Wpis z mikrobloga

Chcąc dowieść tezy, że cecha statystyczna ilościowa, której wskaźnik jest mierzony pewnym narzędziem badawczym (chodzi o materializm u dzieci), rośnie wraz z wiekiem, należy dowieść jej za pomocą weryfikacji hipotezy statystycznej? Analizuję pod kątem korekcji językowej pewną pracę magisterską i zastanawia mnie, że promotorka zaakceptowała odrzucenie hipotezy tylko na podstawie tego, że dla n=30 w grupie I wskaźnik był niewiele większy niż w grupie II (n=30 również), czyli "na chłopski rozum" wyszło, że materializm nie rośnie wraz z wiekiem (bo wskaźnik zmalał). Dosyć dawno miałem statystykę ale kojarzy mi się, że zawsze wykonywało się weryfikację z obszarem krytycznym etc. Proszę, oświećcie mnie, bo zaraz popadnę w paranoję i zacznę szukać starych notatek.

#statystyka #matematyka #studia
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SmaletzWyborny: w statystyce nie udowadnia się niczego na chłopski rozum, ino testami statystycznymi. Jeśli w grupie I wynik był istotnie statystycznie wyższy niż w II, to (jeśli dobrze rozumiem charakter Twoich danych) wystarczy użyć testu T Studenta bądź U Manna-Whitney'a, jeśli dane nie wpasowują się w rozkład normalny. Ewentualnie można zrobić korelację Pearsona bądź Spearmana, jeśli dysponujesz dokładnym wiekiem każdego respondenta.
  • Odpowiedz