Wpis z mikrobloga

Witajcie,
Na szybko mam pytanka. Jako, że niedługo otwieram działalność to potrzebuję odpowiedzi na parę moich pytań :D
1.
Mam być na ryczałcie, bo tak mi po prostu wyjdzie taniej.. Jaki rachunek wystawiam klientowi ? Jakie druczki muszę kupić ? Te na których pisze "Sprzedawca nie jest płatnikiem VAT" ? Bo nie ogarniam trochę.. Będąc na ryczałcie automatycznie nie jesteśmy płatnikami VAT, tak ?
2.
PKD 96.01.Z - Jaka stawka ryczałtu tutaj obowiązuje ?
Oraz
3.
Rozliczanie się .. Przyłóżmy tak. Jestem na uldze na start, płacę tylko zdrowotne to 342,32zł.
Przyłóżmy teraz, że zarobiłem 1000zł w miesiącu i to jest mój przychód do opodatkowania np. 8,5%, czyli 85zł, ale czytam że można jakoś odliczyć składkę zdrowotną 7,75%, czyli 294,78 zł.. Odliczam ją od czego ? Od mojego przychodu 1000zł, tak ? Bo jeśli odliczyłbym od podatku to wyszłoby, że nie płacę w ogóle podatku.

Na razie takie szybkie 3 pytanka :) Szukam księgowej jeszcze na szybko, bo nie wiem czy jakaś księgowość online typu. ifirma, by mi pomogła to jakoś szybko ogarnąć.. ;)

