Wpis z mikrobloga

Co tu się odwala to ja nie wiem ¯\(ツ)_/¯

Koleś daje wpis o #kredyt we #frankowicze a ludzie nadal bronią "biednych" frankowiczów - Ha tfu!
Jak tak to cieszyli michę, że kurs franka się zmieniał i płacili mniej. Nagle sytuacja odwrotna i płacz, bo płacą więcej.
Podpisujesz umowę to ją czytasz, masz określone warunki, ryzyko... Ale nie, bo będę mniej płacić niż somsiad bo on wziął w złotówkach. ( ͡° ʖ̯ ͡°) A później "olaboga oszukali mnie bo franek w górę poszybował". Nikt go nie zmuszał do kredytu takiego a nie innego, mógł jak człowiek bez zbędnego ryzyka wziąć w złotówkach...
To wszystko wygląda tak:
Janusz idzie do kasyna. Pierwsza partia - stawia swój 1000zł, wygrywa 10000zł - zabiera do domu. Chwali się somsiadom "paczajcie, to jest to! A Wy biedaki co, boicie się? hehehe". No ale rządza pieniądza wygrywa i drugiego dnia idzie i stawia, tym razem 10000zł no i pech chciał, że przegrywa - i w tym momencie lament "oddajta moje piniondze!!@! to nieuczciwe!" - jak wygrywał to nie płakał tylko skakał z radości...

Główne argumenty podnoszone przez broniących:

To nie są żadne kredyty w obcej walucie, to są kredyty w PLN, w tym problem


Bo co, bo dostajesz odpowiednią liczbę PLN i płacisz w PLN? Jak płaciło się mniejsze raty i patrzyło jak kredyt "topnieje" to nie było to problemem tylko nagle jak sytuacja się odwróciła to olaboga ¯\
(ツ)_/¯

Ewidentną klauzula abuzywna, ryzyko niewspółmiernie większe po stronie klienta. Po stronie banku żadna, bo oni w życiu żadnych CHF nie mieli.


Co opisuje taki człowiek jako ryzyko? Bank zawsze zarabia na oprocentowaniu kredytu - w tym przypadku ryzykowałby brakiem profitu a nawet w przypadku niekorzystnego kursu być może i dopłatą do kredytu jeśli taki człowiek uważa, że nie handlowali w tym czasie CHF ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Zastanów się jak jest różnica w kredycie indeksowanym we frankach, a kredycie rzeczywiście we frankach. Rozpisz sobie jaki wpływ ma zmiana kursu franka gdy bank rzeczywiście pożyczył CHF od kogoś i dał klientowi, a jaki gdy bank od nikogo nie pożyczył CHF tylko indeksuje kredyt w CHF. Zobacz jak #!$%@? cyniczna jest to gra w której bank wie, że kurs się zmieni na niekorzyść klienta, a bank na tym zyska krocie. Bo gdyby bank pożyczył rzeczywiście CHF to by nie zarobił na wzroście kursu CHF.


Biznes is biznes. ( ͡ ͜ʖ ͡) Bank nie miał pewności co do zmiany kursu waluty - tego nikt nie może być pewny.
Rozpiszcie też to sobie w drugą stronę i zobaczcie co by się działo. Do tego chyba bank nie jest instytucją charytatywną więc zarabiać musi - więc po co miałby pożyczać CHF i jednocześnie sprzedawać (spłaty kredytu)? Tylko po to aby nie zarobić na kliencie? :D Czasami warto poczytać cebulaków - ja tracę to czego bank miałby zarabiać?! Niech nie zarabiajo tylko mi oddajo

Na rozprawie z jednym z bankow zaden z ludzi ktorzy reprezentowali bank nie byl w stanie wyliczyc raty kredytu na podstawie umowy ktora zawarl z klientem na miejscu a paru ekspertow wyslali


Może nie jestem w temacie jak to wyglądało ale mogę sobie wyobrazić ( ͡° ʖ̯ ͡°):
-Proszę Pana, proszę obliczyć wysokość raty nr 32
- No tak więc rata płatna do 10 listopada 2021 roku, będzie to równowartość 321 CHF
- Ale proszę powiedzieć jaka to będzie kwota w walucie kredytu czyli PLN
- A ch... go wie ¯\
(ツ)_/¯ Nikt tego nie wie bo nie wiadomo jaki będzie kurs XD

Ale ty zdajesz sobie sprawę że same przestudiowanie pojęć występujących w umowie nic takim ludziom by nie dało?

