Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Sezon 3

Dzień 80/100

Jak niedziela i jesień, więc czas Na grzyby!

Kania – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Barcin

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Kania to 479 z czego 48,0% mieszkańców stanowią kobiety, a 52,0% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 3,2% mieszkańców gminy.

Gąski – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Warka

Pierwsza pisana wzmianka o wsi jest z roku 1425. Leżała w powiecie wareckim w Ziemi Czerskiej i należała do parafii w Warce. Najprawdopodobniej ponowna lokacja wsi datowana jest na rok 1471, a jej nazwa w tamtym okresie to Wola Gąska. Właścicielem wsi w roku 1576 był Adam Mniszewski, który odziedziczył ją po swojej matce. Był dziedzicem Mniszewa i pełnił różne funkcje w Rzeczypospolitej. Nieznana jest data kiedy wieś przeszła we władanie duchowieństwa (najprawdopodobniej w XVII w.).

W latach 1670-1672 Ulryk Werdum – współuczestnik podróży francuskiego szpiega zanotował w swoim pamiętniku opis trasy "Potem przez krzaki do Warki – opisanej poprzednio. Potem krzaczastymi i piaszczystemi gruntami do Gąsek (Kapuska), wsi bez kościoła. Potem takiemiż gruntami do Chojnowskiej Woli (Kokiscow) wsi z dworem, a dalej Drwalew i do Prażmowa".

Do roku 1758 dzierżawcą Gąsek był biskup krakowski Andrzej Stanisław Załuski, który w swoim testamencie zapisał 40 000 zł, na dobrach Magierowa Wola i Gąski, dla Biblioteki Załuskich (najzasobniejszej w Europie).

Po III rozbiorze Polski wieś znalazła się w obrębie zaboru pruskiego. Majątki należące do duchowieństwa zagarnięto na rzecz skarbu Państwa Pruskiego i najprawdopodobniej dlatego w roku 1795 założono we wsi niemiecką kolonię rolniczą – nazwaną Gonzig. Osadnicy opuścili wieś dopiero w 1945 roku.

W roku 1827 – wieś składała się z 31 domów i mieszkało w niej 241 osób. Gąski wchodziły w skład Dóbr królewskich, które Car Mikołaj I przekazał w 1827 r. Skarbowi Królestwa Polskiego. Zarząd ekonomii państwowej do 1833 r. był w Potyczy. Gąski były wsią rządową i w roku 1833 zostały odłączone od Ekonomii w Potyczy (sprzedane).

W roku 1880 we wsi było 31 osad włościańskich na 241 morgach i należała do gminy Nowa Wieś.

Od I poł. XIX w. do 1944 r. był użytkowany cmentarz ewangelicki, ponieważ we wsi mieszkali koloniści niemieccy. W roku 1929 – działało Stowarzyszenie Mleczarskie, we wsi był też wiatrak.

Ofensywa zimowa rozpoczęła się 14 stycznia 1945 r. Rosjanom nie dało się całkowicie przełamać linii obrony niemieckiej. Niemcy stawiali silny opór, szczególnie w rejonie Magierowej Woli, Gąsek i Warki.

Po II wojnie światowej wieś zasiedlili Polacy.

Borowiki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Milejczyce

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Borowiki to 36 z czego 47,2% mieszkańców stanowią kobiety, a 52,8% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 1,7% mieszkańców gminy.

