Wpis z mikrobloga

Mirki budowlańcy ;) Mam 2 tematy dla znawców tematu w zakresie płyt warstwowych. Zrobię 2 osobne wpisy dla lepszego sortowania wiedzy. Na początek bardziej luźne pytanie:
#1 Czy ocieplenie pianką/płytami PIR II gatunku ma sens? Poniżej przykładowe zastosowanie podczas #budujzwykopem Czy ktoś się spotkał się z takim rozwiązaniem? Np. w zakresie izolacji podłogi. Rozumiem,że 10cm pianki PIR zastępuje ok 16cm styropianu oraz, że można np. zastosować 2 wastwy po 5cm układając inaczej jedna na drugą by wyeliminować ewentualne mostki termiczne? Zdjęcie takich przykłądowych realizacji wzięte z popularnego serwisu aukcyjnego ;)
#budownictwo #skwarekpyta
Skwarek85 - Mirki budowlańcy ;) Mam 2 tematy dla znawców tematu w zakresie płyt warst...

źródło: comment_HjQ1DDQMuRnZIn3EUnFjeMqUGXetCvHw.jpg

Pobierz
  • 26
@ahaw: @ahaw Klasa gatunku może zależeć od wielu czynników ale nie zagłębiajmy się w to. A w przypadku wyboru płyt w I gatunku? Czy takie rozwiązanie izolacji jest zalecane?

@Moritz90 czyli nic nie stoi na przeszkodzie by zastąpić izolacje styropianową tego rodzaju materiałem? Jeśli oczywiście bilans ekonomiczny wyjdzie na plus bo technicznie materiał znacznie przewyższa styropian w zakresie właściwości izolacyjnych.
@Skwarek85: z tego co się orientowałem, to raczej jest to niezalecane przez producentów. Są później jakieś problemy z kładzeniem tynków i chyba nie ma jeszcze rozwiązań systemowych na sciany.

Zreszta jak liczyłem koszty to za sam materiał wychodziło około 40% drożej przy tej samej lambdzie wiec dla mnie to była gra nie warta świeczki
@ahaw: fachowiec myśle ze bez kłopotu, gorzej z Januszowcem Budowlamcem typu: „nie ma problemu kierowniku, wszystko polapiemy w temacie” ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Panowie @Moritz90 i @ahaw Dziękuje wam za zabranie głosu we wpisie.
Wstępne wyliczenia na szybko:

Pianka PIR cena brutto 246/300 zł /m3 -> przy 12cm to 8,3m2. Wychodzi na to,że koszt m2 to 30/36zł (lambda 0,022). A da się jeszcze taniej ok 25zł/m2
Styropian 20cm cena brutto 232,5 zł za m3 -> m2 to 46,5 (lambda 0,031). tutaj pewnie też da sie coś urwać.

Poczytałem troche tu: https://balex.eu/baza-wiedzy/aktualnosci/227-porownanie-materialow-do-termoizolacji-docieplenia-domu
i ekonomicznie wychodzi na
@Moritz90 jeszcze nie zdecydowałem. Architekt sugeruje wybór ytong + 20cm styropianu ale ja dopuszczam każdą możliwą technologie (ceramika, gazobeton, prefabrykaty, płyty obornickie itd)+ocieplenie styropian, pianka pir, wełna mineralna itd. Celuje w dom energooszczędny/niskoenergetyczny ale o optymalnych finansowo rozwiązaniach. Wydawanie np. 30k więcej na ocieplenie żeby oszczędzić 50zl miesięcznie na ogrzewaniu jest bez sensu. Na tą chwilę siedzę nad excelem i wyliczam różne warianty. Ciekawostka: różnica między Ytong a Termoton diament na całym
@Moritz90 @dzazzio @ahaw @hansix

Czy pianka pir na podłodze to dobra opcja do ogrzewania podłogowego czy niekoniecznie?

Rozważam również ciepła płytę fundamentową. Rozumiem, że przy ciepłej płycie takie kombinacje z izolacją podłogi odpadają? Bo izolowana jest cała płyta od spodu a płyta stanowi już gotową podłogę do wykończenia?