Wpis z mikrobloga

Cześć pracuje ktoś na frezarkach poziomych CNC? Do zakładu, w którym pracuje własnie taka ma przyjść i z tego co wiem raczej nikt za bardzo nie chce na nią iść, i boję się że mnie przerzucą. Głównie intryguje mnie jak są mocowane małe detale na takich frezarkach, które najlepiej jest porostu wrzucić w imadło i obrobić tak jakby na zwykłej pionowej frezarce.Jestem pewny, że roboty ze zwykłej frezarki pionowej będą przerzucane na tą frezarkę poziomą i coś czuję że własnie będzie masakra z mocowaniem tych elementów. Także jeżeli pracuję ktoś na takich frezarkach i ma zdjęcia przykładowych mocowań elementów to proszę o podesłanie.
#cnc
  • 12
  • Odpowiedz
@mielonkazdzika: no właśnie szukałem cos takiego w googlach sekcji zdjecia ale nie mogłem znalesc. Jak to sie fachowo nazywa albo co wpisac w wyszukiwarke zeby takie cos wyskoczylo. I wiem jedno że na pewno takiego czegos u nas nie bedzie, jedynie dadza proste imadło plus powiedza zeby sobie za 8h ogarnoc przyzady, zeby wystarczyly na wszystkie roboty :)
  • Odpowiedz
@Ruszajew: polecam fajny kanał dotyczacy #cnc
https://m.youtube.com/channel/UCCkSr3M8GXbS4txqPY7OMxQ
Gość sprzedał własną sporą firmę i zatrudnił się u nowego właściciela gdzie pracuje także na frezarce poziomej. Można podpatrzeć wiele ciekawych patentów ale głównie korzysta właśnie z bloku, do którego mocuje pionowo imadła albo inne oprzyrządowanie.
Btw. Właśnie ruszam z pracą na tokarce, tyle że pionowej ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Ruszajew: problem polega na tym, że u nas duzo rzeczy jest wypalanych na wypalarce i czesto nie frezujemy calego konturu tylko to co jest istotne( produkcja czesci dla wlasnych potrzeb, firma nie robi uslug obrobbki skrawaniem a sprzedaje gotowe produkty) Czesto jest tez tak ze na złapanie elementu w imadle mam 2mm naddatku na wysokosci. I po prostu nie widzę sensu kupowanie takiej maszyny na potrzeby tej firmy, obawiam sie ze
  • Odpowiedz
@Ruszajew: Trudno jest mi oceniać słuszność wyboru Twojego szefa jeżeli chodzi o dobór maszyny. Jednak poziome centra obróbcze, szczególne te z wymiennymi paletami mają sporo zalet. Potrafią obrabiać duże serie detali w krótkim czasie. Obrabiają do kilkunastu/dziesięciu elementów na każdej palecie w trzech płaszczyznach. Są przydatne gdy trzeba wykonać obróbkę wielu płaszczyzn z jednego zamocowania. Nie wspominając np. o wierceniu/ wytaczaniu długich otworów.
Jeżeli chodzi o mocowanie detali na pionowo to
  • Odpowiedz
@Ruszajew wątpię, że będzie to wyłącznie pionowa. Moim zadaniem będzie miała obracane wrzeciono i będzie można odrabiać w trzech płaszczyznach (jak pisał Mirek wyżej). Wtedy można więcej zrobić z jednego mocowania
  • Odpowiedz