Wpis z mikrobloga

@Gennwat:
Idea jest taka, że w przypadku rozłączenia jakiegoś członu z klastra czy to jednego noda czy grupy nodów w nowo powstałych grupach przebiega głosowanie w celu wybrania nowego mastera. Jeśli dana grupa nodów posiada większość głosów to promuje nowego master z pośród siebie i jeden ze slavów staje się masterem. W celu uniknięcia zjawiska zwanego jako "split brain" unika się klastrów z parzystą ilością nodów/głosów, aby było "łatwiej" przegłosować większość.
@ddzwon: możesz podrzucić z chęcią rzucę okiem, DB się jeszcze nie bawiłem, a tym bardziej mongo. „mongowe” klastry maja się jakkolwiek do tych chociazby kubernetesowych?
„mongowe” klastry maja się jakkolwiek do tych chociazby kubernetesowych


@Gennwat: Nie mam porównania, gdyż nie znam kubernetesa.

Instrucja bez dodatkowych komentarzy, więc musisz się "skumać" o czym mowa. Ale jest zrobiona najprościej/najczytelniej jak się da. Poza tym konfiguracja tam podana jest błędna bo zawiera 3 nody i jednego arbitra. To jest niedobra konfiguracja. Lepiej byłoby 3 nody bez arbitra, 5 nodów bez arbitra lub 2 nody + 1 arbiter, 4 nody
@ddzwon:

Deprecated since version 3.2: MongoDB 3.2 deprecates the use of master-slave replication for components of sharded clusters.

Replica sets replace master-slave replication for most use cases. If possible, use replica sets rather than master-slave replication for all new production deployments. This documentation remains to support legacy deployments and for archival purposes only.
@xorek: Teraz sobie przypominam.... Rzeczywiście była taka zmiana. Zapomniałem o niej. Przyznam jednak, że jak kiedyś o tym czytałem to myślałem, że to tylko zmiana nazewnictwa nie mająca nic wspólnego ze zmianą sposobu replikacji. Myślałem, że to zmiana do bycia poprawnym politycznie :) Koniec z niewolnikami.