Wpis z mikrobloga

TL;DR


Dzień 1.
Cześć moi drodzy,
Chciałabym się podzielić z Wami moim przedsięwzięciem, a może zainteresuje Was ono na tyle, że będziecie dopingować i wspierać mnie w realizacji. ()

Otóż chciałabym mieć kaczkę, taką kaczkę najlepszą z kaczek, która mieszkałaby sobie ze mną w domu i chodziła na spacery i się przytulała, a mianowicie biegusa indyjskiego (ang. Indian Runner Duck) ale taką, dla której byłabym taką kaczą mamą, a po naukowemu to zjawisko nazywa się "wdrukowaniem" (ang. Imprinting") - to dla tych, którzy chcieliby poczytać coś nie coś o tym, dlaczego kaczki i gęsi podążają zawsze za mamą :D

No to postanowiłam zbudować inkubator do jajek, w którym pomagał mi który otrzymał oficjalną nazwę "Kaczkomat"
Poszukiwania jajek i budowa zajęły prawie tydzień, wykorzystane zostało to, co miałam akurat w domu do arduino, i innych części ze starych sprzętów. Domówiłam tylko grzałkę ceramiczną RepRap 12V 40W za kilka złotych i przekaźnik.
Z ciekawostek, to do budowy kaczkomatu użyte zostały części z:
-Lodówki (szuflada i półka)
-Okapu (siatka metalowa na której leżą jajka)
-Piekarnika (Kratka do pieczenia)
-Komputera (wentylator, radiator, zasilacz)
-Samochodu (żarówka H7 do sztucznego obciążenia linii 5V, żeby zasilacz wystartował XD)

Chciałabym codziennie aktualizować stan jajek i ich rozwój.
Dla ciekawskich, proces inkubacji jaj kaczych wynosi 28 dni i za tyle właśnie spodziewam się swoich kaczątek.
Temperatura w środku mieści się w zakresie 37,5-37,7 stopni Celsjusza, co jest regulowane przez arduino z czujnikiem temperatury i wilgotności i taka też temperatura jest wymagana aby inkubacja przebiegała prawidłowo. Wilgotność oscyluje w granicach 45-58 i to też się mieści w normie. Jajek trochę więcej niż planowałam, ale nadmiar dostanie tato do kurnika ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Teraz pytanie do Was, czy chcielibyście śledzić i być informowani o tym, co się wykluje oraz jaka fajna kaczucha z tego wyrasta, jak się zmienia i kształtuje? Zapowiadam, że te kaczki są świetne, śmieszne i w ogóle bardzo przyjazne i nie wątpię że będzie świetną cumpelą ()

Tutaj małe streszczenie, jak wyglądały postępy prac:

Tu już ocieplony główny pojemnik

szybka próba, czy wszystko dobrze pracuje...

...I czy grzeje jak należy: Grzeje perfekcyjnie :)

Pierwszy prowizoryczny montaż XD

A potem już na poważnie, bo jajka już czekają na ciepełko ()

Temperatura wzrasta, bo jajca dopiero włożone i musi się ustabilizować powietrze.

Jajka są oznaczone, ponieważ trzeba je obracać 2-3 razy dziennie. Aha, i wybaczcie te downowate lenny face, nie sądziłam że na jajkach się tak ciężko rysuje... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Żeby tego było mało, to sobie streamuję na żywo inkubację tych jajek w Kaczkomacie 24/h więc zawsze można być na bieżąco a za jakiś czas może uda się Wam obejrzeć na żywo klucie :)
Link do streama Klik!

Oczywiście nie udałoby mi się to, gdyby nie nieoceniona pomoc @johnny-oio ʕʔ za co bardzo dziękuję ()

Jeśli macie pomysł na tag to podrzućcie pomysłem, będzie łatwiej dla osób chcących dodać do obserwowanych lub na czarno :)

#ciekawostki #majsterkowanie #diy #kaczkomat #smiesznypiesek #kaczka #zwierzaczki
Eskimoska - TL;DR
SPOILER

Dzień 1.
Cześć moi drodzy,
Chciałabym się podzielić z...
  • 74
@teh_m: Chyba się nie zrozumieliśmy :)
To nie będzie kaczka jadalna, aby to zaliczać do jej plusów.
Jeśli chodzi o minusy, to jedna kaczka nie zniszczy mi trawnika :D A do kąpieli oczywiście będzie miała dostęp :)
a na kacze sranie w domu też mam już patent :D