Wpis z mikrobloga

scrum i biurokracja??? toś mnie zaskoczył.


@uczeniemaszyn: U mnie w zespole nie robimy żadnych spotkań, projekt trwa ponad sześć lat w międzyczasie przejęliśmy pracę kilku innych zespołów pracujących w scrumie bo jesteśmy bardziej produktywni. Sami developerzy, żadnych analityków, opsów ani testerów. Wszystko robimy sami. W kilkanaście osób piszemy i obsługujemy kilkadziesiąt mikroserwisów.
@scriptkitty
Manifest definiuje bycie/myslenie agile, scrum to robienie agile. To jest wlasnie zrodlo problemu, poniewaz
drugie bez pierwszego nie ma sensu :)
W tej kolejnosci: Mindset, 4 wartosci, 12 postulatow i dopiero potem praktyki (Scrum,Kanban,Xp, Crystal etc.)
U mnie w zespole nie robimy żadnych spotkań, projekt trwa ponad sześć lat w międzyczasie przejęliśmy pracę kilku innych zespołów pracujących w scrumie bo jesteśmy bardziej produktywni.


@scriptkitty: no spoko. Tylko po tym co do tej pory napisałeś śmiem twierdzić, że te zespoły jednak nie pracowały w Scrumie :)

Sami developerzy, żadnych analityków, opsów ani testerów. Wszystko robimy sami. W kilkanaście osób piszemy i obsługujemy kilkadziesiąt mikroserwisów.


@scriptkitty: skoro Wam
Co ciekawe każdy Scrum Master tak mówił


@scriptkitty: jak już pisałem ani nie jestem ani nigdy nie byłem Scrum Masterem. Przed wdrożeniem Scruma byłem Team Leaderem, po wdrożeniu Scruma zostałem "zdegradowany" na Developera. Co nie zmienia faktu, że o Scrumie mam jak najlepsze zdanie.
@uczeniemaszyn: No to nie wiem, może przypadek że robiłem rekrutację na mocnych developerów do naszego zespołu i dopiero po jakimś czasie się okazywało że nikt z nich nie lubi Scruma a mamy ludzi z naprawdę różnymi ścieżkami zawodowymi.
@scriptkitty Nie robicie spotkan?
A wiesz, ze sprint review jest spotkaniem nieoficjalnym :p a wiekszosc zespolow robi prezki na to spotkanie?!

A wiesz, ze Daily jest dla zespolu po to aby zaplanowac dzien pracy a nie robic status dla SMa czy PO?

Refinement nie jest tez spotkaniem?

W scrum nie ma analitykow, testerow - jest zespol developerski czyli tak jak masz teraz.p

W scrum nie ma tez historyjek.

Chce jedynie zaznaczyc, ze
po jakimś czasie się okazywało że nikt z nich nie lubi Scruma a mamy ludzi z naprawdę różnymi ścieżkami zawodowymi.


@scriptkitty: wiesz - też pracuję z różnymi ludźmi i też z wieloma z nich rozmawiam na różne tematy, w tym o Scrumie. I jak do tej pory większość z tych, którzy deklarowali, że pracowali w Scrumie opisywali coś co ze Scrumem nie miało nic wspólnego więc to, że ktoś Ci mówi,
@scriptkitty: chybione - Scrum to słowo określające konkretny sposób postępowania i opisany w The Scrum Guide. Tyle. Ludzie zmieniają i wprowadzają własne zasady i dalej nazywają to Scrumem. A później mówią, że to niefajne. Równie dobrze mógłbym wziąć białą farbę, dosypać tam czarnego barwnika i potem narzekać, że ta biała farba jest do kitu, bo jak pomalowałem pokój to się w nim tak ciemno zrobiło.
Na jakiej podstawie wiesz, że firmy w których pracowałem nie stosowały pełnych reguł? Jak dla mnie problemem nie jest stosowanie innych reguł tylko właśnie tych scrumowych.


@scriptkitty: na podstawie tego co piszesz można wyciągnąć jedyny wniosek, że ze Scrumem nie miałeś do tej pory do czynienia. Ktoś Ci powiedział, że to Scrum, ale nie widzę żadnej możliwości by była to prawda. Inaczej nie pisałbyś m.in. o "masie nadmiernej biurokracji" wprowadzanej przez