Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki udzielajacy się pod #budujzwykopem i #budujzchaferem

Padło i na mnie więc chciałbym poprosić was o radę i odpowiedzi na kilka pytań na początek. Dla osób które chciałby obserwować lub czarnolistować robię nowy tag #skwarekpyta Pytań mam i będę miał zapewne setki stąd tag będzie pomocny a posty postaram się ograniczyć do kilku tygodniowo. Namiętnie czytam wpisy z wymienionych tagów więc częśc tematyki jest dla mnie znana.
Temat zakupu działki mam już za sobą. Teraz trzeba ją ogarnąć... Do budowy domu daje sobie rok - to czas na załatwienie przyłączy, papierów, wybranie projektu itd.) Przechodząc do pytań:

1) Badania gruntu przeprowadzić przed czy po uprzątnięciu działki? Czy nie ma to znaczenia?(jej aktualny stan widać na fotce)
2) Badania zalegania wód do studni przeprowadzić przed czy po uprzątnięciu działki? Czy nie ma to znaczenia? (docelowo będę chciał mieć własną studnię głębinową)
3) jaki polecacie sposób na oczyszczenie działki? Myślałem żeby znaleźć kogoś z traktorem kto to wszystko zaora, zabronuje. Ale może są inne sposoby? Po uprzątnieciu siać trawę czy zostawić na pastwe losu na kolejny rok?
Jaki byłby orientacyjny koszt takiej operacji? Działka ma niecałe 2000m2
4) czy drzewa które są na fotce podlegają zgłoszeniu czy mogę je wyciąć bez zgłoszenia? Znalazłem tylko info dot. grubości pnia 25/35cm
Pobierz Skwarek85 - Mirki i Mirabelki udzielajacy się pod #budujzwykopem i #budujzchaferem

...
źródło: comment_QumP7LXCkELeCE4LahWPszHRq6Ak1MRp.jpg
  • 15
@szymciak: Ok. To nr 1 mam już zaliczony. Mniej więcej wiem w którym miejscu będę chciał dom postawić (technologii jeszcze nie wybrałem - rozważam izodom2000).
Co do pkt 2. to domyślam się, że odpowiedź jak w pkt 1
Mniej więcej wiem w którym miejscu będę chciał dom postawić


@Skwarek85: a to co masz w głowie jest zgodne z MPZP czy tam WZ (o ile są)?

Wypowiem się tylko co do trawy - siej jak już nic nie będzie jeździło po działce, wcześniej nie ma sensu.
@Skwarek85: jesli drzewka na wysokości bodajże 5cm nad ziemią mają mniej jak 50cm obwodu to możesz ciąć śmiało, jak więcej to zgłoszenie, niestety wbrew pozorom 50cm to dość mało, szczególnie, że przy ziemi są grubsze
@Greg90: to chyba zostanie mi zgłoszenie wycinki. Podajdę do Ikea lub Castoramy i wezmę od nich centymetr. Tackerem przybiję do drzewa + foty i będzie git ;)

@leesiuu: troche mnie uprzedziłeś z tym pytaniem ale skoro już padło w tym wpisie to w WZ mam taki wpis:
* Wielkość powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni działki - do 18% (planuje 100-160m)
* Szerokość elewacji frontowej budynku mieszkalnego jednorodzinnego -
@Skwarek85: Jasne, wystąp o swoje WZ - we wniosku podajesz co Ty byś chciał. urząd albo się zgodzi, albo zaproponuje swoje warunki, które dalej możesz negocjować ( ͡° ͜ʖ ͡°) To trwa, ale jeśli masz pomysł to działaj już, bo to może się ciągnąć miesiącami.
@leesiuu: Daje sobie rok na takie przepychanki z urzędami, z dostawcami mediów (prąd) itd. Ale chce zacząć w miarę jak najszybciej żeby się później nie okazało, że roboty będą musiał być wstrzymane bo ktoś się ociąga z decyzją itd.
Dzięki za uwagi
@Skwarek85: Tak samo media - działaj jak najszybciej... Ja się dowiedziałem, że zamiast gaz podłączyć mi na listopad tego roku podłączą najwcześniej w lipcu 2020 roku... :/ (pomimo wydanych warunków technicznych z ich strony!)
@leesiuu @szymciak @Greg90
Działkę równać już teraz i niech przez rok gleba zwiąże czy bezpośrednio przed budową domu?
Działka ma prawie 2000m a na dom będę musiał pewnie wybrać jeszcze jakąś część ziemi/humusu do głębokości wskazanej przez projektanta.

Lepiej działkę ogarnąć samemu czy koszty będą niewiele większe jak przyjedzie mulczer i zrówna wszystko z ziemią?
Nie będę zbierał drwena/patyków itd. Chce by było równo jak na boisku z uwzględnieniem spadku na wody
@Skwarek85: Widzę, że otrzymałeś już odpowiedzi więc powodzenia ze wszystkim!

Jedno pytanie: co znajduje się na sąsiednich działkach i jaką masz klasę bonitacyjną gruntu?
@chafer: Symbol klasoużytku RV czyli orne V klasa.
Na sąsiednich działkach:
Północ - dom jednorodzinny
Wschód - dom jednorodzinny
Południe - nasyp kolejowy
Zachód - działka niezagospodarowana na której nie powstanie żadna zabudowa (za blisko cieku wodnego)

Czy Twoim zdaniem te informacje są pomocne?
@Skwarek85: V klasa - OK.

Co do sąsiedztwa: są pewne zasady związane z usytuowaniem budynku od lasów, torów kolejowych, rzek i innych. Wyślij mi na PW numer działki i obręb, sprawdzę to, co mogę. Chyba, że masz już wybrany projekt i ogarniętego projektanta, to oczywiście on wszystko sprawdzi.