Wpis z mikrobloga

Likwidatorom nie udało się wybić wszystkich zwierząt. Inne znalazły w opustoszałym Czarnobylu sanktuarium. Żyją sobie zdrowo i szczęśliwie, bez ludzi. Podobny efekt można zaobserwować na terenie Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej.

Ostatnio widzę wylew durnych, nierzetelnych i wprost kłamliwych tekstów o Czarnobylu. Dokładnie tego się spodziewałem po premierze serialu "Czarnobyl". Dlatego kręciłem nosem. To świetny dramat, nie dokument. Wiem to ja, wiesz to pewnie też Ty. A jednak stał się pożywką dla radiofobii, siania paniki i kiepskich artykułów. Widzę dyskusje w sieci, gdzie mówi się o kolejnych odcinkach w klimacie "tak było" oraz "nigdy więcej elektrowni jądrowych". To jest szkodliwe. To przesiąka to świadomości ludzi.

Został jeszcze jeden odcinek, ale jakoś nie sądzę, że twórcy naprostują masę rzeczy z dotychczasowych odcinków. Jak wspominałem w poprzednim poście - najgorsze jest tu miksowanie prawd, mitów i sugestii na temat rozmiarów katastrofy.

Legaslow jest kreowany na nieomylnego eksperta od fizyki jądrowej, medycznych efektów promieniowania i konstrukcji reaktorów jądrowych. Uproszczenie ekranu to jedna kwestia, ale reżyserskie kreowanie go na "tego który ma rację" sprawia, że widownia naprawdę może pomyśleć, że bioroboty pewnie poumierały w ciągu miesięcy, że trzech "wysłanych na śmierć" również zginęło szybko i boleśnie, że istotnie groziła tam termojądrowa eksplozja. Można sądzić, że ten ubój zwierząt był potrzebny, że niedorzeczny rejon objęty ewakuacją nie był przesadzony... Nawet przyczyna śmierci dziecka Ludmiły jest mocno dyskusyjna. Ale kto będzie wątpił, czy dziecko rzeczywiście zginęło od radiacji, skoro serial pokazywał jak dłoń pielęgniarki była oparzona bo trzymała w niej ubrania strażaka... Czy powiedzą, że serial w dużej mierze oparto na książce zbierającej niepotwierdzone w żaden sposób opowieści (jak nieistniejący "most śmierci")? Czy choćby zająkną się o tym, że w sąsiednich budynkach elektrowni przez dekady pracowali sobie spokojnie i z zdrowo ludzie?

To dobrze zrealizowany ale bardzo szkodliwy serial.


#czarnobyl

Zródło
Pobierz Vender - > Likwidatorom nie udało się wybić wszystkich zwierząt. Inne znalazły w opus...
źródło: comment_1NEzFCbyj9s69BXfCslfgqshFJhN65AR.jpg
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AbaKowner: serial ma tendencję do dramatyzowania, np. wszystkie wartości podawane w rentgenach są pomnożone 10 razy, to spory problem. A czy mogli? Pojedyncze kawałki grafitu mogły być problem, ale prawdą jest, że de facto zagrożenie życia w wypadku biorobotow nie było ogromne, raport ONZ nie wspomina wśród nich o żadnych ofiarach.