Wpis z mikrobloga

"Jak się wybudować i nie zwariować" #budujzchaferem

Dawno nic nie pisałem, ale wierzcie mi, że ostro pracuję. W najbliższych tygodniach będzie się dużo działo na blogu!

1. Bardzo dziękuję wszystkim za wypełnienie mojej ankiety. Otrzymałem ponad 150 odpowiedzi! WOW.
Dziękuję za podzielenie się Waszymi obawami dotyczącymi budowy domu, za wszystkie sugestie dotyczące rozwoju bloga oraz pomysły na nowe publikacje.

Tu znajdziecie wyniki ankiety i odpowiedzi na pytania oraz prośby -> https://blog.poradnik-budowlany.com/omowienie-ankiety/

Ps Ankieta jest i będzie cały czas aktywna. Link: https://docs.google.com/forms/d/1o0cbUC4zKPGNggHFZLGUEIsqnZ38szo48U2Dqn0hpZE

2. Odpowiedzi jest tak dużo, że za kilka dni umieszczę artykuł, w którym odniosę się do wszystkich pytań i obaw związanych z budową domu.

3. Przygotowuję kalkulator (Excel), który ułatwi podjęcie decyzji dotyczącej wyboru źródła ogrzewania i cwu. Będzie można wybrać różne warianty (np. pompa ciepła do c.o. i c.w.u, kocioł gazowy + solary, piec na ekogroszek + bojler) oraz uwzględnić fotowoltaikę. Czy kable grzewcze i fotowoltaika będzie się opłacała bardziej niż piec gazowy + podłogówka?

Niedługo wrzucę pierwszą wersję kalkulatora. Temat jest skomplikowany i potrzebuję pomocy, aby kalkulator był rzeczywiście przydatny.

4. Za kilka dni ogłoszę konkretny termin uruchomienia przedsprzedaży mojego kursu o wyborze i zakupie działki. Byłem przekonany, że kurs będzie gotowy znacznie wcześniej. Prace nad kursem rozpocząłem ponad rok temu i byłem pewny, że będzie gotowy w... marcu. Cóż, nauczka na przyszłość :)

Na szczęście prace zostały wreszcie zakończone, a cały materiał (ponad 10 godzin!) jest gotowy i uploaduje się w tej chwili na serwery.

Kończymy też montować film reklamowy, w którym zagrałem główną rolę ;)

5. Mam już przygotowany kolejny podcast, w którym koncentruję się na przygotowaniach do budowy.

6. Niedługo będzie przygotowana druga część artykułu "Budowa domu bez błędów", w którym opiszę, jak ważna jest hydroizolacja, ocieplenie fundamentu i którą stroną układać folię kubełkową :) Artykuł jest już gotowy, czeka na uwagi i komentarze projektanta i jednocześnie właściciela opisywanego domu.

7. We wrześniu/październiku powinien być gotowy trzeci projekt domu modelowego. Tym razem będzie to mniejszy dom odpowiedni dla rodziny 2+1 lub 2+2. Przygotujemy prawdopodobnie 2 różne projekty o tej samej powierzchni użytkowej.

Uff. Dobra, idę przejrzeć główną. Były jakieś afery ostatnio? :)
  • 11
@chafer: z tematem kosztów ogrzewania latwo nie będzie, zwlaszcza w obecnej erze dofinansowań z gmin, czystego powietrza, 5k zl do fotowoltaiki. Ja już jestem po decyzji tzn pompa ciepła powietrze-woda co w połączeniu z wentylacją mechaniczną pozwoliło mi nie budować komina i nie robić kotlowni oraz nie przyłączać gazu - kupa zaoszczędzonych pieniędzy. Do tego akurat gmina rusza z dofinansowaniem około 75% na fotowoltaike, a zadbałem podczas adaptacji projektu żeby dach
@chafer: czekam na punkt nr 3.
A tak, to budowlaniec mi sprzedał informację, że znowu bloczki podrożały i ytonga kupował już po 10zł netto... masakra jakaś, kiedy to wyhamuje...
@haxxx: 180m + 160m piwnicy + 46m garaż w bryle + c.w.u. Ocieplenie bedzie solidne, ale dojdzie indukcja, grzejnik drabinkowy elektryczny na stale w łazience podlaczony, w przyszłości auta elektryczne i sie zbiera. Do tego spadek wydajności ogniw z czasem, no i kwestia że bedzie mnie to kosztować mniej niż 1/3 ceny. Z nadwyżka sobie poradze, ostatecznie bitcoiny pokopie( ͡ ͜ʖ ͡)
@Nivele: ja planuję ~150m2 i ok 25m2 garażu w bryle. Na podłogę chciałem rzucić kable grzewcze + klima multisplit do grzania/chłodzenia. Także indukcja będzie. Zastanawiałem się czy 5-6 kWh będzie OK. Ale mając opcje jak Ty czyli 1/3 kosztów to bym zawalił cały dach na maksa panelami ( ͡ ͜ʖ ͡)
@lizak21: kable są tylko zadaniowo, góra domu ogrzewana z klimatyzacji kanałowej a na dole w salonie jest klima typu split
Za okres 9.12-9.02 czyli 60 dni przyszło za cały prąd z domu 2700 zł
W tym prąd bytowy, grzałka w bojlerze 6kW, indukcja. Czyli 1350 zł za miesiąc. Uważam, że jest dobrze, ale już jestem poza limitem zużycia energii więc zaraz mnie dojadą większymi stawkami za kWh
@lizak21: nie, tak jak pisałem są kable grzewcze wszędzie, ale nie włączają się zbyt często, bo wystarcza temperatura, która jest robiona przez klimatyzatory