Wpis z mikrobloga

  • 5
Mam takie pytanko odnośnie ZTMu, może głupie, może mądre.

Zawsze się zastanawiałem jaka logika stoi za numeracją linii autobusowych. Czy to jest jakoś powiązane z długością trasy przejazdu, przystankiem początkowym, jakąś wewnętrzną strefą miasta? A może to po prostu kolejność tworzenia linii i nie ma w tym większej filozofii? :)

Np. Na takiej Morenie mamy autobusy 127, 129, 130, 131 (ten startuje z Matemblewa i przejeżdża przez Morenę). Linia 132 już w kompletnie innym miejscu leci, bo jedzie z Głównego do Pruszcza. Czemu nie ma linii 128? Została zostawiona wolna na wypadek gdyby w przyszłości chcieli dodać stamtąd jakieś połączenie?

#gdansk dodam też #autobusy #transport #transportpubliczny może ktoś będzie wiedział jak to funkcjonuje w innych miastach :)
Romesh - Mam takie pytanko odnośnie ZTMu, może głupie, może mądre. 

Zawsze się zasta...

źródło: comment_RJnNma1iUZb0ccvYbrYoNT1qlX3aRIvv.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@Wojciik ooo dzięki. Nawet nie pomyślałem o tym, że rzeczywiście linie z Gdańska i Gdyni mogłyby się ze sobą mieszać :P dzięki!
  • Odpowiedz
@Romesh: Zależy, np. w Rzeszowie N1-N4 to linie nocne, kiedyś były to linie 100 i 101. Było coś koło 40 linii autobusowych od (0A i 0B jadących po tej samej trasie, tyle że w przeciwnych kierunkach, do 38 albo 39, już nie pamiętam teraz), z czasem zaczęli wyrzucać kolejne linie ze względu na ich nierentowność i czasami w ich miejsce nie wstawiano niczego albo później zmieniano tam zupełnie trasę. Teraz
  • Odpowiedz
@Romesh: Też się czasem nad tym zastanawiam, czy jest na to jakiś system.
U nas na kolei pierwsze dwie cyfry numeru pociągu oznacza się stacjami (rejonami) na których pociąg zaczyna lub kończy bieg.
Np. pociąg 5304 zaczyna bieg w Gdyni, a kończy w Krakowie, ponieważ cyfra 5 oznacza zakład Północny (czyli Gdynię), a 3 oznacza Zakład Południowy (czyli Kraków)
  • Odpowiedz
@NiedzielnyMirek: To pozostałości z dawnego systemu :) Tak samo Przegalina: linie 112, 512 oraz kiedyś awaryjna 912 albo kiedyś linie które kończyły bieg na Chełmie: 108 (istnieje nadal) 208 i 308.
  • Odpowiedz