejność ma znaczenie.

Zwolnienie, o którym czytałeś wynika z art. 21 ust. 1 pkt. 131 u.p.d.o.f. i dotyczy dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości (...) jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Wyraźnie wskazano na moment, od którego liczony jest okres, w którym powinny
@chytra_wydra
@kololowy

Sam szukałem informacji do mojego przypadku (kupno za gotówkę, wykończenie za gotówkę, przeprowadzka i dopiero sprzedaż starego) i wyszło, że cena uzyskana za sprzedaż musi być wydana na cele mieszkaniowe czyli wszystko co wydane przed sprzedażą "przepada" chyba, że jest finansowane z kredytu że wskazaniem celu kredytu i potem finansuje się spłatę.
@kodijak
@kololowy

Nie jest to takie jednoznaczne. Jak wyżej wspomniałam zależy od interpretacji US. Orzecznictwo bywa przychylne podatnikom, np. wyrok WSA w Rzeszowie z 05/05/18, sygn. I SA/Rz 90/18 w podobnej sytuacji (Y zawarła umowę kredytu, z którego sfinansowała zakup mieszkania stanowiącego własny cel mieszkaniowy, w umowie kredytu nie wskazano jako celu wyłącznie zakupu mieszkania, odziedziczyła inną nieruchomość, którą chciała sprzedać przed upływem pięciu lat, fakt przeznaczenia środków z kredytu na własny