Wpis z mikrobloga

Ostatnio w pracy pożarłem się z 'senior devem' o czystość kodu.

Mamy nowo utworzony zespół składający się z ludzi z już istniejących zespołów, ale którzy nigdy bezpośrednio razem nie pracowali wcześniej. Jednym z nich jest gość, który jest kilka lat starszy ode mnie i ma jakąśtam wiedzę, ale nie przywiązuje aż tak dużej wagi do czystego kodu. Zwróciłem mu uwagę, że nie powinien przekazywać do funkcji w innej klasie całego obiektu, tylko pojedyncze elementy z niego. A zauważyłem podczas review, że teraz przekazuje do połowy klas główny obiekt domenowy. Wywiązała się dyskusja, w której twierdzi, że on jest tak przyzwyczajony, że to wcale nie jest takie złe; że takimi pierdołami się nie przejmuje i szkoda tracić czasu na takie dyskusje; że w poprzednim zespole też się użerał z jednym gościem o takie bzdety i nie chce tego w nowym. Przytoczyłem mnóstwo argumentów, argumentów z netu i książek, a on mówi, że jego to nie obchodzi i nie zmieni zdania.

W poprzednim zespole takie rzeczy czyściliśmy z chirurgiczną dokładnością i jestem przyzwyczajony do pewnych standardów, poniżej których nie chcę schodzić. To co on mówi, a zwłaszcza, że jest przyzwyczajony i nie chce się zmieniać, to objaw totalnego braku profesjonalizmu.

Czy ja przesadzam i niepotrzebnie się przejmuję? Czy iść w zaparte? Jak radzić sobie ze starszymi 'senior devami', którzy mają swoje przyzwyczajenia i nie chcą ich zmieniać? Miał ktoś podobne sytuacje?

#programowanie #pracbaza #cleancode #czystykod #java
  • 34
@beethoven > Zwróciłem mu uwagę, że nie powinien przekazywać do funkcji w innej klasie całego obiektu, tylko pojedyncze elementy z niego A czy tam zamiast,, funkcji " nie powinieneś napisać metody, skoro jest ona w klasie? Bo nie wiem czy to zwykła pomyłka z twojej strony (wszak funkcja i metoda to to samo, tylko że metoda to funkcja w klasie, i imo takie nazywanie różnie dwóch takich samych rzeczy jest bez sensu,
@temokkor: tak, powinno być metody. Choć co ciekawe ostatnio przejrzałem polskie tłumaczenie "czystego kodu" i autor używa wszędzie słowa "funkcje".

Środowisko nie jest aż tak formalne, żeby wysyłać sobie maile nawzajem, ale ogólnie miałem podobny pomysł.

Ok, będę wołał, bo coś czuję, że będzie sporo batalii. Ponoć w poprzednim zespole był ten sam problem.

@effcc54ba75fb84cca1aadb6c:
U nas się nie przyjmuje juniorów póki co. Supportować projekt będziemy na pewno my.
@beethoven: ja tak się tylko zapytam co w tym złego? W C# przeslanie obiektu to nic złego, jedzie referencja i tyle. Wybieranie specjalnie pol to by była jakaś abstrakcja i tworzenie sporo zbędnych klas.

Co do problemu, jak dobrze rozumiem to sam miał problem z kimś kto nie chciał trzymać się jakis standardów, więc może by skorzystał z faktu że teraz jest w zespole który chce się trzymać? I tak, jeżeli