Wpis z mikrobloga

Popielec, Środa Popielcowa, Wstępna Środa to różne nazwy na pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli kolejnego istotnego okresu w Roku Liturgicznym. Tylko nie do końca... Rytuał wywodzi się z tzw czasów pogańskich jak większość świąt przejętych przez katolików. Rytualne użycie popiołu znajdujemy w religii hinduskiej. Tzw. wibhuti to ‚święty popiół’ związany z bożkiem Sziwa i związany z ‚postem’, ‚odrzuceniem grzechu’. Spalany w świętym ogniu (homa) symbolizuje spalenie bożka pożądliwości Kamy przez Sziwę na popiół. Wyznawcy noszą wibhuti(symbol Sziwy) obok czerwonej kropki (tilaka) związanej z ‚boginią’ Szakti.
Na zdjęciu katolicki szaman odtwarzający podkradziony obrządek.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vibhuti

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #kosciol #katolicyzm #religia #liturgia #wiara #bekazkatoli #neuropa #bekazpodludzi
źródło: comment_nHQsrnQGy2OLtKMbMQ6Jie53n8BjGe0g.jpg
  • 167
@xandra Wiem, ale robię to z poczucia przyzwoitości, bo uważam że potrzebujesz pomocy specjalisty. Skoro nie przyjmujesz tego do wiadomości, to trudno. Przynajmniej próbowałem.
Tylko nie zdziw się za 10 lat.
Ty jesteś głuchy czy co? Podałam fakt, że inna religia miała identyczny rytuał kilka tysięcy lat wcześniej cie nie przekonuje?


@xandra: to jest jakaś zarzutka? Przeciez to zdanie to jest tak uposledzona inwalida logiczna, ze musi byc zartem. Poziomem sensu to stoi obok "jezus musiał istnieć bo jest opisany w biblii".
Jak ten termin jest nafuzywany, tak tutaj pasuje idealnie - gimboateizm
@xandra:

Wszystkie obrządki są ukradzione przez katolików włącznie z Jezusem czyli Chronosem.


Pomijając, że nazwałaś Jezusa obrządkiem, to co Jezus ma do Chronosa? Poza tym, że obaj to bogowie?
@xandra: Hahahahahaahaha xD Mocne mirkowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie czytałem tego co dałaś w linkach. Ale losowe podobieństwa zwyczajów nie są dziwne i możliwe :)
Ale fakt faktem ktoś wprowadził te święto (popielec) przecież xD musiała być najpierw jakaś myśl xD

@sin89: No i na tej podstawie trzeba na 100% wprowadzić święto :)
@sin89: Czyli zostało wprowadzone to przez ludzi, a nie przez Boga.
Ten cytat pokazuje, żeby pamiętać o swojej śmierci bo po śmierci na tym świecie nic z ciebie nie zostanie. Natomiast musisz czujny, dobrze żyć, według przykazań, dla Boga, żeby mieć życie wieczne.

Ten zwyczaj posypaniem popiołu nie oddaje wcale, a wcale tego, robi tylko zamęt, żeby lecieć do Kościoła żeby czasem nie zapomnieć posypanie popiołem głowy!!
Panie to jest paranoja!
@sin89: To jest metafora, przypowieść, która ma nieś słowo Boże, idee, jakieś myślenie, a nie żeby sobie świętować sypanie popiołem główek.

Takie święta tworzą tylko bezmyśloność.

Wiesz dlaczego jest taka ważna bezmyślność w religii, żeby kontrolować ludzi. Odwracać ich uwagę. Polityka panie to jest polityka, a nie wiara xD

Kiedy ostatnio byłeś w kościółku??
Przecież tam jest stado zombie a nie ludzi...
@xandra: Kopia? Czego kopia?
Kultury i religie opierają się na podobnych archetypach, zwłaszcza jeśli czerpią od siebie nawzajem ze względów geograficznych, ale cholera, czy Bóg przychodzący do ludzi w ciele człowieka, aby ich zbawić przez to, że oni sami go zabiją (trochę XD) wygląda na kopię jakiegoś dziada z brodą (wizerunek ukradziony na potrzeby Boga Ojca, ale tylko w kontekście kulturowym, teologicznie nie występuje) co uosabia czas?
Prędzej doszukiwałbym się podobieństwa
@bardzosmieszne: ogólnie dyskusja się zaczęła od "w Indiach używają popiołu, przy Środzie Popielcowej też, więc Środa Popielcowa jest #!$%@? z Indii" co jest błędem logicznym i takim dowodom się sprzeciwiam.
Krzyż jest dosyć uniwersalną figurą, na pewno funkcjonował przed chrześcijaństwem - w końcu Chrystusa do takiego przybili. Więc naturalnym jest jego "pogańskie" pochodzenie.
@xandra: biorąc pod uwagę znikomy wpływ kultury indyjskiej (a raczej jednej z kultur indyjskich) na kulturę rzymską twoja gadka to po takie szukanie powiązań, których nie ma.
Dużo bardziej pasuje teoria o Odynie, którą nota bene zaplusowałaś.
Rytuał wywodzi się z tzw czasów pogańskich jak większość świąt przejętych przez katolików.


@xandra: Tylko wytłumacz to katolikom, którzy uważają, że te wszystkie, obrzędy, czary, wierszyki i zabobony kazał im robić sam Jezus. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@xandra: No i właśnie to jest coś co Twój móżdżek nie może przetworzyć. Wbrew pozorom Twoje postępowe myślenie przypomina myślenie mojej babci. "Uuu młodzież siedzi przy komputerach teraz bez żadnej racjonalnej przyczyny ¯\_(ツ)_/¯ "