Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Dzień 83/100

Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju,
Nadajemy audycję z ptasiego kraju.
Proszę, niech każdy nastawi aparat,
Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad.

Czajki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Sokoły

W I Rzeczypospolitej Czajki należały do ziemi bielskiej.
W roku 1827 miejscowość liczyła 18 domów i 114 mieszkańców.
Pod koniec wieku XIX wieś w powiecie mazowieckim, gmina Piszczaty, parafia Kobylin.
W roku 1921 naliczono tu 37 budynków z przeznaczeniem mieszkalnym oraz 196 mieszkańców (95 mężczyzn i 101 kobiet). Wszyscy podali narodowość polską i wyznanie rzymskokatolickie.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Czajki to 119 z czego 56,3% mieszkańców stanowią kobiety, a 43,7% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,0% mieszkańców gminy.

Czaple – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Pielgrzymka

Wieś związana z osadnictwem szwenkfeldystów w XVI-XVIII wiek.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Czaple to 320 z czego 52,5% mieszkańców stanowią kobiety, a 47,5% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 6,8% mieszkańców gminy.
W roku 2015 wieś wygrała konkurs Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na najpiękniejszą wieś dolnośląską.

Słowik – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Poczesna

Słowik jest wymieniany w 1776 roku jako wieś szlachecka przynależąca do parafii św. Zygmunta w Częstochowie. W 1787 roku mieszkało tu 31 osób. W 1791 roku osada posiadała 9 domów, zamieszkiwało ją 65 osób. Słowik był związany z majątkiem Błeszno, gdzie od XIV wieku funkcjonowała Kuźnica Błeszyńska, później o nazwie „Słowik” pochodząca od nazwiska właściciela.
W końcu XVIII wieku dobra Błeszno Pierwsze należały do Amona Syrokomli Karońskiego, komisarza cywilno-wojskowego, subdelegata krakowskiego. W skład tych dóbr wchodziła Nowa Wieś.
W wyniku II rozbioru Polski wieś znalazła się w granicach Prus, w prowincji Prusy Południowe. Leżała w powiecie częstochowskim, w departamencie łęczyckim, następnie piotrkowskim, a od 1798 roku w departamencie kaliskim. W latach 1807–1815 leżała w Księstwie Warszawskim, w powiecie częstochowskim, w departamencie kaliskim. Po Kongresie Wiedeńskim leżała w Królestwie Polskim, w powiecie częstochowskim, w obwodzie wieluńskim, w województwie kaliskim, od 1837 roku w guberni kaliskiej.
W wyniku odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej.
Po wybuchu II wojny światowej została włączona do III Rzeszy. Znajdowała się w powiecie Blachownia w rejencji opolskiej w prowincji Śląsk (od stycznia 1941 roku w nowej prowincji Górny Śląsk).
W 1970 roku mieszkało tu 758 mieszkańców. Słowik należał wówczas do Gromadzkiej Rady Narodowej we Wrzosowej, w 1973 roku przeniesionej do Urzędu Gminy w Poczesnej. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa częstochowskiego.
W 2008 roku Słowik zajął III miejsce w wojewódzkim konkursie na najpiękniejszą wieś. Miejscowość zamieszkiwało wówczas 886 mieszkańców. W 2010 roku Słowik został nawiedzony przez powódź w wyniku wylania rzeki Warty.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Słowik to 897 z czego 50,6% mieszkańców stanowią kobiety, a 49,4% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 7,0% mieszkańców gminy.

Wróbel – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie

Wieś Wróbel jest wsią sołecką (do sołectwa należy także Stadnica) położoną w bezpośrednim sąsiedztwie Bań, w środkowej części gminy, przy szosie Gołdap–Węgorzewo, nad malowniczą rzeką Gołdapą. Składa się z trzech zespołów mieszkalnych i gospodarczych, które są pozostałością dawnych zabudowań folwarcznych, zwanych czworakami (cztery z nich pochodzą z przełomu XVIII i XIX w. i należą do najstarszych we wschodniej części Mazur). Dom mieszkalny numer 2, murowany, z początku XIX w. znalazł się w rejestrze zabytków. Ruiny ryglowych czworaków z XVIII/XIX w.
Jest to najstarsza wieś w tej części dawnego starostwa węgorzewskiego, która znalazła się po 1955 r. w powiecie gołdapskim. Powstała jako majątek na prawie lennym w 1524 r., a więc w ostatnim roku państwa krzyżackiego. Aleksander von Rauschke otrzymał tu wówczas od Albrechta Hohenzollerna 80 włók boru. W wiekach XVI–XVIII był to majątek domeny państwowej, jednocześnie siedziba władz administracyjnych (wójtostwo, urząd królewski) we wschodniej części starostwa. Chłopi z okolicznych wsi odrabiali pańszczyznę lub płacili czynsz na rzecz dworu we Wróblu. W XIX w. były to nadal dobra ziemskie. Zapiski z 1895 roku podają, iż wtedy Wróbel liczył 366 mieszkańców – ewangelików, 1026,2 ha, 19 budynków mieszkalnych, 70 gospodarstw domowych. W 1939 r. liczba ludności wsi spadła już do 54 osób, natomiast w latach 1944–1945 obserwowano dalsze jej zmniejszenie, gdyż Wróbel został prawie całkowicie zniszczony na skutek działań wojennych. Po 1945 r. powstała tu wieś rolnicza. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Wróbel to 175 z czego 44,0% mieszkańców stanowią kobiety, a 56,0% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 4,4% mieszkańców gminy.

