Wpis z mikrobloga

Kiedy patrzy się na organizację społeczną ludzi z Dalekiego Wschodu, można odnieść wrażenie, że oni żyją jak rój - są karni, odpowiedzialni, często żyją “w kupie”, grupa jest ważniejsza od jednostki. Zastanawiałem się, czemu tak jest i usłyszałem ciekawą hipotezę, która być może to wyjaśnia. Otóż trochę już o tym zapomnieliśmy, ale nasze życie zależy w dużej mierze od rolnictwa - to fundament piramidy Maslowa, bez zaspokojenia którego nie interesują nas wyższe potrzeby. Nasz krąg kulturowy opiera się na zbożu. Sadzimy sobie pszenicę, żyto czy jęczmień, zbieramy, mielimy na mąkę i cyk mamy chlebek na stole, idealny do przegryzienia zupki. Jaki jest natomiast główny składnik diety w Azji?



Możecie kojarzyć ładne obrazki z pagórkowatymi polami ryżowymi pełnymi wody, które wypełniają azjatyckie krajobrazy. Żeby ryżu nie zjadły szkodniki, sadzi się go w wodzie, która spływa tarasami. Ale jest haczyk - woda spływa prawidłowo, jeśli pole jest zadbane. Jeżeli więc taki przykładowy Chińczyk gdzieś pośrodku spływu wody powie sobie “A olewam, głodny będę, ale dzisiaj nie robię, nie chce mje się”, przepływ wody się zaburzy i wszyscy z działkami poniżej też będą cierpieć głód. Można sobie wyobrazić, że perspektywa linczu ze strony głodnych kolegów z wioski nie sprzyja leniuszkom i wymusza spore poczucie odpowiedzialności za życie sąsiadów.

Wiadomo, że dzisiaj to już nie ma bezpośredniego przełożenia, bo jaki wpływ ma mieć pole ryżowe na mieszkańca Tokio. Natomiast być może te setki lub tysiące lat życia właśnie w taki sposób zdeterminowały charakter tamtejszej kultury, który ślady odnajdujemy mimo cywilizacyjnego skoku.

[Konrad Mi-Zhu Chiński sprzedawca Ry-żu]

________________________________________
Nasz tag: #odmienbyc

#ciekawostki #socjologia #azja
OdmienByc - Kiedy patrzy się na organizację społeczną ludzi z Dalekiego Wschodu, możn...

źródło: comment_2xpb6DQONmnLB0MHTQzZ0esVBSxQkDCw.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach