Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,

walczę właśnie z zastosowaniem #raspberrypi w #automatykadomowa - główną motywacją było uruchomienie w końcu sterowania garażem i bramą wjazdową przy użyciu komórki, ale skoro już się zaczynam w to bawić to uznałem że warto wykorzystać malinkę w nieco szerszym zakresie ;)

Na razie piec jest stary, ale pomyślałem sobie o wykorzystaniu rozciągniętej po całym domu sieci alarmowej do pomiaru temperatury. Każda czujka wewnętrzna jest podłączona kablem 6-żyłowym - masa, 12v, dwa sygnałowe + 2 na "sabotaż". Ponieważ niespecjalnie mam po co korzystać z tego sabotażu to nie jest podłączony (podłączony w sumie tylko przy klawiaturach i wyjce zewnętrznej), więc mam dwie żyły do dyspozycji.

Postanowiłem wykorzystać czujniki BME280 - biorę dla nich masę (łączę masę centralki z masą RPi), 12V do którego podłączam step-down 12V->3,3V i dwie żyły wykorzystuję jako SDA i SCL w i2c. Wiem, że to mnie ogranicza do dwóch sztuk BME - ale rozwiążę to albo korzystając z konektora P5 gdzie jest druga linia i2c, albo użyję modułu z przekaźnikami (wiem, lekki overkill) i będę sobie przełączał między kolejnymi parami czujników i2c.

Ale teraz pytanie praktyczne: gdzie mierzyć temperaturę?

Najłatwiej by było zlutować BME280 razem z regulatorem step-down i wsadzić do czujki. Łatwo, zgrabnie, dyskretnie i estetycznie. Tylko czy pomiar w czujce, która jest 30cm od sufitu to dobry pomysł? Bo kurczę chyba nie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Co byście radzili?
- zostawić w czujce i zrobić sobie tabelkę korekcji - w sumie zakres temperatur nie taki wielki
- opuścić jakimś delikatnym kabelkiem na wysokość ok. 150cm i tam w małym pudełeczku mieć samo BME280

Teraz druga sprawa: kalibracja BME...

Mam teraz 4 czujniki. Na razie podpięte dwa po i2c, dwa po spi - ale to raczej nie powinno mieć znaczenia. Pierwsze trzy są od jednego sprzedawcy, czwarty (spi-2) od drugiego i jest to minimalnie inny model (większa płytka, złącze z kabelkami). Wszystkie cztery są od siebie oddalone nie więcej niż o kilka cm, zasilane z jednej linii. I poniżej kilka przykładowych pomiarów.

SENSOR TEMP HUMID PRESS
i2c-1 18.5 C 47.1 % 999.7 hPa
i2c-2 19.4 C 43.1 % 1000.6 hPa
spi-1 19.1 C 44.3 % 1000.4 hPa
spi-2 21.6 C 43.2 % 1001.6 hPa

SENSOR TEMP HUMID PRESS
i2c-1 17.4 C 45.3 % 996.2 hPa
i2c-2 17.9 C 42.4 % 997.1 hPa
spi-1 17.7 C 42.7 % 997.0 hPa
spi-2 18.6 C 44.9 % 998.2 hPa

SENSOR TEMP HUMID PRESS
i2c-1 17.4 C 63.1 % 993.1 hPa
i2c-2 17.4 C 61.1 % 994.2 hPa
spi-1 17.7 C 60.1 % 993.9 hPa
spi-2 19.3 C 59.7 % 995.3 hPa

Trochę głupieję - czy to ten czwarty jest taki pieprznięty, że wszystko zawyża? Skąd takie skokowe zmiany - i2c-2 raz pokazuje to samo co pierwszy, a innym razem (z reguły) co innego?

Z oczywistych względów nie mam za bardzo możliwości manipulowana temperaturą - owszem, mogę dać testowo do piwnicy, przedsionek, jakieś pomieszczenie gdzie uchylę okno... Nie potrzebuję też jakiegoś ogromnego zakresu temperatur bo w domu zawsze będzie coś między 17 zimą a 30 upalnym latem - ale czy takie wahania nie oznaczają, że niektóre lepiej wyrzucić niż próbować uzyskać z nich sensowne dane?

Co polecacie jako PEWNY punkt odniesienia? Mam pirometr - ten to dopiero ma odpały, parę stopni wte i wewte. Stacja pogodowa? Nie ufam, Chińczyk pewnie nie kalibrował. Jakiś termometr z płynem? Jaki?

  • 7
@dktr: hmm, aż tak źle na dłuższych liniach? Puściłem testowo na 10m skrętce i nie zauważyłem specjalnie wpływu, a tu w dodatku będę miał stabilizowane napięcie...

Co do DS18B20 to kiedyś rozważałem, ale z tego co pamiętam to takich 1wire nie mogę ot tak sobie podpiąć na różnych kablach tylko musiałbym zasymulować długą magistralę na której są wszystkie - czyli kabel do pierwszego, powrót do centralki, tu łączenie i kabel do
@enron: Swego czasu miałem z 15 czujników ds18b20 zasilanych pasywnie - na 1 parze przewodów, w całkiem losowej topologii o łącznej długości przewodu ponad 300m (skrętki, alarmowe, głośnikowe) wszystko działało całkiem poprawnie.
@dktr: potestuję jeszcze jak te BME zadziałają w warunkach bojowych tj. na długich kablach od czujek - skoro już je mam, to nie zaszkodzi. Na BME via i2c zdecydowałem się właśnie ze względu na dystanse - wcześniej kombinowałem z DTH22 i już na metrowym kablu było ciężko, a BME na skrętce (konkretniej 9m) śmigał. Z tego co widzę, mogę kombinować z obniżeniem zegara i2c.

Jak z dokładnością DS18B20? Lepsza, gorsza od
@enron: Przy suficie będzie cieplej. Dokładność ds18b20 jest podobna do bme, dallasa łatwiej zrobić wodoszczelnego i mierzyć w lodówce czy tam akwarium. Już lepiej poukrywać we włącznikach oświetlenia, ale to trzeba ryć ściany. Mam w kilku miejscach esp8266 w czujce ruchu a bme na kabelku za czujką, przeważnie 2°C więcej przy suficie.