Kruki – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim, w gminie Żychlin

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Kruki to 20 z czego 45,0% mieszkańców stanowią kobiety, a 55,0% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 0,2% mieszkańców gminy.

Gawrony – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Rudna

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Gawroni. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Gawrony to 239 z czego 48,5% mieszkańców stanowią kobiety, a 51,5% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 3,2% mieszkańców gminy.

Kukułka – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Mycielin

Identyfikator miejscowości Kukułka w systemie SIMC to 0204122, a współrzędne GPS wsi Kukułka to (18.210000, 51.891111).

Gołąb – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Puławy

Wieś królewska w dzierżawie gołąbskiej w powiecie lubelskim województwa lubelskiego w 1786 roku.
We wsi zapoczątkowana została [konfederacja gołąbska](https://pl.wikipedia.org/wiki/Konfederacja_gołąbska).
Podczas II Wojny Światowej miały tu miejsce bombardowanie lotniska wojskowego oraz ataki partyzanckie na pociągi niemieckie.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Gołąb to 2 227 z czego 51,4% mieszkańców stanowią kobiety, a 48,6% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 19,0% mieszkańców gminy.

Szpaki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Wyszki

Wieś królewska w starostwie brańskim w ziemi bielskiej województwa podlaskiego w 1795 roku.
Według Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności, przeprowadzonego w 1921 r., wieś Szpaki liczyła 14 domów i 96 mieszkańców (53 kobiety i 43 mężczyzn). Przeważająca większość mieszkańcy miejscowości, w liczbie 91 osób, zadeklarowała wówczas wyznanie prawosławne, pozostałe 5 osób zgłosiło wyznanie rzymskokatolickie. Podział religijny mieszkańców wsi pokrywał się z ich strukturą narodowo-etniczną, gdyż 91 mieszkańców podało narodowość białoruską, a pozostałych 5 polską.
2 lutego 1946 pluton Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Wiarusa zastrzelił tu 7 osób, obywateli polskich wyznania prawosławnego.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Szpaki to 65 z czego 52,3% mieszkańców stanowią kobiety, a 47,7% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 1,4% mieszkańców gminy.

Sikory – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek

Wzmiankowana po raz pierwszy w 1407. We wczesnym średniowieczu znajdował się tutaj gród nad jeziorem Dołgie Wielkie, a nad brzegami jeziora Komorze było kilka skupisk ludności. Drugi gród znajdował się 4 km na wschód od miejscowości, na głęboko wrzynającym się w jeziora Komorze cyplu. Od co najmniej XIV wieku wieś była bardzo ważnym ośrodkiem garncarstwa i produkcji cegieł. Z wypalanych tutaj cegieł zbudowano zamek w Starym Drawsku. Cegły były dowożone nad brzeg jeziora Żerdno, skąd je spławiano na tratwach na plac budowy. W XVI wieku we wsi było kilkunastu garncarzy i jedna cegielnia.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Sikory to 344 z czego 53,2% mieszkańców stanowią kobiety, a 46,8% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,9% mieszkańców gminy.

Łabędzie – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Drawsko Pomorskie

Najbardziej na północ położona miejscowość gminy.
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest kościół pw. św. Michała Archanioła z XIV wieku, XVII wieku, filialny, rzymskokatolicki należący do parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Brzeżnie, dekanatu Świdwin, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Łabędzie to 374 z czego 50,8% mieszkańców stanowią kobiety, a 49,2% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,2% mieszkańców gminy.

