Wpis z mikrobloga

@buszmen007: jak wyżej, warto wspomnieć również o tym, że kiedyś, gdy ziemia była bardzo młoda obrót wokół własnej osi trwał jedynie 6 godzin (miało to związek ze zderzeniem z obiektem wielkości marsa, któremu to zderzeniu zawdzięczamy posiadanie księżyca). Rotacja cały czas jest wytracana, choć bardzo powoli w odniesieniu do długości ludzkiego życia. Dzień wydłuża się o około 2 milisekundy (1ms = 0.001s) na 100 lat :)
@buszmen007: Najbardziej trywialne wyjaśnienie jest takie, że w kosmosie panuje próżnia i praktycznie nie ma tarcia. W efekcie jak się coś już zacznie kręcić, to będzie się kręcić. A żeby zacząć się kręcić potrzeba niewiele, wystarczy małe tyrpnięcie.

@polikarp-ciasto

A to nie jest efektem grawitacja + wektor siły po wielkim wybuchu ?


Nie. W ogóle nie można mówić o jakichkolwiek siłach wielkiego wybuchu, bo big bang to ekspansja przestrzeni a
@Fang: @Proxnik: Niby tak, ale jednak nie do końca. Siłą grawitacji centralnej czarnej dziury ma zaniedbywalnie mały wpływ na Słońce. Układ Słoneczny krąży wokół środka masy wszystkiego, z czego składa się nasza galaktyka. Czarna dziura po prostu jest w środku.
@Al_Ganonim: czyli mowimy o tzw "srodku ciezkosci" galaktyki? brzmi rozsadnie


Tak. Wszystko krąży wokół wspólnego środka ciężkości. Ziemia w gruncie rzeczy nie krąży wokół słońca, tylko i ziemia i słońce i reszta planet krąży wokół wspólnego środka ciężkości. Czasami ten środek jest wręcz w środku naszej gwiazdy. Czasami, gdy gazowe olbrzymy są po jednej stronie układu, środek ten wychodzi poza granice słońca. Dotyczy to wszystkich układów poruszających się ciał.
@Fang: @Proxnik: Z tym środkiem masy to też trzeba ostrożnie. Pomijając szczegół że środek ciężkości a środek masy to dwie różne rzeczy :), bo wiadomo, że w mowie potocznej to o tym samym mówicie. A ostrożnie, bo w przypadku Układu Słonecznego to Słońce jest faktycznie źródłem centralnym, które przyciąga Ziemię. Pozostałem ciała Układu Słonecznego wprowadzają tylko dodatkowe zaburzenia. W przypadku zaś Galaktyki sprawa jest nieco bardziej złożona. Masa centralnej czarnej