Wpis z mikrobloga

tl;dr Czy przelewy na różne fundacje, faktycznie do nich w 100% trafiają i nic nie jest roztrwaniane?

#prawo #siepomaga #pomagajzwykopem #pomoc #pieniadze #banki #charytatywnie

Przelewy na różne organizacje/stowarzyszenia (np. osób starszych/niepełnosprawnych) - czy 100% kwoty zostaje u nich na koncie (ewentualnie kilka % podatku gdzieś bank potrąca) i oni sobie to mogą w pełni wykorzystać? I pytanie, czy takie stowarzyszenie musi mieć faktury na wydatki, czy mają swoją kasę i wydają, na co chcą bez wykazywania nikomu tego?

Ktoś siedział od środka w takich organizacjach i wie, czy oni otrzymane wpłaty przeznaczają faktycznie na ich cele, czy może kasa jest trochę „rozkradana”?

Np. siepomaga jest jakiś procent, który bierze z całej zbiórki strona chyba koło 15%. Wiadomo, że muszą mieć informatyków, księgowych itp., więc to rozumiem. Jednak takie mniejsze organizacje, działające np. przy jakiejś parafii nie oszukują i całe środki idą na potrzebne im rzeczy?

Nie mam na myśli jakiś ogromnych jak WOŚP czy Fundacja Anny Dymnej, a takie małe stowarzyszenia, które co jakiś czas sobie organizują wyjazdy, spotkania, jakieś wspólne zabawy itd.
  • 15
Nie mam na myśli jakiś ogromnych jak WOŚP czy Fundacja Anny Dymnej, a takie małe stowarzyszenia, które co jakiś czas sobie organizują wyjazdy, spotkania, jakieś wspólne zabawy itd.


@gundogawa: Takie małe stowarzyszenia gdzie wszyscy działają społecznie mogą mieć bardzo niskie koszty funkcjonowania,więc o ile ktoś nie robi wałów, to wszystkie idzie na działalnością celową. Z kolei czym większa organizacja, z zawodową obsługą, tym koszty samego funkcjonowania są większe. Np w Greepeace
@gundogawa: znam ludzi z jednej fundacji ktora zajmuje sie pomoca dzieciom z autyzmem. Tlumaczyli mi to tak, ze fundacja ma swoje wydatki jak zatrudnianie prezesow/ludzi itp i im trzeba placic pensje za wykonywana prace. Reszta pieniedzy nie moze byc przekazywana w formie gotowkowej wiec wydaje sie ja na potrzebujacych. Moze byc to wycieczka albo jakies potrzebne przedmioty lub uslugi takie jak operacja.

Generalnie jak wplacasz pieniadze do fundacji to mozesz miec
@karer: Koszty Siepomaga to 6%. Ostatnio mają nadwyżki, czyli koszty to mniej niż 6%. Z tej nadwyżki kupili np. karetkę za ponad 600 000 zł, dokładają się też z niej do zbiórek.
Siepomaga zebranej kwoty nie przelewa na konto potrzebującego, sami opłacają rachunki za leczenie.
Na koniec roku dostajesz od nich informację o kwocie jaką wpłaciłeś na wszystkie zbiórki, dzięki temu możesz odliczyć te wpłaty to od dochodu w PIT.

#
Koszty Siepomaga to 6%. Ostatnio mają nadwyżki, czyli koszty to mniej niż 6%. Z tej nadwyżki kupili np. karetkę za ponad 600 000 zł, dokładają się też z niej do zbiórek.


@flash52: ej ale koszty nie moga miec nadwyzki bo koszty to FAKTYCZNA kwota wiec te 6% to NIE SA KOSZTY skoro z tego zostaly jeszcze nadwyzki xD
@karer: Tłumacząc inaczej. Z Twoich 100 zł które wpłacisz, obsługa fundacji bierze 6 zł na obsługę. Z tych 6 zł opłacają wszystkie swoje koszty. Ponieważ nie wydają całych 6 zł tylko mniej to na koncie fundacji, nie zbiórki na którą wpłaciłeś, zostaje różnica 6 zł minus tyle ile wydali na obsługę fundacji. I to jest ta nadwyżka która może być wykorzystana na różne cele np. zakup karetki, dofinansowanie jakieś zbiórki itd.
Ponieważ nie wydają całych 6 zł tylko mniej to na koncie fundacji, nie zbiórki na którą wpłaciłeś, zostaje różnica 6 zł minus tyle ile wydali na obsługę fundacji. I to jest ta nadwyżka która może być wykorzystana na różne cele np. zakup karetki, dofinansowanie jakieś zbiórki itd.


