Wpis z mikrobloga

Czy wy też macie tak, że wolicie wziąć sobie coś na raty niż zbierać na to?
Próbuję na coś nazbierać to po uzbieraniu jakiejś kwoty nagle są rzeczy ważne i ważniejsze. A wezmę sobie na raty 0% i nagle potrafię kupić konsolę, komputer, telefon, rower, hulajnogę xiaomi.

#pytanie #pieniadze
  • 91
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kontestator: Nikt nie mówi o kredycie na 500 tys i spłaceniu telefonu za 2000. Nie dopowiadaj sobie. Na ile ma wpływ? Na tyle, że opóźnienie ponad 60 dni w spłacie raty kredytu w teorii wyklucza możliwość uzyskania kredytu hipotecznego. Wszelkie opóźnienia mają bardzo duży wpływ na chęć banku do udzielenia kredytu. Nikt nie zna algorytmów bankowych, ale na pewno nie jest to 5%.
  • Odpowiedz
@ms93: ziom, można mieć na koncie odłożone z górką na daną rzecz i wziąć na raty po to żeby tego nie wydawać jednorazowo, albo budować sobie historię kredytową gdyby ktoś planował coś większego ;-) Ja nie raz korzystałem z rat 0% choć spokojnie mogłem kupić za gotówkę z oszczędności.
  • Odpowiedz
O masakrancja, ale gównoburza XD

Jeśli nie jest się w stanie kupić ot tak czegoś za 1000zł, tylko trzeba to brać na raty, to świadczy to o poważnym problemie z zarządzaniem budżetem. Jak można nie mieć absolutnie żadnego zapasu pieniędzy?


@ms93: ohui, mamy prawdziwego eksperta, który widzi mój budżet domowy i po jednym wpisie ocenia moje zarządzaniem budżetem
  • Odpowiedz
A do tego czasu będziesz żył u rodziców? Przez 15 lat conajmnisk? No chyba że banan to. Nie było tematu


@Croudflup: 30-tka na karku, i rodzicom od dobrych 8 lat daję/pożyczam kasę, więc z tym bananem tak sobie. Mieszkam w wynajętym.

Generalnie - programista 15k z własną firmą, i dużą dyscypliną
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@semperfidelis: no na razie napisałeś, że jest problem jak twoja historia kredytowa pokazuje zaległości. Niedawno brałem kredyt hipoteczny i pytałem o te kwestie. To co się dowiedziałem to to, że historia kredytowa może jedynie zaszkodzić jeśli coś było nie tak. No i kredyty w trakcie spłaty obniżają zdolność, nawet jeśli bierzesz kredyt na 30 lat a zostały Ci 3 raty. Tak samo karta kredytowa obniża zdolność o dostępny limit. Jak
  • Odpowiedz
@923y4uyhfds89yf89asyhfp2bqf4fu Wziąłem na raty laptopa, 2 telefony, telewizor i 2 aparaty fotograficzne( oczywiście nie wszystko na raz :D)
i nie żałuję, to dobra opcja dla osób które właśnie nie chcą się wywalić z całej kasy, ale jednocześnie mieć za co żyć/jeść/wyjść gdzieś :)
Oczywiście nie porywałbym się na kredyty, które przekraczają moje możliwości spłaty
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: absolutnie idiotyczne myślenie i nie wierzę w sytuacje gdzie mówisz o dyscyplinie finansowej i uważasz że płacenie komuś za czynsz jest lepszym pomysłem od spłacania siebie samego. A skoro taki z ciebie programista to doplacalvys i spłacił 10 x szybciej. Ale co ja mogę wiedzieć xD #!$%@? mirki bajtujecie tak słabo , nie wystarczy napisać że się jest programista15k bo to co piszecie później żaden dorosły człowiek by nie
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ja wole zbierać i jak już kupuje to wiem ze to wolna kasa i bez żadnych zobowiązań, nigdy nie korzystałem z rat.


@davidsondv: a później bedziesz potrzebował kredytu i bedziesz żałował. Zawsze mam jakas zabawke na raty, ale wychodze z zalozenia ze minimum 3-4 wypłaty na oszczednosciowym i dopiero kupuje.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Croudflup: 30-tka na karku, i rodzicom od dobrych 8 lat daję/pożyczam kasę, więc z tym bananem tak sobie. Mieszkam w wynajętym.


Generalnie - programista 15k z własną firmą, i dużą dyscypliną finansową.


i co, dom też postawisz za
  • Odpowiedz
@MaKor: 2k na wynajem byłoby idiotyczne. Na szczęście płacę 900zł + 450 opłat. Opłaty przy mieszkaniu w metrażu, jaki mnie docelowo interesuje byłyby wyższe niż przy przy obecnie wynajmowanym (pewnie z 650zł). W efekcie, zamiast dać bankowi 200k kosztów kredytu, wykładam dodatkowo 700zł * 12 za każdy rok. Jak dla mnie, przy 8 latach 67k to mniej niż jakiekolwiek koszta kredytu hipotecznego. ¯\_(ツ)_/¯

P.S. Gość, od którego wynajmuje normalnie ze
  • Odpowiedz
  • 1
Ech wykopki, plucie na kredyty, bo "jak teraz mnie nie stać na coś za 1000 zł, to nie biorę tylko zbieram aż będę miał". Widzicie tylko to zadłużenie, a nie widzicie, że wzięcie czegoś na raty umożliwia dysponowanie środkami na inne bieżące cele zamiast pozbywać się od razu oszczędności + działa z korzyscią w czasie inflacji. Czaję niechęć do rat z odsetkami, ale obecnie przy ratach 0% niechęć do rat jest absurdalna.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@923y4uyhfds89yf89asyhfp2bqf4fu: tylko tak kupuje, od lat odkąd upowszednily się raty 0%, mimo że mógłbym kupić bez problemu od ręki bo całkiem nieźle zarabiam ale po co skoro mogę wydawać na to 200- 300 zł miesięcznie a kasa na koncie się odkłada.
  • Odpowiedz