Wpis z mikrobloga

Jak zarabiać na zdecentralizowanym pożyczaniu kryptowalut oraz stablecoinów do 14% rocznie:
1. https://www.dharma.io
Dharma to nowy dapp pożyczkowy oparty o smart kontrakty. Można pożyczać ETH i DAI (zdecentralizowany stablecoin dolara). Każda pożyczka ma depozyt zabezpieczający który przechodzi na własność pożyczkodawcy w przypadku nie wywiązania się pożyczkobiorcy ze spłaty.
Aby pożyczyć 1 DAI ($1) trzeba zablokować ETH warte $1.5, pożyczając ETH warte $1 trzeba zablokować 1.5 DAI.
Obecne oprocentowanie DAI to 14% rocznie, a ETH 2.5%.
Pożyczkobiorca musi utrzymać wartość depozytu zabezpieczającego na poziomie co najmniej 125% pożyczki. Jeśli wartość spadnie poniżej, pożyczka jest przymusowo likwidowana - sprzedawana za DAI (w przypadku pożyczki DAI zabezpieczonej ETH), a uzyskane środki idą na spłatę pożyczki.

Okres pożyczki to 90 dni, a po stworzeniu nowej oferty musimy czekać na nowych pożyczkobiorców. Trwa to ok dzień-dwa.

System nie wymaga zaufania - za wszystko odpowiedzialne są smart kontrakty na ethereum, operatorzy dapp odpowiedzialni są jedynie za dostarczanie aktualnych cen tokenów, używanych do obliczania aktualnych poziomów zabezpieczenia.

W przyszłości dharma będzie oferować także USDC (Circle USD) oraz WBTC (stokenizowany BTC).

2. https://compound.finance/
W Compound pożyczki są bezterminowe - zarabiamy procenty od razu po zdeponowaniu i możemy wybrać środki w każdym momencie. Działa to jak konto oszczędnościowe w banku.
Podobnie w przypadku pożyczkobiorcy - można trzymać środki w nieskończoność dopóki spłacamy odsetki i utrzymujemy depozyt zabezpieczający.
Ceną tych możliwości jest niższe oprocentowanie - obecnie pożyczenie DAI kosztuje pożyczkobiorcę 14.03%, ale pożyczkobiorca otrzymuje jedynie 6.88%. Powodem jest zbiorcze traktowanie wszystkich pożyczek - odsetki za pożyczone tokeny są dzielone na wszystkich depozytoriuszy, więc jeśli w systemie pożyczone jest 1000 DAI, a zdeponowane jest 2000 DAI, każdy pożyczkodawca otrzymuje o połowę niższe oprocentowanie niż płaci pożyczkobiorca.

Dzięki nadwyżce zdeponowanych funduszy możliwa jest natychmiastowa wypłata pieniędzy - compound to zdecentralizowany bank oparty o rezerwę cząstkową ze zmiennym oprocentowaniem. Im bardziej spada płynność w systemie (środki możliwe do natychmiastowej wypłaty) tym bardziej rośnie oprocentowanie, co zachęca pożyczkobiorców do szybszej spłaty, przyspiesza przymusową likwidację, oraz zachęca nowych pożyczkodawców do pożyczenia swoich funduszy.

Compound umożliwia pożyczki w DAI, ETH, BAT, REP, ZRX.

Tak jak w dharmie, cała logika oparta jest o smart kontrakty, a jedyne dane dostarczane przez operatorów dapp to aktualne ceny.

---
W przyszłości, jak stokenizowane będzie prawie wszystko, ten sam mechanizm umożliwi zdecentralizowane pożyczki pod zastaw np. akcji, mieszkania, samochodu.

#ethereum #kryptowaluty #bitcoin #finanse
Pobierz
źródło: comment_IDfFPtLRlYBGfx3EfFfJtRSNyrgldrzj.jpg
  • 9
@noisy: Normalne pożyczanie kryptowalut i dolarów trwa od kilku lat, najbardziej rozkręcił to bitfinex, oprocentowanie dolarów dochodziło do 10% miesięcznie w 2014 i 2015. Środki były używane do handlu z dźwignią. Dużą wadą jest centralizacja, bo nad środkami pełną kontrolę ma dana giełda lub firma.
@megaloxantha: dokładnie coś tu jest nie tak, gdzieś na świecie banki realizują pożyczki gdzie żeby dostać 100k$ kredytu najpierw trzeba wpłacić 150k$ ? rozumiem że w realnym życiu istnieją żyranci i coś takiego jak wypłacalność i że bank w momencie dawania pożyczki jest pewien że i tak jakby co to on zabierze co jego, ale w tym układzie 1,5$ za 1$ to trochę słabo XDDDD chyba że podasz jakiś konkretny przykład
@Amelcio: bo nie chce sprzedawać eth a chce pieniądze na teraz. Tak samo mógłbyś powiedzieć że po co brać pożyczkę pod zastaw mieszkania jak można sprzedać mieszkanie.

Główne użycie takich pożyczek obecnie to lewar, pożyczasz dai i kupujesz coś innego.
Pożyczając eth/inny token a potem go sprzedając robisz po prostu shorta, bo przy spłacie pożyczki musisz odkupić.

@bekazplatnychtypow:

gdzieś na świecie banki realizują pożyczki gdzie żeby dostać 100k$ kredytu najpierw
@megaloxantha
Ale w realnym przypadku wygląda to zupełnie inaczej, musisz coś mieć żeby bank miał zabezpieczenie, dajmy na to chcesz pożyczkę 100k$ i masz posiadłość o wartości 100k$, więc dostajesz pożyczkę i jednocześnie "masz" posiadłość, chociaż wisi w powietrzu szansa, że możesz ją stracić z powodu nie spłacania rat, a w tym przypadu najpierw musiałbyś sprzedać posiadłość + dołożyć 50k$ żeby dostać pożyczkę w wysokości 100k$, dla mnie się to kupy nie
@taksanski_widelec: ale Ty nic nie sprzedajesz właśnie. Spójrz na to tak. masz btc warte $1500. Pożyczasz sobie za nie $1000 i dokupujesz btc. Tym sposobem masz BTC warte aktualnie 2500$. Ale Ty liczysz, że BTC w tym roku urośnie o 100% i przy spłacie pożyczki Twój dług będzie wynosił $1180 ale Twoje krypto będzie warte $5000. Tym sposobem jesteś $2320 do przodu a bez pożyczki byłbyś tylko $1500