Kurki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek

Wieś położona wśród lasów, przy dawnej granicy Warmii z Mazurami, przy ujściu rzeki Łyny z jeziora Kiernoz Wielki. Jest to wieś letniskowa, w okresie wakacji licznie odwiedzana przez turystów. W sąsiedztwie wsi liczne domki letniskowe i pola namiotowe.
Wieś powstała na dawnym obszarze Galindii i prawdopodobnie w miejscu kultu pruskiej bogini urodzaju Kurko (Curche). W 1341 r. w Kurkach odbyło się spotkanie wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Dietricha von Altenburga z wójtem krajowym biskupstwa warmińskiego celem ustalenia południowej granicy Warmii (ziem należących do diecezji warmińskiej). W czasach krzyżackich wieś pojawia się w dokumentach w roku 1411, podlegała pod komturię w Olsztynku, były to dobra krzyżackie. W 1538 r. była to wieś czynszowa na 60 łanach, sołtysem był niejaki Jan a osadnicy byli polskiego pochodzenia (najpewniej z Mazowsza). W XVIII w. wybudowano barokowy kościół. Erygowany 14 września 1753 r. Do 1855 roku kościół w Kurkach był filią parafii w Żelaźnie. Szkoła wiejska powstała na początku XIX w. W 1906 roku przeprowadzono remont tutejszego kościoła. W 1939 r. we wsi było 120 mieszkańców (sami Mazurzy). W tym czasie we wsi była szkoła, sklep, leśniczówka, karczma, kościół ewangelicki, posterunek żandarmerii. W 1945 r. szkoła została spalona.
W 1958 r., w Kurkach, przebywający na spływie kajakowym ks. Karol Wojtyła, na wezwanie kardynała Stefana Wyszyńskiego, na samochodzie wiozącym bańki z mlekiem i worki, rozpoczął podróż do Warszawy. Za kilka dni, już jako biskup pomocniczy w Krakowie, wrócił aby kontynuować spływ kajakowy rzeką Marózką wraz z młodzieżą.

Rydzewo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Miłki

Mazurska wieś turystyczna na szlaku Giżycko-Mikołajki z bazą noclegową i gastronomiczną. Dzięki lokalizacji nad jeziorem Bocznym (odnoga jeziora Niegocin) w Rydzewie funkcjonuje przystań jachtowa.
Terytoria na których znajduje się wieś znajdowały się w średniowieczu na terenie zasiedlonym przez plemię Galindów, którzy w pobliżu zbudowali grodzisko w Staświnach. Wieś założona w 1526 przez Pawła i Stanisława Rydzewskich, lokowana w 1552 r., ponownie lokowana w 1571 r. Według spisu sporządzonego w 1625 mieszkali tutaj wyłącznie ludność polska. W Rydzewie ok. 1695 urodził się ks. Michał Pilchowski, polski duszpasterz i wydawca pism religijnych w Królewcu. W 1710 epidemia dżumy zabiła 479 osób. W 1875 na 3136 parafian było 2836 Polaków, w 1897 95% dzieci rozpoczynających naukę znało tylko język polski. Miejscowość była zniszczona w czasie pierwszej wojny światowej, później odbudowana. Mimo usilnej germanizacji władze zalecały, aby miejscowym proboszczem był mężczyzna władający "językiem mazurskim".

Maślaki – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Wilczyn

Już w XVIII wieku wieś zwana była jako Olędry Maślane. Od 1815 w granicach Królestwa Kongresowego, niedaleko granicy z Królestwem Prus na północy i wschodzie. W 1842 zawiązał się tu filiał parafii ewangelicko-augsburskiej w Koninie, z własnym cmentarzem i szkołą ewangelicką. W 1923 obejmowała 1540 ludności ewangelickiej.

Grzybowszczyzna – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Grzybowszczyzna to 31 z czego 48,4% mieszkańców stanowią kobiety, a 51,6% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 1,0% mieszkańców gminy.
Wieś leży przy granicy z Białorusią.

#ciekawostki #historia #kujawskopomorskie #mazowieckie #mazury #podlasie #wielkopolska
Pobierz MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek

Sezon 3

Dzień 80/100

Jak niedziela i...
źródło: comment_hUtbtjN99BO88gCtZucNCrH2dzItbv7j.jpg
  • 2
@Piezoreki: Widzisz, problem w tym, że taka wioska nie istnieje :D

Jest przysiółek wsi Osieczek, składa się z paru domków gdzieś w polu, ale formalnie należały do Osieczka.
Nie wiem nawet czy wciąż istnieje, bo nie licząc paru map i wpisów w artykułach o śmiesznych wioskach nie ma już o nim żadnej wzmianki, Google nie pokazuje go na mapie, Wikipedia nie ma go w swoim spisie. Prawdopodobnie ludzie się wyprowadzili, domki