Wpis z mikrobloga

@szyszeke: Ja złapałem jedną, gdy Jezus kazał iść i nauczać apostołom. Jeden zapisał że powiedział im żeby nic nie brali ze sobą, inny słyszał że mają wziąć tylko laskę a trzeci jeszcze coś innego słyszał. Ale jeśli Biblia jest podstawą Twojej wiary to wszystko da się jakoś wyjaśnić. Gdy wiara jest Ci potrzebna i czyni Cię lepszym nie należy szukać jej słabych stron ani niczego sobie udowadniać.
  • Odpowiedz
@morti92:
Ty tak na serio? W zbiorze legend sprzed 2 tysięcy lat czepiasz się słówek i nazywasz to sprzecznością? Zakładam żart, albo nieukończone 12 lat.

Jest dokładnie przeciwnie, jak na tak stary zbiór tekstów wielu autorów spisanych w różnych językach i tłumaczonych wielokrotnie (co gorsza, mnóstwo dzisiejszych wersji to wielokrotne tłumaczenia tłumaczeń) - spójność Biblii jest zaskakująca i robi wrażenie na badaczach.

Nie ma najmniejszego znaczenia, czy jakaś postać w Biblii miała czerwone gacie, czy zieloną czapkę, czy Jezus powiedział coś po obiedzie, czy
  • Odpowiedz
Jest dokładnie przeciwnie, jak na tak stary zbiór tekstów wielu autorów spisanych w różnych językach i tłumaczonych wielokrotnie (co gorsza, mnóstwo dzisiejszych wersji to wielokrotne tłumaczenia tłumaczeń) - spójność Biblii jest zaskakująca i robi wrażenie na badaczach.


@the_revenant: Chyba tych watykańskich xD
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@the_revenant: biblia nie powinna mieć żadnych sprzeczności. Papieże wydali wiele dokumentów potwierdzających to. A przypominam, że papieża obejmuje dogmat nieomylnosci. O to chodzi. Poza tym nawet sensowne to co napisałeś.
  • Odpowiedz
@the_revenant: Właśnie o to chodzi, że jeśli piszący byli natchnieni to nie powinno być sprzeczności. A tłumacze którzy się za to brali to nie jacyś studenci na stażu za 0zł. Nie tak łatwo pomylić - nie bierz niczego z weź tylko laskę lub weź tylko laskę i trymer do nosa. Poza tym skoro w taki prozaicznych rzeczach mogli się Twoim zdaniem mylić tłumacze to podważa sens traktowania poważnie każdego zdania
  • Odpowiedz
@ZachariaszGrundbaum:
Przecież wyraźnie napisał, że

Wg mnie Biblia jest fenomenem zupełnie rozdzielnym od polskiego katolicyzmu, czy w ogóle katolicyzmu.

I sprzeczności w opisanych okolicznościach występować wręcz muszą niezależnie od tego czy jakiś biskup jeden z drugim sobie wymyślą że papież „nieomylny” być musi żeby się kościół globalnie mógł jakoś trzymać kupy. W ogóle polscy katolicy często w przypadku Franciszka jakoś o tym dogmacie zapominają i krytykują jego zachowania/decyzje bo coś
  • Odpowiedz
Legendy są starsze od instytucji po prostu.


@the_revenant: To bez znaczenia, jacyś ludzie to napisali, inni przetłumaczyli, jeszcze inni kopiowali, czasem nieudolnie. Tak naprawdę g---o wiemy o tekstach z tak odległych czasów i większość zagadnień leży w sferze domysłów.
  • Odpowiedz
@Hound:
Nie watykańskich. Nigdy o takich nie słyszałem. Czytałem artykuły i oglądałem programy popularnonaukowe tworzone przez amerykańskich badaczy. Stosowali do analizy tekstów biblijnych te same metody co przy analizie dowolnych innych podań historycznych i legend. Nie było przy tym w tych pracach kompletnie nic o kwestiach stricte religijnych, chodziło wyłącznie o to, czy mógł sobie w tych czasach faktycznie istnieć taki gość jak Jezus i czy jego historia "trzyma się
  • Odpowiedz
@cooles:
"Wiem, że nic nie wiem" - podstawa jakiejkolwiek wiedzy. Masz rację, mało wiemy, ale coś tam się dowiadujemy. "Kto nie uczy się na historii skazany jest na jej powtarzanie" :) I to niekoniecznie w szkole ;)

Irytuje mnie arogancja ignorantów. Im mniej wiedzą, tym bardziej pewni swego. "Wojujących ateistów" nic nie różni od fanatyków religijnych. Ta sama arogancja wynikająca wprost z ignorancji. Aż przypomina się słynny mem:
the_revenant - @cooles: 
"Wiem, że nic nie wiem" - podstawa jakiejkolwiek wiedzy. Ma...

źródło: comment_jnUGpBNCAxohKz9DW9q0nvu2akEOzqBR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Ohjeny Uwazasz, że tluamczyl to pierwszy lepszy typ? Jesli Bog pozwolił na bledne tlumaczenie to chyba pora zaczac sie zastanawiac, nad tym Bogiem. Ktory by dopuscil zly przekaz swojego dziela?
  • Odpowiedz