@flash52: nie tak to dziala ale podobnie. Juz ci tlumacze jak to dziala:

fundacja przykladowo z tych 6% zbierze 1mln zl. Koszty ktore poniosla
@karer: Może tak robią twoi znajomi.
Sprawdź sprawozdania Siepomaga, są ogólnie dostępne.
W 2017 roku wysokość najwyższego wynagrodzenia brutto (razem z premiami i innymi dodatkami) dla członka organu zarządzającego to 21 950,38 zł, pracownika - 15 692,11 zł.
Trochę mało jak na zarząd który odpowiada za miliony złotych
Idąc twoim tokiem rozumowania powinni maksymalizować "zyski". Zarząd powinien zarabiać ponad 70 tys. zł miesięcznie, pracownicy po 40 tys. zł. Inne koszty powinny
Może tak robią twoi znajomi.

Sprawdź sprawozdania Siepomaga, są ogólnie dostępne.

W 2017 roku wysokość najwyższego wynagrodzenia brutto (razem z premiami i innymi dodatkami) dla członka organu zarządzającego to 21 950,38 zł, pracownika - 15 692,11 zł.

Trochę mało jak na zarząd który odpowiada za miliony złotych

Idąc twoim tokiem rozumowania powinni maksymalizować "zyski". Zarząd powinien zarabiać ponad 70 tys. zł miesięcznie, pracownicy po 40 tys. zł. Inne koszty powinny być wielokrotnie
@karer: Czytałem, napisałem o ograniczeniu narzuconym przez zapis o 6% których i tak nie wykorzystują. Jeżeli maiłby być to przekręt to po co wpłacać 650 tys. na szpital (tak było w 2017) skoro mogłem podpisać umowę ze znajomym na "know how" czyli usługi PR na taką kwotę?
@karer: Dodam tylko, że przez ładne kilka lat byłem w zarządzie stowarzyszenia a przez 3 lata jego prezesem. Wiem w jaki sposób można robić "wałki". W okresie kiedy byłem członkiem zarządu nikt za pracę w zarządzie nie pobierał ani złotówki, nie podpisywaliśmy "ze sobą" umówi na różne zlecenia tak jak to działo się wcześniej.
Czytałem, napisałem o ograniczeniu narzuconym przez zapis o 6% których i tak nie wykorzystują. Jeżeli maiłby być to przekręt to po co wpłacać 650 tys. na szpital (tak było w 2017) skoro mogłem podpisać umowę ze znajomym na "know how" czyli usługi PR na taką kwotę?


@flash52: dlatego napisalem "na granicy prawa". Zobacz ze ile takich uslug moglbys podpisac? Zeby US sie nie #!$%@? nie mozesz podpisac know how na 500k
@karer: Można. Wszystko zależy od % jaki stanowi "koszt" PR do przychodów. Oni zebrali w 2017 ponad 23 mln złotych. Może 650 tys. to trochę dużo, ale można podzielić na mniejsze kawałki i upchnąć w sprawozdaniu.
US nie będzie sprawdzał, w ich wypadku jest to wojewoda poznański, jeżeli nabierze wątpliwości to może wystąpić do sądu rejonowego o sprawdzenie zgodności działania fundacji z przepisami prawa, statutem i celem dla jakiego została powołana.
Można. Wszystko zależy od % jaki stanowi "koszt" PR do przychodów. Oni zebrali w 2017 ponad 23 mln złotych. Może 650 tys. to trochę dużo, ale można podzielić na mniejsze kawałki i upchnąć w sprawozdaniu.


@flash52: ale wlasnie o to mi chodzi ze oni to ZROBILI i po prostu nie mieli juz wiecej pomyslu jak upchnac pozostale 650k wiec machneli juz reka zeby nie naginac tych kosztow do absrdalnych poziomow.
@karer: Skoro piszesz, że "oni to ZROBILI" to musisz zawiadomić o możliwości popełnienia przestępstwa. Chętnie zobaczę dowody jakimi dysponujesz. Jeżeli nie dysponujesz dowodami, to są to tylko twoje przypuszczenia. A idąc takim tokiem rozumowania w ten sposób można oskarżyć każdego.
Skoro piszesz, że "oni to ZROBILI" to musisz zawiadomić o możliwości popełnienia przestępstwa.


@flash52: ale to jest w pelni legalne przeciez.

A idąc takim tokiem rozumowania w ten sposób można oskarżyć każdego.


@flash52: nie mozna oskarzyc bo to jest LEGALNE. O to mi wlasnie chodzi.