Wpis z mikrobloga

Mireczki, od października zaczynam naukę języka szwedzkiego (studiuję germanistykę). Chciałbym już jednak zabrać się konkretnie za ten język, może macie jakieś wskazówki jak najlepiej zacząć? Jakieś sprawdzone poradniki? Jakieś strony internetowe? Póki co z tym językiem nie miałem za dużej styczności, jednak od dawna marzyłem, aby się nauczyć jakiegoś języka skandynawskiego. #szwedzki #niemiecki #studbaza #pytanie
  • 19
@Cukierenka: Język szwedzki jest wpisany w mój kierunek (Uniwersytet Śląski). Choć jak bardzo ktoś nie chce się go uczyć, też może wybrać angielski, bądź hiszpański. Uważam, że szwedzki na germanistyce to jednak bardzo dobre posunięcie, czuć zdecydowanie bardziej pokrewieństwo z językiem niemieckim, aniżeli z angielskim, o hiszpańskim nawet nie wspomnę.
@artide2: @soronprfbs: Szwedzki jest przepiękny w swoim brzmieniu i to prawdziwa przyjemność go ćwiczyć - a mówię to z perspektywy kogoś kto teraz zabiera się za norweski :F Bosze jak tęsknie, norweski i duński są obrzydliwie nijakie w brzmieniu w porównaniu do szwedzkiego :/

@soronprfbs: A znasz Niemiecki? Autentycznie zalecałbym po prostu klepać Duolingo - jest rewelacyjne! :) Zwłaszcza od podstaw :) Wchodź na SVT.se raz po raz i
@soronprfbs: problem ze szwedzkim jest taki, że nie ma zbyt wielu materiałów. Polecam duolingo, jest książka "Pa svenska" (stara ale nie jest taka zła) i jest kilka kursów online. Polecam w miarę zgłębiania języka samemu opracować sobie czasy i podstawową gramatykę (z książku lub kursu online), jest całkiem prosta a przy okazji się nauczysz.

@artide2: lepiej 1) bądź pijanym 2) miej zamarznięte policzki
wtedy wymowa perfekt jest ( ͡°
  • 0
@Saeglopur btw. norweski język też mi się podoba w brzmieniu i zapisie, wydaje się też być sporo łatwiejszy od szwedzkiego. Duński natomiast jest okropny, słuchanie go sprawia dużo bólu.
  • 0
@wioseneczka Był wymagany poziom rozszerzonej matury z języka niemieckiego. Od początku większość przedmiotów prowadzona jest po niemiecku, więc to jednak konieczne było, aby ten niemiecki znać. A wybierasz się na filologię germańską?
@soronprfbs: na UAMie są dwie grupy: od A1 i od B1/B2 i chyba na 3 roku maja już zajęcia wspólnie.
Myślałam nad drugim kierunkiem germanistyka ale raczej zajęcia są cały dzień a już mój pierwszy kierunek inżynieryjny jest dość wymagający wiec chyba odpuszczę
  • 0
@wioseneczka Na UŚ również prowadzona jest specjalność "język niemiecki od podstaw", jednak zajęć wspólnych nigdy nie ma, bo jako tako różnice językowe zostają, ale z tego co wiem, po trzech latach ich poziom całkiem dobrze się prezentuje. Co ciekawe, ja studiuje też jeden kierunek inżynierski, ale zaocznie, dlatego też sobie pozwoliłem na drugie studia i uważam póki co to za jedną z najlepszych decyzji życia, studia humanistyczne naprawdę rozwijają człowieka, a filologie
@soronprfbs: Z tym podobieństwem szwedzkiego do niemieckiego to bym się nie zgodził choć są dwie szkoły. Niektórzy są zdania takiego jak Ty, że są podobne, i są też tacy którzy twierdzą coś zupełnie innego (sam się zaliczam do tej grupy). W przeciwieństwie do niemieckiego, szwedzka leksyka bardziej mi przypomina angielską i tylko częściowo niemiecką. Gramatyka jest wręcz skopiowana od angielskiej. Wymowa to już zupełnie inna bajka, a ta jest imo trudniejsza
  • 0
@Xing77 jak wygrzebałeś ten wpis? Props :D Jeżeli chodzi o stosunek szwedzki-niemiecki, po półtorej roku nauki szwedzkiego tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że jest podobny do niemieckiego. Nawet bardzo. Wynika to z historii rozwoju języków germańskich, gdzie można dochodzić w którym kierunku języki poszły od pierwotnego języka germańskiego. Najdalej oczywiście oddalił się język angielski, który w pewnym momencie zaczął wykazywać bardzo silne naleciałości francuskie, które do dzisiaj są bardzo mocne jeżeli mówimy
@soronprfbs:

jak wygrzebałeś ten wpis? Props :D

Tak szczerze to przeglądałem google na temat szwedzkiego, i tak jakoś wszedłem na wykop. ;)

Jeżeli chodzi o stosunek szwedzki-niemiecki, po półtorej roku nauki szwedzkiego tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że jest podobny do niemieckiego. Nawet bardzo. Wynika to z historii rozwoju języków germańskich, gdzie można dochodzić w którym kierunku języki poszły od pierwotnego języka germańskiego. Najdalej oczywiście oddalił się język angielski, który w
  • 1
@Xing77 Niestety to przekleństwo języka niemieckiego, że nie uchodzi on obecnie za język atrakcyjny dla uczących się. Sam miałem przyjemność odbywać praktykę w zeszłym roku w 7 i 8 klasach szkoły podstawowej i niemal żaden z ósmoklasistów nie wyobraża sobie kontynuowania nauki języka niemieckiego w szkole średniej, pokazując przy tym jednocześnie wielką chęć nauki hiszpańskiego, francuskiego, a nawet rosyjskiego. Niemieckie słownictwo, wymowa oraz reguły gramatyczne najczęściej przytłaczają uczących się już od samego
@soronprfbs: Ojej, ale długi wpis. :) Dziękuję za komentarz. Właśnie wolę takie wpisy niż 2-3 zdania, ale po kolei.
1. Sądzę, że ten hiszpański to tylko tymczasowy trend. Nie oszukujmy się, ale w Europie poza Hiszpanią to po hiszpańsku nie za bardzo pogadasz, a do Ameryki mało kto jeździ. Nie wspominając już o tym, że nie są to kraje atrakcyjne gospodarczo. Z jednej strony to dobrze. Jestem w stanie zrozumieć tę