Wpis z mikrobloga

A można coś zrobić z nienajlepszej jakości krwią poza wylaniem do zlewu?

W Chinach bardzo popularny jest "gutter oil", który ludzie ulicy wydobywają z kanalizacji, czy innych podejrzanych miejsc i robią z niego olej do smażenia jedzenia. Podobno bardzo niezdrowy, ale restauracje biorą bo tani. Taki przykład gdzie jakość to pojęcie względne.
  • Odpowiedz
@Nemrod Dokładnie tak ja piszesz. Co więcej żaden lekarz nie jest w stanie zrobić testu na HIV na miejscu. To się okaże dopiero podczas badania próbek krwi.
  • Odpowiedz
@starypijany123: bądź tak dobry i sprawdź później informacje jaki procent z oddanej krwi będzie nadawał się do użytku. Przed oddaniem krwi nie wolno pić chyba przez tydzień żadnego alkoholu. Także dopiero po badaniach okaże się czy ta krew jest użyteczna
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Mintaa:

1680 osób oddało krew podczas tegorocznego festiwalu, w tym 859 Krwiodawców zasiadło na naszych zielonogórskich fotelach (821 osób oddało krew w punkcie przygotowanym przez RCKiK Poznań). 756 litrów tego bezcennego leku trafi do pacjentów, którzy właśnie w tej chwili potrzebują krwi.

Trudno powiedzieć ile litrów zostało zdyskwalifikowanych, kryteria kwalifikacji składników po preparatyce są dość rygorystyczne.
Co do alkoholu- 48h przed nie można
  • Odpowiedz
@Mintaa: jaki tydzień? Po prostu nie należy oddawać krwi po spożyciu alkoholu/pod wpływem. Zaleca się odczekanie 24h. Centrum krwiodastwa wie co robi. Tak samo osoby oddające krew są świadome tego faktu
  • Odpowiedz
  • 0
@bungoo "Pamiętaj, że na 48 godzin przed donacją nie wolno spożywać żadnego alkoholu! Na dobę przed donacją nie powinno się też palić tytoniu. " Faktycznie tylko 48 a nie tydzień. Jednak to dalej jest 48 godzin
  • Odpowiedz
@Mintaa: słyszałem, że 24h, ale możliwe że jest to 48h. Ogólnie kiedyś miałem taką sytuację, że oddawałem krew gdzie dzień wcześniej piłem dosyć sporo. Miałem już zero promili i pielęgniarki powiedziały, że jak czuję się na siłach to moge oddać. Mam tylko wypić najlepiej litr wody, bo mogę mieć gęstą krew i wtedy słabo by leciała.
  • Odpowiedz
  • 0
@bungoo promili w wydychanym powietrzu nie będzie ale w krwi na pewno będą. W krwi alkohol utrzymuje się znacznie dłużej a podanie pacjentowi w ciężkim stanie krwi z alkoholem mogłoby się źle skończyć
  • Odpowiedz
ja to bym nie chcial krwi od jakiegos brudasa z brudstocku


@Simple-Man: Powiem ci tak. Życie weryfikuje takie deklaracje. W latach młodości często oddawałem krew. Ojciec tego nie popierał, mówił, że sobie zaszkodzę, żebym lepiej o siebie dbał.
W pewnym momencie sam miał transfuzję krwi. Po tym jak bardzo mu to pomogło zmienił zdanie i pochwalał to, że oddaję krew.
  • Odpowiedz