Wpis z mikrobloga

Spawające Mirki, mam kilka podstawowych pytań, jestem na kursie TIG a nikogo kompetentnego niestety nie ma (pisałem o tym tutaj )

1. Jak kładę spoinę to końcówkę drutu (materiału) cały czas stykam z jeziorkiem o rozprowadzam łukiem góra dół . Czy powinienem oddalać drut i co chwilę dokładać? Pachwina, stal jaką spawam na zdj poniżej. Spawam na około 85-90A, gaz około 12l.

2. Rozpuszczam drut tak, że dokładnie jego grubość schodzi mi na spoinę, nawet mógłbym go położyć luzem w pachwinie i tylko rozprowadzać łukiem, tak można?

3. Jeżeli oddalam drut i go przykładam co chwilę do jeziorka to mam go "wepchnąć" trochę więcej czy tylko tak dotknąć szybko a jeziorko samo powinno wyciągnąć? Rozumiem, że elektrodą cały czas podczas tego się poruszam i nie zatrzymuję, tak? Jak się nazywa tak podawanie drutu a nie trzymanie cały czas w jeziorku, ma to jakąś nazwę?

4. Czy można po nałożeniu materiału przejechać go potem samym łukiem jeszcze raz od nowa aby go ładniej rozprowadzić?

Oglądam filmy polecone mi pod poprzednim wpisem, ale takich podstawowych informacji dla laika tam nie znalazłem, a na kursie nie ma nikogo od kogo można by się nauczyć albo chociaż podglądać jak ktoś robi to jak trzeba ¯\_(ツ)_/¯

#pracaspawaczamnieprzeistacza #tig
Pobierz motylus - Spawające Mirki, mam kilka podstawowych pytań, jestem na kursie TIG a nikog...
źródło: comment_NGPxKSEN77CPXjBUKav8TBqrNZpya13w.jpg
  • 3
@motylus inni ludzie mogą mieć trochę inne zdanie, ale tak uczyłem swoich studentów i sam bym tak spawał.

1 i 2. Kręcenie to z grubsza napawanie, a nie spawanie. Można się tak wtopić, ale to wymaga wprawy i doświadczenia, więc sobie to po prostu odpuść.
Kładąc drut w pachwinie i go nie dodając, topisz głównie drut, nie materiał bazowy. Przy prostym posuwie trzeba TIGiem najpierw stopić materiał bazowy, a potem dodawać drut.
@motylus ziomek. Weź blachę 4.Przypierdziel amperaż na 140 weź zrób pożądane wtopienie. Złam sobie próbkę dla porównania. Spoina powinna tworzyć trójkąt równoboczny. Jeżeli wychodzi Ci wklesla daj więcej drutu.