Wpis z mikrobloga

Czołem drukarze :D

Po paru prototypach w końcu doszedłem do idealnego kształtu gąsienic do czołgu.
Teraz drukują mi się na całej powierzchni stołu pojedyncze ogniwka, i widzę dalej "problem" - po trochu kombinowaniu w cura...
Na końcu każdego krótkiego odcinka druku głowica tak jakby się zatrzymuje i nadtapia koniec krawędzi, przez co robi się dość spory "glut", który muszę potem wyrównywać szlifem albo cążkami.
Moja drukarka to Ender 3 jbc

Czy jest jakiś sposób, aby pozbyć się tego nadtapiania? Na fotce zaznaczyłem kółkami o co mi dokładnie chodzi. Może wydruk się wydawać całkiem "stopiony" ale w rzeczywistości powierzchnia jest całkiem matowa - to jest efekt od lampy błyskowej.

#druk3d #ender3 #drukarki3d #drukarka3d
źródło: comment_BFXK0TvwZEwVtXJuc90opnhcT0rkqdai.jpg
  • 6
@Wasz_Pan: Szczerze? Jakoś tego wydruku ostro odbiega od tego co ender 3 potrafi.
Jak patrze na te końcówki, od razu myślę, że masz problem z retrakcją + tak jakby flow był za duży.
Nie wiem w jakim programie tniesz model, ale w Cura masz mega duży wybór opcji, gdzie możesz naprawdę zdziałać cuda jeśli chodzi o jakość. Daj więcej info to może coś uda się zdziałać.
@pioterzero: w tej chwili z kolei coś się porobiło że mam efekt "underextrusion" - czyli wypełnienia np nie dochodzą do krawędzi albo linie zewnętrzne krawędzi się w ogóle ze sobą nie stykają. Modele się drukują ale jest efekt siatki. Nie narzekam na to póki co bo to co wydrukuję to i tak leci pod skalpel, pilnik, szpachlę i czasem dwie warstwy farby i tych bolączek nie widać.
Używam Ultimaker Cura -
źródło: comment_rlC74pPHRDoM4u4uX87OhMrR3uTNz1aA.jpg
@Wasz_Pan: Pierwszy problem o którym wspominasz może mieć dziesiątki powodów - najważniejsze to wyeliminować główne źródło niedociągnięć w druku na enderze 3 - rurka PETG w hotendzie może posiadać przerwę, przez co drukarka może mieć problem z prawidłową retrakcją czy wytworzeniem odpowiedniego ciśnienia, tak, aby flow 100% to naprawdę był 100%, a nie 70-80% momentami.
Rozwiązań jest kilka. Najprostsze to rozkręcić bowdena (śrubkę która trzyma PETG w hotendzie od góry) i
źródło: comment_gTc0FmqQmnZ0W9osc5jdIGrwDmW6OVMf.jpg
@pioterzero: Dzięki za Pietrzaka - jakoś do tej pory na niego nie wpadłem :) będę zaciekle oglądał.

Drukuję przy standardowych ustawieniach - 200 C filament i 60 stół. Oryginalna podstawka stołu miała wadę - była wklęsła więc załatwiłem sobie lustra - w sumie mam 3 :P bo tak szklarzowi "opłacało się" pociąć i to za 2 dychy ;). Teraz z nałożonym wikolem zawsze wszystko się klei, nawet pojedyncze kropki - wcześniej
@Wasz_Pan: Wrzuciłem w drukarkę elementy, które podesłałeś. Muszę przyznać, że elementy są strasznie małe, a zaprojektowane dość szczegółowo, szczególnie miejsca styku z otworami w środku.
Poleciałem w dwóch wariantach 0.2 mm oraz 0.1 mm. Prędkość jednakowa na 50 mm/s oraz 205 C hotend.
Poniżej wrzucam zdjęcia. Przy 0.2 mm widać, że warstwa nie jest zbyt dokładna, na ostatnim zdjęciu jakość przy 0.1 mm jednak wypada znacznie lepiej.

Zdjęcie1
Zdjęcie2
Zdjęcie3

Podejrzewam,
@pioterzero: heh szczerze spodziewałem się że będzie to wyglądało o wiele WIELE lepiej u kogoś innego a tym czasem okazuje się, że nie ma tragedii ani u mnie ani u Ciebie :). Mam zestaw dysz od 0.1 do 1.0 ( ͡º ͜ʖ͡º) ale raczej zostanę przy tym co jest ew. pokombinuję z temperaturami jeszcze i grubością warstw.

Najważniejsze, że działa po szybkim czyszczeniu i bez szlifowania
źródło: comment_dgHGDXqdTKZOFUi5O7Gq36AjrMa8q9yb.jpg