Wpis z mikrobloga

@DominaTuByla: jakie liczby ? 18.32 z linku i zdjecie ze zrobili -5,5% straty na portfelach klientow plus 3,5 % za zarzadzanie. 8 % klienci stracili powierzajac swoj kapital profesjonalistom, a mogli trzymac w skarpecie - tylkoinflacja ichzjadala
  • Odpowiedz
@badtek:
- około 39% spółek wypłaca dywidende
- na start jest odejmowany podatek od dywidendy 19%, więc wpływ tych 39% spada do 31,59% (0,39 razy 0,81)
- średnia stopa dywidendy wynosi około 2,5-4%, więc wszystko mnożąc dostajemy realny wpływ wynoszący 1% (0,3159 razy 0,0325, przyjąłem średnią stopę dywidendy jako 3,25%), dlatego uwzględnianie tej dywidendy na przestrzeni roku nie zmienia praktycznie nic

Wykres który podałem oddaje bardziej zbliżony średni wynik inwestora na gpw, bo w podanym przeze mnie indeksie, gdy się go oblicza to każda spółka ma tę samą wagę, w WIGu natomiast na przykładowo dzisiejszej sesji, trzy spółki (PKO BP, PKN, KGHM) odpowiadały w 30% za osiągnięty dzisiaj przez WIG wynik. A przypominam, że na GPW są nie 3, nie 5, a 462 spółki w które można zainwestować, odejmijmy nawet 200 z jakąś niską płynność, to dalej zostaje 262, a tu przy liczeniu WIGu, 3 spółki odpowiadają aż za 30%
  • Odpowiedz
  • 0
@nobrainer a stopa zwrotu za 3 lata to +35%. Nie przepadam za funduszami aktywnymi ale ten wygląda konkretnie. Inna sprawa ze szukasz tym wpisem taniej sensacji bo nie ma sensu oceniania funduszy akcyjnych w horyzoncie rocznym. A dlaczego nie oceniac po wynikach za ostatni tydzien? Wyjdzie na to samo a beda jeszcze wieksze jaja. Zalecany czas inwestycji w fundusze akcyjne to 5 lat
  • Odpowiedz