Jastrząb – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie szydłowieckim, w gminie Jastrząb

Według Jana Długosza, Jastrząb został założony przez biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca w 1422 roku. Od założyciela osada otrzymała nazwę oraz herb. Jastrząb zlokalizowany został w pobliżu Gąsaw oraz traktu z Iłży do Skrzynna.
Prawo lokacyjne dał miastu 30 września 1427 roku następca biskupa Jastrzębca kardynał Zbigniew Oleśnicki. Miasto ulokowane zostało na prawie magdeburskim. Przywileje mieszkańców potwierdzane były wielokrotnie przez Władysława Jagiełłę (1427), Zygmunta Starego (1525), Zygmunta Augusta (1548 i 1549), Stefana Batorego (1578), Jana Sobieskiego (1683) oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1969 utracił prawa miejskie.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Jastrząb to 1 056 z czego 50,6% mieszkańców stanowią kobiety, a 49,4% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 20,2% mieszkańców gminy.

Orły – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Orły

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Orły to 1 193 z czego 50,5% mieszkańców stanowią kobiety, a 49,5% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 13,7% mieszkańców gminy.

Bieliki– wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Sulmierzyce

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Bieliki to 179 z czego 45,3% mieszkańców stanowią kobiety, a 54,7% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 3,9% mieszkańców gminy.

Puchaczów – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Puchaczów

W latach 1527–1870 miasto. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Puchaczów to 718 z czego 50,4% mieszkańców stanowią kobiety, a 49,6% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 13,7% mieszkańców gminy.
Z powodu długiej i dobrze udokumentowanej historii nie będę jej tu wklejał, tylko podam [link do Wikipedii](https://pl.wikipedia.org/wiki/Puchaczów).

Puszczykowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Kamieniec

Wieś Posczichowo położona była w 1580 roku w powiecie kościańskim województwa poznańskiego.
W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Puszczykowo należała do wsi mniejszych w ówczesnym pruskim powiecie Kosten rejencji poznańskiej. Puszczykowo należało do okręgu wielichowskiego tego powiatu i stanowiło część majątku Goździchowo, który należał wówczas do Dezyderego Chłapowskiego. Według spisu urzędowego z 1837 roku Puszczykowo liczyło 45 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 8 dymów (domostw). Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Puszczykowo to 178 z czego 47,8% mieszkańców stanowią kobiety, a 52,2% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,7% mieszkańców gminy.
W tym samym województwie znajduje się również miasto o tej samej nazwie.

Wrony – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Giżycko

We Wronach znajduje się niewielkie osiedle domów letniskowych.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Wrony to 326 z czego 51,8% mieszkańców stanowią kobiety, a 48,2% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 4,0% mieszkańców gminy.

Ślepowrony – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Nur

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Ślepowrony to 79 z czego 46,8% mieszkańców stanowią kobiety, a 53,2% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,6% mieszkańców gminy.
Z powodu dobrze udokumentowanej historii wsi zapraszam do [artykułu na wikipedii](https://pl.wikipedia.org/wiki/Ślepowrony_(powiat_ostrowski)), żeby nie przedłużać wpisu.

Ptaki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie kolneńskim, w gminie Turośl

Wieś leży nad rzeką Pisą.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Ptaki to 212 z czego 49,1% mieszkańców stanowią kobiety, a 50,9% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 4,1% mieszkańców gminy.

#historia #ciekawostki #podlasie #dolnyslask #slask #mazury #lodzkie #wielkopolska #lubelskie #zachodniopomorskie #mazowieckie #podkarpacie
Pobierz MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Dzień 83/100

Halo, halo! Tutaj ptasie ...
źródło: comment_foyxv0wgUYOEeV0I39CUNyAcRLUF6RDu.jpg
  • 15
@Gaelwyn: stare fotki, pewnie już wymienione na zielone.

Kiedyś był podział tablic miejscowości na zielone (teren niezabudowany bez ograniczenia do 50 km/h) i białe (teren zabudowany z ograniczeniem do 50 km/h).

Od czasu wprowadzenia znaku oznaczającego teren zabudowany wszystkie białe tablice powinny być wymienione na zielone, ale było (i pewnie wciąż jest) wiele wiosek na zadupiach gdzie tego nie zrobiono z powodu oszczędności lub zapominalstwa.
Kiedyś był podział tablic miejscowości na zielone (teren niezabudowany bez ograniczenia do 50 km/h) i białe (teren zabudowany z ograniczeniem do 50 km/h).


@MechanicznyTurek: pamiętam, jak się jechało do Bierzgłowa (było kiedyś na tagu), to była "pierwsza tabliczka", a potem "druga". I jedna z nich była biała.