Wpis z mikrobloga

Jako ze w tym kraju wszystko jest mozliwe, chce sie was spytac o zdanie. Sytuacja jest taka: osoba wyjezdzajaca z podporzadkowanej dostaje strzała w bok od osoby ktora jechala grubo ponad przepisowe 50 zeby zdazyc na wczesnym czerwonym na drodze z pierwszenstwem. Kto jest winny, osoba wyjezdzajaca jako ze miala znak informujacy o ustapieniu pierwszenstwa, ten ktory jechal na czerwonym czy sa wspolwinni?

#motoryzacja #prawojazdy #samochody

Kto jest winny?

  • Kierowca z pierwszenstwem 10.2% (6)
  • Kierowca z podporzadkowanej 74.6% (44)
  • Wina wspólna 15.3% (9)

Oddanych głosów: 59

  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Fjondr: jeżeli są działające światła, to nie ma żadnego znaczenia która droga ma pierwszeństwo wg znaków, liczy się kto ma zielone.
Chyba że masz na myśli sytuację w której jest podporządkowana bez sygnalizacji świetlnej, a tuż obok jest skrzyżowanie ze światłami. Wtedy raczej nie ma znaczenia ile jechał ten z pierwszeństwem. Było w Polsce parę spraw w których udało się stwierdzi częściowo lub całkowicie winę tego z pierwszeństwem, ale tylko
  • Odpowiedz
@HetmanPolnyKoronny: dokladnie takie skrzyzowanie, dluga prosta z pierwszenstwem i sygnalizacja, a do niej dolaczone dwie drogi podporzadkowane bez sygnalizacji. Predkosc dosc spora bo tak jak go nie bylo widac, tak nagle przejechal i tyle w sumie bylo go widac. Strzala nie bylo, zastanawiam sie tylko ìle problemow przez debila mozna sobie ewentualnie narobic
  • Odpowiedz
@Fjondr: jak jest długa prosta, to raczej było go widać. Musiałaby być to sytuacja typu kręta droga gdzie widać samochód dopiero jak jest bardzo blisko i dało się go zobaczyć dopiero jak byłeś już na skrzyżowaniu.
Tu nie chodzi o to, że nie spodziewałeś się, że ktoś jedzie szybciej niż można, tylko fizycznie nie dało się go wypatrzeć nawet jeżeli spodziewasz się, że właśnie z tej strony ze ktoś z--------a.
  • Odpowiedz
@Fjondr: jeżeli działają światła, to nie ma czegoś takiego jak droga podporządkowana - albo masz zielone (ew. zielone bezkolizyjne) albo nie masz zielonego (ew. zieloną strzałkę, czyli skręt warunkowy). Innymi słowy ta ankieta ma się nijak do pytania, a tych 16 dzbanów co odpowiedziało jeszcze, że winnym jest ten z "podporządkowanej", niech się albo nauczy jeździć albo czytać ze zrozumieniem. W ogóle to mnie strach ogarnia wraz z rosnącą świadomością,
  • Odpowiedz
@Fjondr: winnym będzie ten, który zostanie wskazany przez sąd. W takich sytuacjach jest wiele przykładów orzeczeń, w których winnym był kierujący jadący droga z pierwszeństwem, jeśli przy okazji znacząco przekroczył prędkość.
  • Odpowiedz