Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Sezon 3

Dzień 87/100

Zostałeś zfagocytowany przez słonia z serem zamiast głowy ( ͡º ͜ʖ͡º)

Słonin – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Czempiń

W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Słonin należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Kosten rejencji poznańskiej. Słonin należał do okręgu kościańskiego tego powiatu i stanowił część majątku Racat (niem. Razoten, dziś Racot), który należał wówczas do byłego króla Niderlandów (Wilhelma I). Według spisu urzędowego z 1837 roku Słonin liczył 238 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 28 dymów (domostw).
Na terenie wsi znajdują się dwa obiekty zabytkowe: szkoła murowana z 1882 i oberża (dom nr 49), szachulcowa z końca XIX wieku.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Słonin to 261 z czego 49,8% mieszkańców stanowią kobiety, a 50,2% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,3% mieszkańców gminy.

Trąbki – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Biskupice

Trąbki były siedzibą gminy Biskupice do 1 stycznia 2012 roku, kiedy to została ona przeniesiona do Tomaszkowic. Nazwa bierze się od wsi Biskupice w tej gminie... która nie jest jej siedzibą. ¯\(ツ)_/¯

Wieś Trąbki, jedyna należąca do parafii Biskupice, nie była wsią pańską, tzn. nie miała dworu. Jak się wnosi z tradycji, była wsią królewską (królewszczyzna) i za sprawą króla otrzymała nazwę Trąbki, z której zapewne wywodził się trębacz królewski, za co w zamian było królewskie nadanie. Do dziś część wsi nosi nazwę „Kazimierz” lub „Na Kazimierzu”. Nazwa ta wywodzi się z charakterystyki urbanistycznej tego miejsca, podobnej do ówczesnego krakowskiego Kazimierza.

Obok Kazimierza jest przysiółek znany jako „Podryje”. Zamieszkały jest głównie przez rodziny Romskie. Pomimo zróżnicowania etnicznego wsi, nigdy nie dochodziło do waśni między jej mieszkańcami. W czasie okupacji mieszkańcy pomagali Romom ukryć się przed łapankami, do dziś można zobaczyć specjalną skrytkę w domu Mari Badury.

Budowę kościoła rozpoczęto 18 czerwca 1988 r., zaś we wrześniu tego roku młodzież uczyła się już we własnej sali. 3 maja 1989 r. odprawiono pierwszą mszę św. w Trąbkach, pierwszy zaś odpust – w Uroczystość Zesłania Ducha Św., dla uczczenia św. Izydora, patrona rolników, 14 maja 1989 r.

We wsi działa Stowarzyszenie na rzecz Eko-Rozwoju Wsi Trąbki. Stowarzyszenie zajmuje się głównie prowadzeniem szkoły podstawowej, a także wspieraniem inicjatyw proekologicznych, np. organizacją warsztatów zajęciowych dla ubogich dzieci z Biskupic i Bodzanowa.

Należy wspomnieć, też o osiągnięciach sportowych mieszkańców i długiej tradycji współrealizacji zespołowej. We wśi od 1975 roku działa klub sportowy znany jako Hejnał Trąbki, najważniejszą jego sekcją jest drużyna piłkarska. Rokrocznie odbywa się mecz charytatywny o puchar Prałata, z którego cały dochód przeznacza się na świetlicę i pomoce dydaktyczne dla najuboższych dzieci.

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Trąbki to 1 424 z czego 50,4% mieszkańców stanowią kobiety, a 49,6% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 15,2% mieszkańców gminy.

_______________________________

Nie znalazłem żadnych "serowych" wiosek. (,) Muszą wystarczyć wam

Żółte – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Drawsko Pomorskie

Na wyspie pobliskiego jeziora Zarańskie, w 2003 roku archeolodzy pracujący pod kierunkiem dr. Ryszarda Kaźmierczaka odkryli na wyspie miejsce kultu pogańskiego. Rok później, w położonym o kilka kilometrów dalej jeziorze Gągnowo, natrafiono na fragmenty dwóch mostów łączących stały ląd z grodziskiem na wyspie na tym jeziorze, a wokół wiele zatopionych przedmiotów. Na podstawie badań dendrochronologicznych ustalono, że jeden z mostów wybudowany został 700 lat p.n.e.

Podczas II Wojny Światowej wieś została zdobyta w dniu 6 marca 1945 roku przez 10 i 11 pułk piechoty, 4. dywizji im. Jana Kilińskiego, 1. Armii Wojska Polskiego podczas likwidacji 10. korpusu SS okrążonego w okolicach Świdwina.

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Żółte to 134 z czego 51,5% mieszkańców stanowią kobiety, a 48,5% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 0,8% mieszkańców gminy.

#wielkopolska #malopolska #zachodniopomorskie #ciekawostki
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Sezon 3

Dzień 87/100

Zostałeś zfago...

źródło: comment_Coml3H4tvdEfhtU6GnHIFOaBUNC6rCQl.jpg

Pobierz