Wpis z mikrobloga

Szanowni
Kojarzy ktoś z Was jak wygląda rozliczanie produkcji z mikroinstalacji przy taryfie G12 dla prosumenta?

czy odrębnie rozliczana jest produkcja/zakup dla taryfy noc i dzień?

np. w dzień mam nadprodukcję z perspektywy roku
+100 kwh (i mi to "przepada") bo nie zbilansowałem tego vs zużycie

a w taryfie noc mam -500 kwh bo coś zużywam, a nic nie produkuję?

Czy jednak jest bilansowanie pomiędzy taryfami?

#fotowoltaika #energetyka
  • 9
@blazek: @qwerty93: jest bilansowane i nie ma znaczenia taryfa i czas poboru. Jeżeli oddałeś 100 kWh, to do odbioru masz 80 niezależnie od pory dnia czy nocy i bez oplat dodatkowych tzn za przesyl czy jakościowej. Dopiero za pobraną 81 kWh płacisz normalnie jeżeli tego nie pokryjesz do końca okresu rozliczeniowego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@blazek: każdy dostawca liczy to inaczej. Są 3 opcje
1. Taryfy są rozliczane zupełnie osobno
2. Taryfy są rozliczane osobno ale jeśli jest nadwyżka w drogiej to pokrywa zużycie w taniej( tak chyba ma innogy)
3. Odliczenie proporcjonalnie, czyli nadwyżka jest odejmowana proporcjonalnie do zużycia (koszt za kWh jest taki jakbyśmy nie mieli fotowoltaiki), tak jak pisze @Nivele ( tak chyba robi PGE)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@blazek: opcja druga jest chyba najlepsza pod warunkiem że jest przynajmniej rozliczenie 6 miesięczne. Energa ma np tylko 2 miesięczne więc odrazu przejadasz produkcję w drogiej taryfie w lato zużyciem w taniej i w zimę musisz dokupywać też drogą
Najlepiej oczywiście pokryć całe zużycie wziąć jedna taryfę i się nie przejmować