Wpis z mikrobloga

Jeżeli chciałbyś, by każdego dnia nawiedziło cię kalendarium
Dodaj ten tag to ulubionych #kalendariumbialego
Zawsze szybko się dowiesz co wydarzyło się danego dnia... lata, dekady temu
-------

Kalendarium 30 kwietnia

Wydarzenia w Polsce:

1526-Załozono miasto Tarnowskie Góry i nadano mu tzw. wolność górniczą (493 lata temu)
1871- Postanowieniem cesarskim na Uniwersytecie Jagielońskim przywrócono wykłady w języku polskim (148 lat temu)
1940- w okolicach Anielina pod Opocznem zginął w walce mjr Henryk Dobrzański ps. "Hubal" (79 lat temu)
1942- W ramach Akcji "N" do 209 zakładów pracy pod zarządem niemieckim wysłano fałszywe zarządzenie nakazujące udzielenie 1 maja (dzień NSDAP) dnia wolnego wszystkim pracownikom, z obowiązkiem wypłaty pełnego wynagrodzenia, autorami tego trollingu i innych był Samodzielny Podwydział "N" Biura Informacji i Propagandy Związku Walki Zbrojnej AK. Kierował nim Tadeusz Żenczykowski ps. Kania, prowadzili oni szereg działań dywersyjno-propagandowych wśród Niemców od kwietnia 1941 do kwietnia 1944. (77 lat temu)
1946- Do Krakowa powróciło 26 wagonów z dziełami sztuki zrabowanymi w czasie wojny (wśród nich m.in. Ołtarz Mariacki) (73 lata temu)
1947- MS Batory przypłynął do Gdyni po raz pierwszy od zakończenia wojny (72 lata temu)
1947- W Zakładach Mechanicznych Ursus wyprodukowano pierwszy po wojnie traktor typu Ursus (72 lata temu)
1971- Premiera komedii filmowej Hydrozagadka w reżyserii Andrzeja Kondratiuka (48 lat temu)
1981- Wprowadzono kartki na masło, mąkę, kaszę i ryż (38 lat temu)

Wydarzenia na Świecie

1789- W Nowym Jorku odbyła się uroczystość zaprzysiężenia George`a Washingtona na pierwszego prezydenta USA (230 lata temu)
1803- USA kupują Luizjanę od Francji (216 lat temu)
1893- Oficjalna data założenia Nowosybirska, trzeciego co do wielkości rosyjskiego miasta i nieoficjalnej stolicy Syberii (126 lat temu)
1918- Obalony car Mikołaj II Romanow i jego rodzina zostają przewiezieni przez bolszewików z Tobolska do Jekaterynburga i uwięzieni w domu kupca Ipatiewa, tzw. domu specjalnego przeznaczenia, otoczonym wysokim drewnianym płotem.
1945- Oddziały radzieckie docierają do galerii Kancelarii Rzeszy, Adolf Hitler wraz ze świeżo poślubioną Ewą Braun popełniają samobójstwo (74 lata temu)
1985- Amerykanin Richard Bass jako pierwszy wspinacz skomplementował Koronę Ziemi (34 lata temu)
1991- W zakładach w Zwickau zakończono produkcję Trabanta, nazywanego "Mydelniczka" lub "Zemsta Honeckera" (28 lat temu)
1993- Podczas turnieju w Hamburgu amerykańska tenisistka Monica Seles została w trakcie meczu zraniona nożem przez niemieckiego szaleńca Guntera Parche, doznany szok sprawił, że Seles zdecydowała się zawiesić swoje turniejowe występy. Przewodnictwo w klasyfikacji WTA straciła, po 91. tygodniach przebywania na tym miejscu (było to 26 lat temu)
1994- Utwór "To nie ja" w wykonaniu Edyty Górniak zajmuje drugie miejsce podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie (25 lat temu)
1998- Senat Stanów Zjednoczonych ratyfikował protokoły o przyjęciu Polski, Czech i Węgier do NATO (21 lat temu)
2009- W Chongqing w Chinach otwarto Most Chaotianmen nad rzeką Jangcy o najdłuższym przęśle głównym na świecie (552 metry) (10lat)

Tego dnia urodzili się:

1310- Kazimierz III wielki, król Polski (709 lat temu)
1777- Carl Friedrich Gauss, niemiecki matematyk, fizyk, astronom, do czasów Gaussa znana była tylko geometria na płaszczyźnie i na kuli. Gauss opisał geometrię dowolnej powierzchni, określając, które linie na danej powierzchni są odpowiednikami linii prostych oraz podając sposób pomiaru odległości na wybranej powierzchni. Podał definicję krzywizny powierzchni i udowodnił niezwykle ważne twierdzenie, któremu nadał nazwę twierdzenia wybornego, mówiło ono, że krzywizna powierzchni jest niezmiennikiem wszelkich przekształceń, które nie zmieniają odległości mierzonych na tej powierzchni. (242 lata temu)
1893- Joachim von Ribbentrop, niemiecki polityk, działacz nazistowski, minister spraw zagranicznych, nam najbardziej kojarzący się z Paktem Ribbentrop-Mołotow – czyli umową międzynarodową z 23 sierpnia 1939 roku, był to formalnie pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, która to umowa zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym, stanowiącym załącznik do oficjalnego dokumentu umowy, dotyczyła rozbioru terytoriów lub rozporządzenia niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. (urodził się 126 lat temu)
1951- Jacek Rostowski, ekonomista, polityk, poseł na Sejm RP (68 lat temu)
1958- Grzegorz Stróżniak, polski wokalista, klawiszowiec, autor tekstów, członek zespołu Lombard (61 lat )
1959- Marek Jakubiak, polski przedsiębiorca, polityk, poseł na Sejm RP (60 lat)
1973- Akon, amerykański raper, piosenkarz R&B (46 lat)
1975- Johnny Galecki, amerykański aktor pochodzenia polskiego (W krzywym zwierciadle: Witaj, święty Mikołaju, Koszmar minionego lata, Vanilla Sky, Hancock, oraz najbardziej go kojarzymy z Teoria wielkiego podrywu "The Big Bang Theory" jako Leonard) (44 lata)

Tego dnia zmarli:

1632-Zygmunt III Waza, król Polski i Szwecji (387 lat temu)
1945- Adolf Hitler, niemiecki polityk, działacz nazistowski, kanclerz i prezydent III Rzeszy (74 lat temu)
1989- Sergio Leone, włoski scenarzysta, reżyser, twórca i przedstawiciel spaghetti westernu (Dawno temu w Ameryce, Dobry, zły i brzydki, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie, Za garść dolarów, Za kilka dolarów więcej) (30 lat temu)

Sentencja na dziś:

"Każdemu zdarza się być głupcem przynajmniej przez pięć minut dziennie. Mądrość polega na tym, by nie przekroczyć limitu czasu"

#historia #kalendariumbialego #heheszki #ciekawostki #film #sport, #muzyka
----
Większość kompozycji dla Sergio Leone, skomponował Ennio Morricone, poniżej ścieżka z filmu: Pewnego razu na Dzikim Zachodzie (Once Upon a Time in the West) wykonanie Patricia Janeckova, bezapelacyjnie #ladnapani
iterazwchodzejacalynabialo - Jeżeli chciałbyś, by każdego dnia nawiedziło cię kalenda...