Wpis z mikrobloga

Czym dofermentować RISa?
Po kilkudziesięciu warkach stwierdziłem, że przyszła i kolej na niego: RIS. 28 blg na rozhulanych S-04 z drugiego pokolenia. Start po niecałych 4h, po 24h temp otoczenia 13C, piwa 17-18C. Jak drożdże się uspokajały, to podnosiłem temp do 18-19C i po 2 tygodniach stanęło na 10blg. Odfermentowanie 66%, alko już ponad 12% czyli raczej max ile tolerują. Wydaje mi się że ze 2blg jeszcze by zeszło. Test końca fermentacji zadziała na drożdżach piekarniczych przy takim stężeniu? I jak coś to czym to dociągnąć, jakieś drożdże winne czy szampańskie o neutralnym profilu? Poradzą sobie jak wrzucę uwodnione czy starter rozkręcać? Nigdy takich w rękach nie miałem.

#piwowarstwo
  • 11
@Nivele: One w normalnych piwach odfermentowują niewiele mocniej, pewnie przy tej mocy już bardziej nie pójdzie. Mogłeś próbować na us-05, te zeszłyby niżej (może do 7 blg nawet). Jeśli masz tam sporo chmielu/goryczki (100-120 ibu), to butelkuj i zostaw, po dłuższym czasie będzie do picia.
Jeśli nie i boisz się ulepa, to raczej winne/szampańskie próbować przy najniższym zakresie ich temperatury - nigdy tego jednak nie robiłem.
@Nemrod: Ibu koło 50, bo zasyp mocno zróżnicowany i nie chciałem żeby goryczka przykrywała. Na 14L pójdzie jeszcze 35g płatków dębowych sherry oloroso na cichą. Po butelkowaniu wcześniej jak na zimę to ruszać tego nie będę. Alko też sobie głowy nie zawracam ale po spróbowaniu dzis przy przelewaniu na cichą aż poszedłem sprawdzić.
Nivele - @Nemrod: Ibu koło 50, bo zasyp mocno zróżnicowany i nie chciałem żeby gorycz...

źródło: comment_T6vfXpI9ZnylF5oefNRe9PsxQsDa5yBC.jpg

Pobierz
@Nivele: 28-10= 18. Z tego nie ma szans uzyskac 12%. Nawet z czystej glukozy, wiec cos mają źle.
Będziesz miał bardzo mocnego ulepa, niestety. Raz tylko uwarzyłem BW 25blg z zaledwie 80 ibu i był mocny ulep (znalazł się tylko jeden entuzjasta, który mi to wypił). A leciałem na mocniejszych drożdżach. W takich piwach goryczka niczego nie przykrywa, ona tylko kontruje słodycz (tak jak kwasy w coca-coli).
@Nemrod: Fakt, inny kalkulator pokazał 9 z kawałkiem. Może jeden liczy na wagowe, drugi objętościowe. Taka np wódka ma wagowo 32% ale używa sie 40% v/v bo ładniej wygląda;) Coś pomyśle aby to jeszcze było pijalne, na pewno spróbuję z tymi drożdżami szampanskimi.