Wpis z mikrobloga

@scriptkitty Pracuje z zespolem nad samoorganizacja, pracuje z PO nad rozumieniem jego roli, jego wizja produktu, technikami priorytetyzacji i porzadkowania backlogu, pracuje z organizacja i interesariuszami aby ta szanowala decyzje PO. Usprawnia komunikacje, rozwiazuje konflikty, rozwiazuje impedimenty, ktorych sam zespol nie potrafi rozwiazac. Rozwija zespol scrumowy - uczy ich poprawnie i przewidywalnie estymowac prace, sledzic postep prac. Pomaga planowac sprinty, wydania. Dba o ciagly rozwoj zespolu np w przypadku zespolu it wprowadzanie
  • Odpowiedz
Tak brzmi teoria,


@scriptkitty: praktyka też, jeżeli firma ma naprawdę wdrożony Scrum a nie tylko kłamie, że go stosuje

w praktyce ewakuowałem się z firm pracujących w scrumie i teraz jestem w firmie gdzie pracujemy w agile bez scrumu i jest super


@scriptkitty: to, że tak piszesz jest najlepszym dowodem na to, że te firmy nie stosowały Scruma.
  • Odpowiedz
tak, a w prawdziwym komunizmie wszystko by było idealne gdyby istniał


@scriptkitty: pracowałem w firmie, która miała wdrożoną metodologię naprawdę bardzo zbliżoną do modelowego Scruma. Było bardzo fajnie.
  • Odpowiedz
@scriptkitty: ale wiesz, że nie ma różnych "odmian" Scruma? Jest albo Scrum, albo jakaś inna metodologia, którą ktoś błędnie nazywa Scrumem. Największy problem Scruma jest taki, że ludzie nazywają w ten sposób praktyki ze Scrumem nie mające nic wspólnego. Wdrażają coś bez zrozumienia i później wychodzą potworki.
Żeby była jasność - wcale nie uważam by Scrum był w każdej możliwej sytuacji najlepszych wyborem. Są inne metodologie które w określonych sytuacjach mogą
  • Odpowiedz
@scriptkitty Moim zdaniem zostales skrzywdzony. Jeszcze nigdy nie bylo tak zlego scruma jak teraz. Rowniez na pocieszenie dodam, ze nigdy nie bylo takiej ilosci dobrze pracujacych zespolow.
Pierwsze i najwazniejsze, nie kazdy SM nadaje sie do pracy w tej roli.
Ostatnio zatrudnialem kilku SM. Bylem porazony ignorancja i niekompetencja kandydatow.
Istnieja dobrzy, ale ich stawki przekraczaja stawki developerskie.
Dobry SM nie wystarczy do tego aby Scrum dzialal ;)

Ciekawi mnie natomiast co
  • Odpowiedz