Wpis z mikrobloga

Odejście zimy to zwykle również kres kiepskiej pogody. Coraz częściej trafiają się bezchmurne wieczory i noce. Taką była np. noc z 30 na 31 marca.
Mimo ciągłego niewyspania (za którym stoi pewien 2-latek ;)) postanowiłem wybrać się na małe polowanie. Tym razem obiektyw wycelowany został w gwiazdozbiór Lwa. Celem łowów była najbardziej chyba znana i lubiana grupa galaktyk Triplet Lwa. Do grupy tej należą galaktyki: M65, M66 oraz NGC 3628. Od każdej z nich dzieli nas 35-40 mln lat świetlnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż każda z nich to galaktyk spirala a pozorne duże różnice w kształcie wynikają głównie z różnego ich ułożenia w przestrzeni względem obserwatora.
Ten obiekt to pewna granica moich możliwości sprzętowych. Jak widać kolor i detal już znacząco umyka. Chyba trzeba pomyśleć nad upgradem zestawu.

Lepsza jakość: https://flic.kr/p/2ehCCHN

- Canon EOS 600d (unmod), Jupiter 21M (200mm), FASTRON-5m.
- łączny czas naświetlnia - prawie 98 minut (49 x 120s)
- klatki kalibracyjne: 60 x dark, 50 x bias, 50 x flat
- ISO 1600, f/5.6
- Obróbka: DSS, LR, PS.
- crop.

Zapraszam to obserwowwania -> #nedvedinspace ()

#astrofotografia #astrofoto #astronomia #mojezdjecie
Nedved - Odejście zimy to zwykle również kres kiepskiej pogody. Coraz częściej trafia...

źródło: comment_3OMnocB5C9Zj5oiCCNVP1HsSAzopKoxI.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@Nedved: Ładna fotka. Gwiazdki punktowe, fajnie wyłapałeś strukturę w M66. Trochę bym się przyczepił niebieskiego koloru, galaktyki mają znacznie cieplejszą barwę.
Jak wygląda Twój process obróbki? Co robisz w Lightroomie pomiędzy DSS i Photoshopem? Ja zdjęcia z DSS ładuję od razu do Photoshopa i obrabiam filtrem Adobe Camera Raw.
  • Odpowiedz
@namrab: Dzięki wielkie. To miło usłyszeć takie coś od namraba ;) Jest w tych galaktykach nieco błękitu, ale zgodzę się, że tu nieco za dużo. Nigdy nie robiłem zdjęć teleskopem i brak mi porównania więc obstawiam, że w moim przypadku jest to rezultat użytej optyki - ale popraw mnie jeśli się mylę, bo jesteś o 100 lat bardziej w temacie.
W LR w zasadzie pozbywam się tylko abberacji chromatycznej i niechcianych
  • Odpowiedz
@Nedved: świetne zdjęcie!
Fastrona sam robiłeś czy kupiony? nie chcę wydać 1000zł na tracker a coś by się przydało, żeby raz na jakiś czas zrobić dłuższe naświetlanie niż 12 sekund ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@0cf5e: Dzięki. Kupiony od konstruktora :) Teraz Pan Janusz zdaje się ma już koziołki wyciągające znacznie dłuższe czasy niż starsze modele jak mój - 20 kilka minut. Urządzenie jest niepozorne, ale daje rade.
  • Odpowiedz
@Nedved: dzięki za informację! jest gdzieś sklep, gdzie można kupić czy trzeba się kontaktować przez email? znalazłem linki do sklepu, ale ten sklep już nie istnieje (MK-Astro) i nie wiem czy nie umiem szukać czy sprzedaż przeszła do podziemia?
  • Odpowiedz
@0cf5e: Odblokuj na chwilę priva.
@FishyGuy: Jeśli jesteś totalnym laikiem to tak właściwie każda książka w stylu "podstawy astronomii" się nada. Tutaj kilka propozycji:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/106767/poradnik-milosnika-astronomii
https://www.empik.com/atlas-gwiazd-przewodnik-po-konstelacjach-rudz-przemyslaw,p1106689489,ksiazka-p
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4785223/wszechswiat-w-twojej-dloni

Jeśli masz już podstawową wiedzę to daj znać. Polecę bardziej szczegółowe pozycje. Napisz co głównie Cię interesuje.
  • Odpowiedz
@majkkali: Zgadza się. Niebo nad nami ma wiele skarbów, wiele widocznych jest gołym okiem przy dostatecznie ciemnym miejscu. Dla oka obiektywu lista ta się znacząco rozszerza.
  • Odpowiedz