Wpis z mikrobloga

Witamy ponownie w kolejnym wydaniu naszej prasówki technologicznej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Otóż w tym tygodniu mamy dla frontendowców kilka interesujących aktualizacji dla bibliotek #javascript, natomiast backendowców mogą zainteresować m.in. rady dla osób zmagających się z typami w Pythonie. Wszystkich zainteresowanych nowinkami technologicznymi zapraszamy do lektury na temat roli #blockchain w Amerykańskich wyborach prezydenckich w 2020 roku. Życzymy miłej lektury :)

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Znajdzie się tu pewnie kilku wielbicieli Reacta dlatego mamy dla was dobrą wiadomość! Otóż 8 sierpnia została wypuszczona na rynek nowa wersja tej biblioteki — React v16.9.0.
W poniższym tekście zespół #react szczegółowo wyjaśnia czego można się spodziewać po najnowszej wersji tej biblioteki.


Więcej na ten temat: https://reactjs.org/blog/2019/08/08/react-v16.9.0.html

2. Zainteresowani pewnie już to wiedzą, ale dla wszystkiego powtórzę to jeszcze raz — otóż nadchodzi nowa wersja Vue.js! Ma ona podobno być m.in. szybsza, łatwiejsza w użytkowaniu i bardziej kompaktowa. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do lektury poniższego tekstu. Mimo, iż został on napisany dobrych kilka miesięcy temu zawiera on wiele ciekawych informacji na temat Vue 3.0, które zostały przedstawione na jesiennej konferencji w Toronto. Życzymy miłej lektury!

Więcej na ten temat: https://medium.com/vue-mastery/evan-you-previews-vue-js-3-0-ab063dec3547

3. meSpeak.js to biblioteka text-to-speech oparta o projekt speak.js. Oferuje ona wsparcie dla Webkitu i #safari i wprowadza ładowalne moduły głosowe. Ostatnio została wprowadzona nowa wersja tej biblioteki — meSpeak.js 2.0. Przeczytajcie ten tekst aby więcej dowiedzieć się więcej na temat meSpeak.js oraz co dokładnie oferuje nowa aktualizacja.

Więcej na ten temat: https://www.masswerk.at/nowgobang/2019/mespeak_2_0
https://www.masswerk.at/nowgobang/2019/mespeak_2_0

------------

#backend

1. Chyba nie ma na tym świecie programisty (a może i nawet osoby spoza branży IT), który nie spotkałby się w trakcie swojej kariery z Pythonemi. Jest ku temu konkretny powód. #python jest jednym z najszybciej rozwijających się języków programowania, który jest szczególnie popularny pośród web deweloperów oraz data scientists. To właśnie za jego pomocą udało się uchwycić pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. Chociażby ze względu na ten fakt warto zapoznać się z jego historią. W tym tekście przeczytacie więcej na temat historii języka, który dziś niemalże króluje w świecie programowania.

Więcej na ten temat: https://www.zdnet.com/article/python-is-eating-the-world-how-one-developers-side-project-became-the-hottest-programming-language-on-the-planet/?2

2. Jedną z podstawowych części programowania jest umiejętność komunikowania się z różnymi API, tj. interfejsem programistycznym aplikacji. API jest kluczowe gdyż umożliwia ono istnienie większości oprogramowań i zapewnia dostęp do potrzebnych danych. Poniżej przedstawiamy wam instruktaż dla początkujących, którzy chcą nauczyć się jak działa API Gmaila.

Więcej na ten temat: https://medium.com/@banjoanton/a-beginners-guide-to-the-google-gmail-api-and-its-documentation-c73495deff08

3. Jedną z podstawowych cech Pythona jest dynamiczne typowanie. Dla wielu doświadczonych developerów jest to powód do zmartwień i frustracji. Chcąc nam trochę ułatwić życie Artur Patoka, senior QA automation engineer, po kolei wyjaśnia charakterystykę poszczególnych rodzai typowania, a następnie zachęca nas do wprowadzenia niektórych praktyk typowania statycznego do dynamicznego. Zapraszamy do lektury.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/jak-okielznac-typy-w-pythonie-czyli-python-3-i-type-annotation/

------------

#inne

1. Ostatnio sporo mówi się na temat #blockchain, tj. zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych w modelu open source. Nic w tym dziwnego — technologia ta wciąż jeszcze się rozwija, ale sam prospekt tego, co będzie miała do zaoferowania budzi zarówno fascynację, jak i niepokój. Powody do zmartwień ze względu na blockchain skupiają się przede wszystkim w trzech rejonach — prywatności, etyki, i prawa. Technologia ta mogłaby zostać użyta m.in. do budowy platform do głosowania w wyborach, tym samym zachęcając ludzi do udziału w życiu politycznym. Jednakże, wraz z tym jak zbliżają się Amerykańskie wybory, które mają mieć miejsce w 2020 roku, tak i rośnie ogólny niepokój co do potencjalnego zagrożenia z jakim może zmierzyć się demokracja na skutek blockchain. W tym artykule dowiecie się szczegółów na temat zagrożeń ze strony blockchain.

Więcej na ten temat: https://www.computerworld.com/article/3430697/why-blockchain-could-be-a-threat-to-democracy.html

2. Niedługo minie już 5 lat odkąd Alexa zawitała nie tylko na światowym rynku, ale i w naszych domach. Wielu ludzi nie wyobraża sobie obecnie życia bez tej wirtualnej asystentki. Dlatego też jeden z Amerykańskich uniwersytetów — St. Louis University — postanowił zainstalować Echo Dot w każdym pokoju w dormitoriach na terenie kampusu. Czym kierował się uniwersytet podejmując tę decyzję oraz jakie potencjalne zagrożenia może ona stanowić dla studentów?

Więcej na ten temat: https://www.cnet.com/features/alexa-time-for-class-how-one-university-put-an-echo-dot-in-every-dorm-room/

3. Kilka lat temu Google wypuściło na rynek platformę do szukania pracy, tzw. Google for Jobs. Inicjatywa ta miała za zadanie wyszukać oferty pracy, które pierwotnie zostały ogłoszone na innych stronach internetowych, np. LinkedIn lub CareerBuilder. W tym tygodniu grupa 23 portali pracy wysłała list do Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej. Oskarżają oni giganta o nadużycie swojej dominującej pozycji ich kosztem. Przeczytajcie ten tekst aby dowiedzieć się szczegółów.

Więcej na ten temat: https://www.cnet.com/news/google-job-search-service-draws-antitrust-complaint/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki
JustJoinIT - Witamy ponownie w kolejnym wydaniu naszej prasówki technologicznej ( ͡° ...

źródło: comment_1spsvIS9p1tV3oJ55owleB2JNDSetTtL.jpg

Pobierz
  • 2