Wpis z mikrobloga

Media arabskie o zamachu w Nowej Zelandii

Relacja Al-Jazeery, BBC Arabic, Al-Arab i innych arabskich źródeł

Parę osób poprosiło mnie żebym zrobił relację z tego jak media arabskie przedstawiają zamach w Nowej Zelandii.

Opierałem się na telewizyjnej relacji najpowszechniejszej i "światowej" stacji arabskiej Al-Dżazira (Dżazara to wyspa po arabsku a wyspą jest nazywany półwysep arabski - kolebka muzułmanów) relacjach arabskich gazet - Al-Arab oraz BBC Arabic oraz artykułach które opisują zamachowca i Abdula Aziza, człowieka który podniósł broń zamachowca i ponoć miał obronić drugi meczet np. tutaj - https://www.aljazeera.net/news/politics/2019/3/17/نيوزيلندا-جريمة-مسجد-لينوود

O godzinie 14tej katarskiego czasu zaczęły się wiadomości ogólne stacji arabskiej Al-Dżazira. Al-Dżazira wydaje się najbardziej pan-arabską stacją, trafia do sunnitów, sporej części szyitów, większej części szkół islamskiego prawa i jest dostępna na całym świecie.

Wiadomości mają subiektywną arabską wymowę, mówią o >przerażającej masakrze< która jest jedną z największych tragedii Nowej Zelandii. Bardzo są zainteresowani jak na te zamach reaguje opinia publiczna, pokazywane są kwiaty w Wellington Islamic Center, pokazywana jest premier Nowej Zelandii w hidżabie i w końcu bez hidżabu mówiąca o tym, że należy ograniczyć dostęp do posiadanej broni. Al-Dżazira pokazuje Filharmonię w Sydney i solidarność świata arabskiego. Ludzie biorą udział w publicznych modłach a migawki przerzucane są zasmuconymi twarzami kobiet w nikabach i hidżabach. Co ciekawe mało w Nowej Zelandii burek mimo iż jest to ubiór radykalnych muzułmanów co może być ważne w dalszej części tekstu.

Telewizje arabskie podchodzą bardziej liberalnie do filmu zamachowca (streamu). Kiedy prowadzący opowiada wiadomości Brenton Tarrant przeładowuje broń w tle. Oczywistym jest, że nie pokazują momentów w których zamachowiec strzelał do ludzi, takie rzeczy możemy zobaczyć tylko głęboko w artykułach opisujących przebieg zamachu - Telewizja ani internet arabski mało mówi o napisach na karabinach, mało mówi o manifeście sprawcy najwyraźniej sądząc (być może słusznie), że rozmawianie o tym manifeście tak jak o wcześniejszym manifeście Breivika może stworzyć specyficzny efekt Streisand - ludzie będą bardziej zainteresowani tym manifestem a tym samym trafi do większej ilości ludzi pokazując refleksyjną część zamachowca, jego rozważania i podejście.

Arabskie gazety zastanawiają się czy taki zamach mógłby być zorganizowany przez jednego człowieka, ale jak podaje ten artykuł - http://www.bbc.com/arabic/world-47600054 w pierwszym zdaniu jest napisane "ليس له شركاء" (Leysat Lahu Szurka)- Nie miał żadnych wspólników/pomocników. To ważne dla muzułmanów ponieważ chcą wiedzieć na ile mogą czuć się bezpieczni.

Nie spotkałem się w żadnych mediach z informacją jakoby jeden z muzułmanów z ChristChurch miałby stać się bojownikiem Al-Kaidy (Bazy Islamskich Fundamentalistów) Jeśli to prawda to znaczy, że sytuacja w NZ jest znacznie bardziej skomplikowana. Jeśli to nieprawda (za czym mogą świadczyć fakty ubioru, radykalnie muzułmanie przebierają swoje żony w burki) to sama NZ - jak podaje artykuł z Al-Arab - musi stworzyć termin - islamofobii i starać się walczyć z uprzedzeniami.
https://twitter.com/AnwarGargash/status/1106817335950827520

Tego twitta wziąłem stąd - https://alarab.co.uk/الإسلاموفوبيا-وجه-آخر-للتطرف-الإسلامي-المتلبس-بالدين

Al-Arab pisze mimo wszystko w pojednawczym tonie, że radykalizm rodzi radykalizm, że Daesz (Państwo Islamskie) i Al-Kaida spotkała się z reakcją która jest podgrzewana także przez niektórych polityków, przez internet i globalizację która rozkręca islamofobię. Al-Arab pisze także - Jak to możliwe, że zamach został dokonany na końcu świata gdzie napięcia między muzułmanami a resztą nie były takie złe? Al-Arab dziwi to, ale potem wyjaśnia: Internet, islamofobia i globalizacja.