#firma #dzialalnoscgospodarcza #wlasnafirma #biznes #wlasnybiznes #pytanie #dg
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@WiMeX: Znajdź księgową, nie internetową, tylko normalną taką babeczkę, do której możesz pojechać lub zadzwonić i zadać wszystkie te pytania. Może wyjdzie Cię kilka CBL więcej, ale te internetowe "księgowarnie" to takie molochy, gdzie idą na ilość obsługiwanych firm, a nie na jakość usług i mam wrażenie, że tam się niczego nie dowiesz. Dobra księgowa oszczędzi Ci więcej hajsu niż na nią wydasz. Also: mam 2 dywany do prania.
  • Odpowiedz
@WiMeX 1. Sam wybierasz czy jesteś czy nie, chyba że musisz z góry. Jak z góry nie musisz to masz limit 200k przychodu, do których nie musisz. Pamiętaj że liczy się to proporcjonalnie w skali roku.
2. Nie mam na szybko jak sprawdzić co to za kod. Napisz jaka branża.
3. Z tego co pamiętam od podatku więc tak, nie płacisz go wtedy.
  • Odpowiedz
@WiMeX a jak chcesz to ja pracuje w takim molochu jak kolega wyżej piszę to ci możemy to ogarnąć. U nas to zależy od księgowej na którą trafisz, a tą zawsze można zmienić. Jak ktoś od jakiejś odchodzi to jej menedżer działa, więc nie mogą sobie pozwolić na marną obsługę.
  • Odpowiedz
@Rusathagu:
Zależy po ile znajdę u siebie jakąś księgową.. Bo tak to wiem, że można mieć to księgowanie online za 40zł, wykonując sobie samemu wszystko.. tylko nie wiadomo czy na początku się nie rypnę :D
Druczki te z napisem " Sprzedawca nie jest płatnikiem VAT" wystarczą, tak ? :)
Branża to pranie tapicerek, dywanów, etc., widnieje pod PKD 96.01.Z - Pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich. Nie wiem dokładnie
  • Odpowiedz
@WiMeX tak, większość usług jest na 8,5%. Możesz sam ale tak podsyłasz dokumenty księgowej, ona ci to wprowadza do systemu, widzisz potem wszystko w panelu online. Generalnie dużo zalet ma księgowa, z którą możesz pogadać. Wystarczą takie ale pamiętaj, że jak dojdziesz do 20k przychodu to musisz mieć kasę fiskalną. Najlepiej od razu ją ogarnąć i mieć z głowy. US ok. 700 zł zwraca po zakupie kasy.
  • Odpowiedz
@Rusathagu: Właśnie myślałem o tym, żeby od razu kupić kasę fiskalną, ale niektórzy mi mówili że jak przekroczę 20k to wtedy żebym kupił i sobie wezmę ten zwrot od US. Nie wiem czy biorąc kasę fiskalną muszę ponosić jakieś opłaty miesięcznie/roczne czy tylko ten serwis co 2 lata :)
Ale z tego co czytałem to jeśli bym zlikwidował firmę w ciągu 3 lat to muszę oddać im pieniądze, które dali
  • Odpowiedz
@WiMeX klientowi dajesz kopie, sobie zostawiasz oryginał. A ewidencje już masz przez kasę robioną. Robisz co miesiąc raport z kasy fiskalnej i tyle. Księgowej też tylko to dostarczasz. Mniej roboty. Co do jej zakupu to co kto lubi. Mam takich klientów co mówią, że nie przekroczą tego limitu xd Jak kupisz po wykorzystaniu limitu to dłużej działalność się będzie musiała utrzymać od startu. Jutro dopytam czy zawieszenie skutkuje oddaniem kasy czy
  • Odpowiedz
@Rusathagu: Spoko, czekam więc na informację ;)
Bo tak to .. Sobie oryginał, jemu kopię, dodatkowo trzeba ewidencję prowadzić.. Aa tak to daje paragon tylko, raport z kasy pod koniec miesiąca i gotowe, wygodniej - wiadomo ;)
Jeszcze mam takie pytanko.. Dotyczące sprzedaży przedmiotów wirtualnych np. kluczy cd-key. Jak mniemam można jakoś na kasie fiskalnej wpisywać 3% ryczałt na handel, a 8,5% usługi jak mniemam, tylko kwestia tego czy można
  • Odpowiedz
@WiMeX Nie jestem pewien jak to działa, też podpytam. Jak chcesz tylko przez internet handlować bez fizycznej sprzedaży to w ogóle nie musisz mieć kasy fiskalnej. Wydaje mi się że zwykły rachunek/faktura wystarczy wysłane drogą elektroniczną i tylko wbijasz to na kasie ze stawką 3%.
  • Odpowiedz
@Rusathagu: Wiem, że jeśli do ręki bym kasy nie przyjmował to nie muszę mieć kasy fiskalnej, ale niestety lub stety chcę robić właśnie coś poza internetem :> Zobaczymy, podpytaj co i jak ;)
  • Odpowiedz
@WiMeX Już wszystko wiem. Wczoraj już zmęczony byłem po pracy i nie ogarnąłem. Na kasie stawki ryczałtu nie zmieniasz. Potem tylko przed US część transakcji rozliczasz na 3 a część na 8,5%. Dofinansowanie na kasę z US wynosi 90% jednak nie więcej niż 700 zł. Zawieszenie działalności nie oznacza że musisz zwracać kasę, dopiero zamknięcie. Czyli lepiej zawiesić, po prostu nie lecą te 3 lata. Próbowałem na priv ci to wysłać
  • Odpowiedz
@Rusathagu: Czyli spoko ;) Nie wiem czemu PW zablokowane, nie mam nigdzie opcji odblokowania :/
Co w przypadku odliczania tej składki zdrowotnej ? Co miesiąc odliczam od podatku ? Czyli jak zarobię np. 3000zł przychodu, z tego 8,5% wychodzi 255zł, ale składka zdrowotna wynosi 294,78zł (7,75%) to nie płace nic podatku ?
@Konsultant_IFI może mógłby wyjaśnić :D
  • Odpowiedz
@Rusathagu: Wiesz, założyć działalność i zgłosić w ZUS'ie to chyba tylko przez internet wystarczy CEIDG :D ZUS ZZA dołączyć do CEIDG i tyle :> Chyba, że o czymś nie wiem ;) Prowadzenie księgowości jedynie mi zostaje, w piątek będę szedł umowę podpisać, bo mam przyznane dofinansowanie, więc będę miał 30 dni na otwarcie firmy od podpisania z tego co wiem ;)
  • Odpowiedz
W UP mają różne wariacje. Ja się nie orientuję bo się tym nie zajmuje. Ale co klient to mówi co innego xD jak byś chciał z nami współpracować to i tak upoważnień potrzebujemy to możemy cię od razu zgłosić ale jak wolisz sam to rób sam.
  • Odpowiedz