Wpis z mikrobloga

Pisze, ponieważ mam problem i mam nadzieję, że może wśród użytkowników wykopu jest osoba, która podpowie mi jak go rozwiązać.
Mam działkę na wsi na której jesienią zamierzam rozpocząć budowę domu. Nasz sąsiad zajmował się do tej pory rolnictwem i prowadził skup cieląt, które przetrzymywał w jednym z budynków. Nie jest dla mnie problemem ani zapachy z tym związane ani dźwięki (cielęta odebrane od matki bardzo muczą:)). W tym roku sąsiad zmienił charakter swojej działalności, a raczej dodał kolejną. Budynek, który jest najbliżej naszej działki został przekształcony i wynajęty firmie zajmującej się sprzedażą oprysków, środków ochrony roślin i nawozów. Za przystosowanie budynku do sprzedaży środków odpowiedzialny był sąsiad (m.in. zapewnienie wentylacji) Wentylator został wyprowadzony w oknie na ścianie zewnętrznej budynku, czyli dokładnie w miejscu gdzie planuje postawić dom: na sypialnie a obok w planie było miejsce na grilla i altana, dalej grządki (inna lokalizacja domu nie wchodzi w grę).
Budynek stoi ok. 4 metry od granicy działki. Ogólnie starałam się zachować spokój. Na działce zapachu na ten moment nie czułam, pewnie zależy czy wentylator jest włączany czy nie, natomiast byłam dzisiaj w środku tego budynku (właściciela nie było, był tylko pracownik, zapach jest w budynku bardzo intensywny). Nie chcę blokować interesu sąsiada, ale chciałabym żeby przełożył wentylator na swoją stronę, stąd moje pytanie. Czy są jakieś obostrzenia w przypadku odległości takich budynków od domów mieszkalnych, czy przełożenie wentylatora to dobra wola sąsiada?
I jak duże jest zagrożenie z mieszkania bezpośrednio przy takim wentylatorze biorąc pod uwagę że będzie używany? Jestem, że wsi, wiem z jakimi zapachami wieś jest związana, natomiast tego w najczarniejszych snach nie przewidziałam. Ta działalność została rozpoczęta bardzo szybko, sąsiad wiedział, że planujemy budowę domu.
Nie mam nikogo spośród moich znajomych, którzy mogliby mi coś podpowiedzieć, dlatego liczę na społeczność na wykopie.
Oczywiście najprostszym rozwiązaniem było by pójść i porozmawiać, ale uważam, że gdyby sąsiad chciał (a wiedział o budowie domu) to od początku zrobiłby to po swojej stronie (nikt w tym gospodarstwie nie mieszka- właściciel ( nasz sąsiad) mieszka 5 km dalej w mieście.
Czy możecie mi coś doradzić?
#budujzwykopem #ochronasrodowiska #rolnictwo #budownictwo
  • 6
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Studzienka: ale ty też będziesz stawiać dom 4 metry.
Więc w sumie to jest 8 metrów.
Więc spokojnie.

Pytanie drugie czy macie u siebie plan miejscowy. I co on przewiduje w tym miejscu.

Druga sprawa bylem ARiMR ostatnio z papierami. I było dużo plakatów związanych z opryskami.
Ja bym zadzwonił podszedł do powiatowego oddziału i zapytał o zasady jakie obowiązują w takich sytuacjach.
  • Odpowiedz
@Studzienka co oznacza slowo wentylator? czerpnia, wyrzutnia, jednostka zewnętrzna klimatyzacji?
jesli krawedz tego 'wentylatora' jest oddalona od granicy działki o odleglosc mniejsza niz 4 metry, to nie moze tego tam byc
  • Odpowiedz
@NieWartooo z klima przesadziłem, bo umknela mi informacja, ze wentylator jest w oknie

nie zmienia to faktu, ze wentylator może pelnic dwojaka funkcje - albo doprowadza powietrze świeże, albo wyprowadza zużyte

na koniec dodam, ze chyba jesteś bucem, skoro nazywasz kogos kto chce pomóc idiota
  • Odpowiedz
@Studzienka: pytanie czy ten wentylator w ścianie to wentylator nawiewny czy wywiewny.
Czy widzisz coś na dachu tego budynku? Jakąś wyrzutnię, komin? Istnieje wtedy szansa, że to jest nawiewny wentylator.

W każdym razie zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi lokalizacja wyrzutni:
"9. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
a) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia,
b) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami
  • Odpowiedz