Artykuł kończy się w końcu zdjęciem dzieci które mają pokazywać przyszłość i siłę Islamu. Napisy po angielsku są jasne. Muzułmanie są zabijani na całym świecie, że są silni i nie dadzą się - https://i.alarab.co.uk/s3fs-public/inline-images/muslims_1.jpg?bOIvSd.WxGTQwKxyNklARY33pXh80z5X

Ale islamskie media inaczej widzą ten zamach niż Zachód. Dla mediów Zachodnich to >akt agresji< zaś dla muzułmanów to żaden akt. To kolejny z kolei frontów walki które pojawiły się w ostatnim czasie. Indie kontra Pakistan, wojna w Jemenie między szyitami a sunnitami, ciągła wojna w Syrii, Algierskie protesty. Al-Dżazira co parę dni relacjonuje o sporym zamachu, czy to w Bagdadzie, stolicy Iraku czy w jednym z państw Afryki Zachodniej gdzie działa Boko Haram - radykalna organizacja (kiedyś podpięta pod ISIS) A więc dla świata muzułmańskiego to kolejny z kolei zamach. Różnica między nim a innymi jest tylko taka, że zdarzył się na peryferiach świata Islamu oraz, że został dokonany w orbicie świata Zachodniego. To jest nowe i ważne.

Co ważne muzułmanie prawie równą uwagą traktują zamach w ChristChurch jak i działania Izraela w "Terytoriach Okupowanych" jak je nazywają media islamskie. Często oba te tematy są obok siebie pokazujące jasno - Izrael i zamach z NZ mają ten sam motyw - nienawiść do świata Islamu która musi się skończyć jeśli chcemy rozwijać nasz świat, tak odrębny od innych - świat arabski.

Wszystkie pytania co do tematu zamachu w Christchurch mile widziane.

Obserwuj #ockham

Na zdjęciu - screen z Al-Jazeery na temat zamachu w NZ
#zamach #swiatarabski #arabski #aljazeera #media #telewizja #nowazelandia Dajcie znać czy tagować #syria bo tutaj jest dużo arabistów z tego co wiem #islam #historia #oswiadczenie #arabistyka #ciekawostki
Pobierz B.....a - Media arabskie o zamachu w Nowej Zelandii

Relacja Al-Jazeery, BBC Arabic...
źródło: comment_wktK09iZ1Lv6Et96V5jsHiG3u86UPhrX.jpg
  • 59
@Brzytwa_Ockhama:

Co ważne muzułmanie prawie równą uwagą traktują zamach w ChristChurch jak i działania Izraela w "Terytoriach Okupowanych" jak je nazywają media islamskie. Często oba te tematy są obok siebie pokazujące jasno - Izrael i zamach z NZ mają ten sam motyw - nienawiść do świata Islamu która musi się skończyć jeśli chcemy rozwijać nasz świat, tak odrębny od innych - świat arabski.


Co jest o tyle ironiczne, że internetowa memoprawica,
@Brzytwa_Ockhama: I to jest interesujący wpis, świetnie to zobaczyć z drugiej strony. Miałem pewne podejrzenia, że "świat arabski" podejdzie do trochę trochę mniej dramatycznie niż świat zachodni ale nie spodziewałem się, że aż tak. Kluczowe jest tutaj

Ale islamskie media inaczej widzą ten zamach niż Zachód. Dla mediów Zachodnich to >akt agresji< zaś dla muzułmanów to żaden akt. To kolejny z kolei frontów walki które pojawiły się w ostatnim czasie. Indie
@fan_comy:

I to jest interesujący wpis, świetnie to zobaczyć z drugiej strony. Miałem pewne podejrzenia, że "świat arabski" podejdzie do trochę trochę mniej dramatycznie niż świat zachodni ale nie spodziewałem się, że aż tak. Kluczowe jest tutaj


Moja opinia jest taka, że świat arabski jest trochę mimo wszystko przestraszony tym, że działalność Breivika znalazła cel, stała się spełniona. Zamach jest straszny rzeczywiście, ale Arabowie znacznie bardziej niż my mają wplecioną w
@Brzytwa_Ockhama: najbardziej wymowne jest to zdjęcie dzieci, więcej nie trzeba dodawać. kolonizacja trwa w najlepsze, a ten zamach pomoże jeszcze bardziej w krajach uważane za zachodnie scalić napływowe środowiska islamskie. czekam teraz jak politycznie wykorzysta to arabia saudyjska i czy radykalizacja młodych islamistów urodzonych już na terenie Europy nie stanie się łatwiejsza dla tych różnych szkół przy meczetach sponsorowanych przez wcześniej wspomnienie państwo.
najbardziej wymowne jest to zdjęcie dzieci, więcej nie trzeba dodawać. kolonizacja trwa w najlepsze, a ten zamach pomoże jeszcze bardziej w krajach uważane za zachodnie scalić napływowe środowiska islamskie. czekam teraz jak politycznie wykorzysta to arabia saudyjska i czy radykalizacja młodych islamistów urodzonych już na terenie Europy nie stanie się łatwiejsza dla tych różnych szkół przy meczetach sponsorowanych przez wcześniej wspomnienie państwo.


@cerastes: Aha, chciałem dodać kolejny problem przy recepcji artykułów