Wpis z mikrobloga

902 - 1 = 901

Tytuł: Dracula
Autor: Abraham Stoker
Gatunek: horror, groza
★★★★★★★★

"Eutanazja" to cudowne i krzepiące słowo! Wdzięczny jestem temu, kto je wymyślił.

Na każdej stronie „Draculi” jaką przeczytałem, od początku do końca, da wyczuć się, że Bram Stoker napisał to dla czytelnika. Stworzył to tak, aby podobała nam się każda postać, motywacja, wydarzenie i przede wszystkim- antagonista. Zebrał absolutnie wszystkie cechy wampiryzmu, jakie przez przeszło kilka setek lat zbierali najpierw prości ludzie z wielką wyobraźnią do przesądów, a później jego bliscy w fachu- chociażby Polidori pisząc opowiadanie „Wampir” z 1816r. którego zarys powstał w tym samym dniu, co „Frankenstein” Shelley, opowiadający o hrabim uwodzącym piękne niewiasty pod osłoną nocy. Zebrał je w jedną postać, naszkicował ją i nadał jej nazwę „Dracula”.
Nie można odbierać drugiego dna powstania powieści, o jakim dowiedziałem się w posłowiu (wydawnictwo vesper)- erotyczne sny Stokera, które uiszczają się pod postacią kobiet-wampirów próbujących swoich sił w uwiedzeniu mężczyzn w sile wieku, z pozycją i moralnymi zasadami. Czytając jednak strony tej powieści odczuwa się, jak bardzo Irlandczyk ucieka słowami od oskarżeń czytelnik o poniekąd złych pobudkach- postacie Miny i Lucy niemal są przedstawione jak ikony, a jakiekolwiek posądzenie go o ich seksualizację zakrawałoby o komedię- są zupełnie aseksualne, bo seksualność u Stokera oznacza po prostu zostanie nieumarłym. Brzmi to śmiesznie, ale ma uzasadnienie w postrzeganiu kobiet w tamtym czasie i tym, na co mogły sobie pozwolić, a czego pod żadnym pozorem robić im nie wypadało.
Można byłoby pisać jeszcze sporo o tej książce, ale posłowie świetnie eksploatuje temat, ja powiem jeszcze, że dzieło to ma ciekawy świat przedstawiony, dobry klimat, archetyp swojego rodzaju DRUŻYNY walczącej z potworami jakie widzę w grach planszowych np. „Posiadłość Szaleństwa” czy „TIME Stories” ale jest ich pewnie o wiele więcej i archetyp oczywiście postaci wampira- quasi dżentelmena, który z dzikiego kraju wyrywa się w salony wielkiej metropolii.
Polecam każdemu, szybko się czyta i porywa.

12/24 #bookchallenge #ksiazki #czytajzwykopem #horror #dracula #bookmeter
Croudflup - 902 - 1 = 901

Tytuł: Dracula
Autor: Abraham Stoker
Gatunek: horror, ...

źródło: comment_ZTgBYbi6YqWJYUhTXOfc68gSG0qSvR0s.jpg

Pobierz
  • 9