Wpis z mikrobloga

Dzień 105/107
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy #lego
Lista z moimi zestawami: https://brickset.com/sets/ownedby-ziomal

W zestawie przedstawiono:
1. Łuk triumfalny
2. Pola Elizejskie
3. Tour Montparnasse
4. Grand Palais
5. Wieża Eiffla
6. Luwr

Chyba najmniej ciekawy zestaw z serii Skylines z ostatnich lat. Na początku nie chciałem go kupić, ale ponieważ to był jedyny zestaw, którego brakowało mi do pełnej serii (no dobra, jest jeszcze 21038 ale jego dostanie graniczy z cudem), zmieniłem zdanie. Z 6 przedstawionych budynków, 3 występowały w większej skali w serii Landmark: 21036 Łuk triumfalny, 21019 Wieża Eiffla, 21024 Luwr - wszystkie pokazywałem wcześniej.

#ciekawostki:
1. Tour Montparnasse był najwyższym budynkiem we Francji aż do 2011 roku. Budowany był w latach 1969-1973. Jego wysokość to 210 metrów, natomiast w 2011 stracił tytuł najwyższego budynku na rzecz Tour First, który przechodził renowację i zostały do niego "dołożone kolejne piętra" (Pierwotnie miał 39 kondygnacji i wznosił na 159 metrów. Po ponownym otwarciu w 2011 roku obiekt zyskał 17 pięter, zaś jego szczyt wznosi się obecnie na 225 metrów).

2. Projektanci tego zestawu myśleli bardzo "out of the box". Łuki w podstawie Wieży Eiffela to szyby z serii Speed Racer.

3. "Wieża Eiffla miała być tymczasową instalacją, przeznaczoną na 20 lat po wybudowaniu jej na Światowe Targi 1889 roku."

4. W latach 80-tych powstała miejska legenda głosząca, iż piramida w Louvrze zbudowana jest z 666 szklanych tafli. Wiadomość pojawiła się również w gazetach. Niestety mit został obalony. Szklanych paneli jest ponad 670. Co ciekawe Louvre został również elementem książki Dana Browna „Kod Leonarda DaVinci”

5. W Paryżu na Sekwanie stoi Statua Wolności ofiarowana w 1889 roku przez Amerykanów. Stanowi 1/3 oryginalnej statuy. Obie figury „spoglądają” na siebie, co ma symbolizować przyjaźń francusko-amerykańską.

6. W Paryżu jest więcej psów niż dzieci (około 300 000 czworonogów)

7. „Paryski Syndrom” – wywołuje poczucie zawiedzenia, rozczarowania oraz depresji. Pierwszy raz odnotowany u japońskich turystów, którzy po wizycie w Paryżu byli zawiedzeni, że jednak to nie jest najpiękniejsze miejsce na świecie i nie mogli się z tym pogodzić.

8. Jim Haynes – od 30 lat w każdą niedzielę zaprasza wszystkich do siebie na wieczorne biesiadowanie przy kolacji! Aby móc w niej wziąć udział wystarczy złożyć rezerwację na stronie: http://www.jim-haynes.com/contact/ Impreza odbywa się w jego domu w XIV dzielnicy.

9. Sekretna grupa “Les UX” (Urban eXperiment). Ich głównym zajęciem jest włamywanie się… i naprawianie potajemnie zabytków. Tworzą również podziemne kina i organizują wydarzenia artystyczne. Członkowie grupy są anonimowi.

10. Najczęściej odwiedzanym muzeum świata jest paryski Luwr. Każdego roku przybywa tutaj podziwiać Mona Lisę około 8,6 miliona turystów.

11. Na wyspie Île de la Cité, a dokładniej przed gmachem katedry Notre-Dame znajduje się "punkt zero", czyli geograficzny środek miasta. To właśnie z tego miejsca wyznaczane są odległości ze stolicy Francji do innych miast.

12. Na ulicach Paryża znajduje się tylko jeden znak "STOP". Kierowcy muszą na niego uważać przy 16 Quai Saint-Exupéry. Ruch oparty jest na zasadzie pierwszeństwa aut nadjeżdżających z prawej strony.

13. Jednym z symboli Paryża jest bagietka, nazywana także bułką paryską. Opracowana została przez piekarzy Napoleona, dla łatwiejszego transportowania jej przez żołnierzy (była ona w stanie zmieścić się w kieszeni spodni). Co ciekawe, nawet francuskie prawo dokładnie określa jej grubość i długość (65 x 6 cm). #heheszki

14. W trakcie Wielkiej Rewolucji w 1789 roku jedynie 25% osób mieszkających we Francji rozumiało francuski.

Architecture 21044
Pojawił się w 2019
649 elementów
Cena katalogowa: 229,99 zł

#gownowpis #chwalesie #wygryw #pokazzakupy #paryz
damw - Dzień 105/107
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy...

źródło: comment_bSVfOV9MucpreTtvO0KnjyHGrIL9khys.jpg

Pobierz
  • 10
Kup sobie lego star wars lepiej.


@ToNieMojeToKolegi: Dzięki za wskazówkę, ale z premedytacją omijam wszystkie zestawy SW. Po tym, co Disney zrobił z tą franczyzą, nie mam najmniejszego zamiaru dawać im moich pieniędzy (płatność za licencję). Zetawy SW są cholernie drogie (w przeliczeniu cena/ilość klocków) i jest to spowodowane tylko i wyłącznie kosztami licencji. Tak więc pokazuje im środkowy palec i mówię: Fuck you.
@damw: jest po prostu tak samo rozczarowujący, jak sam Paryż ¯\(ツ)/¯ ja rozumiem, ze Wieza Eiffla musiała się tu znaleźć, ale jest totalnie absolutnie przerośnięta, nawet zakładając celowość takiego zabiegu. Tour Montparnasse nie przypomina samego siebie, pomijając już, ze będąc w Paryżu w ogóle nie zwraca się na niego uwagi, jeśli nikt ci wcześniej nie powiedział, żebyś dokładnie to zrobił. Już bardziej wyróżnia się całe wzgórze Montmartre z bazyliką