Poszczególne terminy, pojęcia i definicje zawarte w takich umowach nie mają istotnego sensu dla ludzi bez ogólnej wiedzy z zakresu prawa bankowego, cywilnego, orzecznictwa sądów.

No ahaa... Nie znam się to się podpiszę (ʘʘ) W końcu co może mnie czekać złego w spłacaniu kredytu przez 25 lat IKS DE
Aż korci aby wszystkim walczącym frankowiczom wysłać papiery o zgodę na eutanazję po holendersku wraz z biletem w jedną stronę w formie "wycieczki" xD Ciekawe ilu by podpisało i pojechało w siną dal - selekcja naturalna poziom ekspert xD

Inaczej by to wyglądało jakby się dało spłacać ten kredyt frankami. Kupujesz sobie franki i spłacasz franki. Ale nie, to był kredyt w zł ale indeksowany w obcej walucie. I w ten sposób powstały takie cuda jak 1,5 mln do spłaty z kredytu na 400 000. Kurs wzrósł około dwukrotnie od najniższego punktu, a ludzie nierzadko maja 4-5 razy większe sumy do oddania, spłacaja co miesiąc a tu zamiast ubywać to jeszcze #!$%@? przybywa!!! Jakim cudem przybywa? Ano takim że to szwindel był. Normalnie po prostu byś sobie kupił franki i płacił frankiem, kwota do spłaty by malała.


( ͡ ͜ʖ ͡) Zawsze można tak zrobić - kupujesz franki, i przy spłacie raty płacisz walutą i dostajesz mniej za przewalutowanie :D
No to teraz policzmy... Kredyt 400 000 - kurs wzrasta dwukrotnie, wychodzi 800 000. Do tego standardowo dochodzi oprocentowanie i te 1,5 mln jest jak najbardziej normalne ( ͡ ͜ʖ ͡) Może kogoś olśnię ale jak idzie się po kredyt to biorąc od banku 400 000 zł nie oddaje się mu 400 000zł tylko zazwyczaj właśnie około 2x tyle. ¯\
(ツ)_/¯ Tak działa kredyt i odsetki XD

Nawiasem mówiąc, to nikt tego nawet nie tłumaczył. Gdybyś w tamtym czasie poszedł po kredyt i miałbyś zdolność (według banku) tylko na franka, to wyszedłbyś z kredytem we franku, bo wszystko zostałoby Ci tak przedstawione, że wziąłbyś to z uśmiechem! Myślisz, że wiesz o czym piszesz, bo wydaję Ci się, że ktoś tym ludziom przedstawił dwie opcje i poinstruował ich o wszystkich zagrożeniach a ludzie z pazerności wybrali franka. Tak nie było i piszę to z pozycji pracownika "sektora finansowego" w tamtym czasie.


Dlatego się czyta umowy a jak się nie wie co w niej jest zawarte to zawsze można skonsultować z prawnikiem i poprosić o tłumaczenie punkt po punkcie ;) Równie dobrze można zrobić wiele życiowych błędów jak kupić dom przeznaczony do rozbiórki (bo drogę będą budować i było to zawarte w umowie xD) czy odkupić prawo do 49% nieruchomości za cenę rynkową całej nieruchomości xD A później sprawa dla reportera ma przynajmniej tematy do wyboru :D (tu wstaw mema mysmynieczytalitylkopodpisali.jpeg)

Po prostu typowe polskie cwaniactwo - jak wychodzi na moją korzyść to "hehehe paczcie frajerzy, płacicie takie raty a mnie raty malejom bo franek zmienił kurs" a jak już przestało być tak korzystnie to "jak to mam wincyj płacić?! ratujcie, oszukujo!"
Jeszcze raz HA TFU!
  • 1
@MgrMarecki: Banki sprzedały produkt inwestycyjny carry trade pod nazwą kredytów. Było to nie tylko niezgodne z prawem i nieuczciwe, ale też lekkomyślne. Za lekkomyślność zarządów zapłacą akcjonariusze.

W tym produkcie wszystko było postawione na głowie i musiało się skończyć katastrofą.

https://prnews.pl/jak-powinno-wygladac-informowanie-o-ryzyku-kredytow-frankowych-445931
Pobierz
źródło: comment_Mv30UDBET6Oc3gAOI5JLrJmvv8ENq2UC.jpg